Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rada pro všechny, které frustruje jejich zaměstnání

Rada pro všechny, které frustruje jejich zaměstnání

10.07.2016 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Před několika lety prováděla společnost Gallup průzkum zaměřený na to, jak moc se lidé cítí být angažováni ve svém zaměstnání. Průzkum proběhl ve 142 zemích a obsahoval dotazy na spokojenost v zaměstnání, na pocit, že vykonávaná práce je důležitá, či na možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu. Průzkum zjistil, že celosvětově má pouze 13 % zaměstnanců pocit angažovanosti v práci. Naopak 63 % tento pocit nemělo a 24 % mělo dokonce pocit, že jejich práce nemá smysl a je neproduktivní. Nejlepší byla situace ve Spojených státech a Kanadě, nejhorší naopak ve východní Asii.

Gallup k popsaným výsledkům napsal, že „zhruba jen jeden z osmi zaměstnanců má pozitivní psychologický vztah k danému zaměstnání, zbytek má jen malou motivaci a je u něj pouze malá pravděpodobnost, že bude k rozvoji společnosti přispívat nad rámec svých povinností“. Takový stav se nepromítá negativně pouze do produktivity a ekonomického růstu, ale i do samotné kvality života lidí po celém světě. Vždyť ve vyspělých ekonomikách tráví lidé celou jednu třetinu dne v zaměstnání.

David Brooks z New York Times a Arthur Brooks z American Enterprise Institute se pokusili najít řešení popsaného problému. V první řadě tvrdí, že radost z práce není vyhrazena pouze několika privilegovaným jedincům a její podmínkou nejsou diplomy z univerzit. Říkají, že „pravděpodobnost toho, že budete mít svou práci rádi, je stejná v zaměstnání s platem 30 000 dolarů i s platem 300 000 dolarů“. Jinak řečeno, není žádná pracovní pozice, kde by lidé nepotřebovali mít pocit, že jejich práce má nějaký smysl.

David Brooks uvádí, že psaní článků pro NYTimes může být velmi nezáživnou prací, která nikdy nekončí a u které musí neustále přemýšlet o tom, jak se věci vyvinou dál. Tato činnost se ale stane mnohem záživnější ve chvíli, kdy ji začne vnímat jako nástroj, který prosazuje vznešenější ideály. Tedy například kultivovanou politickou diskusi, která má morální a duchovní rozměr. Arthur Brooks začal svou kariéru jako hráč na lesní roh a jednou četl odpověď Johanna Sebastiana Bacha na otázku, proč se stal skladatelem: „Cílem veškeré hudby není nic jiného než oslava Boha a potěšení člověka“. Brooks se poté rozhodl, že tomuto cíli lépe poslouží jako ekonom, který se bude ve své činnosti zaměřovat na zlepšení životních podmínek chudých.

Podle Brookse jsou nejšťastnější ti lidé, kteří cítí, že je někdo potřebuje. Největším zdrojem utrpení je podle něj v současné společnosti naopak pocit „sociální a ekonomické nadbytečnosti“. Právě tento pocit pak podle jeho názoru přispívá k zlobě, která je nyní patrná v americké společnosti. David Brooks v této souvislosti poukazuje na jednu studii z nemocničního prostředí. Ta ukázala na rozdíly ve spokojenosti mezi těmi, kteří podle svých slov jen „vytírali podlahy“ a těmi, kteří na stejné pozici „vytvářeli bezpečné prostředí pro pacienty“. Celá věc je podle něj podobná jako v manželství. Do něj se také nevstupuje na základě analýzy nákladů a příjmů. Podobné je to s profesionální kariérou, protože i na jejím počátku by se měl člověk ptát, čemu bude jeho práce sloužit a zda jí bude oddán.

Snaha o to, aby naše práce pomáhala ostatním, má ovšem i svá úskalí. Může například dojít k fixaci na to, zda si ostatní naši činnost považují. Spisovatelka Dorothy Sayersová v této souvislosti tvrdila, že nejlepším způsobem, jak pomoci celé společnosti, je dělat svou práci dobře. Brooks poukazuje na to, že lidé mají obvykle za cíl vydělat hodně peněz, mít moc, slávu a užívat si. A je také faktem, že z pohledu evoluční biologie lze tento přístup pochopit, protože mocní a bohatí lidé snáze předávají svůj genetický materiál. „Jenže schopnost předávat genetický materiál není to samé jako být šťastný. Matku přírodu vaše štěstí nezajímá. To znamená, že genetické cíle nejsou totožné s cíli, které bychom měli sledovat,“ dodává Brooks.

Arthur Brooks říká, že během práce pro American Enterprise Institute si všiml určitých zákonitostí. Lidé, kteří jsou v zaměstnání nejvíce spokojeni, mají podle něj nejlepší nápady mezi dvacátým a čtyřicátým rokem. Pak už tolik nápadů nepřichází, ovšem naopak se dostaví období, kdy jsou velmi dobří v šíření svých předchozích ideí. Po šedesátce se pak zaměřují na učení ostatních a předávání svých zkušeností další generaci. V tu dobu „vybíjejí své baterie, ale nabíjejí baterie druhých. Když s nimi pak hovoříte, máte pocit, že sami sebe už považují za nedůležité.“ Ti nejméně spokojení lidé se pak podle Brookse celý život snaží opakovat to, čeho dosahovali, když jim bylo méně než čtyřicet. V době, kdy by měli předávat své zkušenosti jiným, se tak například snaží napsat knihu s novými a objevnými myšlenkami. David Brooks ovšem se svým kolegou v této oblasti plně nesouhlasí a poukazuje na lidi, kteří dosáhli vrcholu své kreativity až v pozdním věku.

David Brooks pak dává jednu základní radu: „Ti nejspokojenější lidé mají vyrovnané portfolio svých aktivit. To znamená, že se věnují čtyřem základním aktivitám. První z nich je duchovní a týká se věcí, které jsou větší než my sami. Druhou je rodina, další komunita, ve které žijeme, naši přátelé a poslední zaměstnání.“

Autorem je Uri Friedman.

Zdroj: The Atlantic


Čtěte více:

Shilling: Ropa opět zamíří k 10 dolarům za barel
06.07.2016 16:27
V únoru roku 2015 se cena ropy WTI nacházela na 52 dolarech za barel...
Výnosy jdou hlouběji do záporu, centrální banky ale radost mít nemusí
07.07.2016 9:10
Začátek léta letos na trzích rozhodně není nudný. Ze všech překvapivýc...
Přímá demokracie a další referenda o odchodu z EU
09.07.2016 6:00
Po hlasování o Brexitu uvažuje o podobném kroku řada populistů v celé ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  
11:14Jakub Blaha: Tržby společnosti Starbucks klesly poprvé od roku 2020  
10:14Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva k 31. 12. 2023
8:51HSBC: Silná ekonomika bude akciím dál pomáhat, důležitý je příběh klesající inflace
30.04.2024
22:01První den zasedání FEDu zámořské trhy poklesly  
21:35SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:25J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:05AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva 2023
21:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
20:52AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s - Výroční zpráva 2023
20:44J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
20:42AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
17:55Kdy se konečně dostaví napřimování výnosové křivky?
17:44Footshop a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:27Pale Fire Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:25Japonsko bojuje za silnější jen, ale trhy mu to nevěří  
17:13Akciové trhy zmítané výsledkovou sezónou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba