Letošní rok je zatím na finančních trzích poměrně hektický. Za tři měsíce máme za sebou převraty v Tunisku a Egyptě, ozbrojenou intervenci v Libyi. Násilí pokračuje v Sýrii, Jemenu či Bahrajnu. O Iráku a Afghánistánu se již tolik nemluví, na to jsou investoři patrně zvyklí. Ale není to jen muslimský svět, který přidělává investorům vrásky na čele. Zemětřesení v Japonsku, výrazně rostoucí inflace, slabší ekonomický růst rozvíjejících se zemí, pokračující problémy některých zemí eurozóny... To všechno byly události, které negativně ovlivňovaly akciové trhy v prvním čtvrtletí. Přesto si většina akciových indexů na rozvinutých trzích připisuje zatím pozitivní zhodnocení. Americký index S&P 500 posílil o téměř pět procent (i když pro korunového investora kvůli oslabení dolaru ztrácí téměř 3 %), panevropské indexy přidávají kolem jednoho procenta, ale španělský index IBEX 35 téměř 10 %. Naproti tomu rozvíjející se trhy spíše ztrácejí – Mexiko, Brazílie, Turecko, Indonésie, Taiwan či Indie jsou v červených číslech.
Ropa, plyn a nohy v teple...
Jeden trh však ostatní poměrně výrazně převyšuje. Ruský dolarový index RTS si od počátku roku připsal téměř 15 %. A je to celkem pochopitelné. Většina výše zmíněných událostí totiž ruské ekonomice či ruským firmám spíše prospívá. Nepokoje v arabském světě ženou vzhůru cenu ropy, což znamená vyšší výběr daní a také vyšší ziskovost ruských těžebních společností. Také proto jsou tituly jako Rosneft, Bashneft či Tatneft o více jak 20 % výše než na počátku roku. Odstavení jaderných elektráren v Japonsku, ale i v Německu vedlo k vyšší poptávce po plynu, jehož je Rusko zdaleka největším vývozcem. Cena zemního plynu od zemětřesení v Japonsku vzrostla o 13,3 % a akcie plynárenských gigantů Gazprom a Novatek posílily o více než 10 %.
... ale v Rusku se objevují i jiné příležitosti
Rusko však již nejsou jen petrochemické společnosti, i když vliv cen ropy ovlivňuje také další sektory. Rostoucí ceny komodit výrazně zvyšují inflační rizika, což není obvykle příliš pozitivní zpráva pro rozvíjející se trhy ani pro retailový sektor. Rusko je však jiné i v tomto ohledu. Zde totiž, na rozdíl od vyspělých ekonomik, růst cen ropy vede také k růstu maloobchodních tržeb. Je proto možné očekávat, že letos spíše strádající maloobchodní tituly jako Magnit či X5 mohou výrazně překonávat jak sektor na globální bázi, tak také ruský index.
Takovým impulsem by mohly být výsledky za první čtvrtletí, kdy by firmy mohly potvrdit jak svou odolnost vůči rizikům inflace, tak svůj růstový potenciál. Navíc rostoucí cena ropy také posiluje rubl oproti dolaru, což je opět příznivé pro lokální tituly, neboť většina analytiků stanovuje cílové ceny právě v dolarech. Tituly se zaměřením na domácí spotřebu, tedy nejen maloobchodní řetězce jako zmiňovaný Magnit či X5, ale také například mediální společnost CTC Media, či farmaceutická společnost Pharmstandard tak mohou být zajímavou investiční příležitosti i v době, kdy cena ropy zastaví svůj růst.
Autor je portfolio manažer Pioneer Investments, článek odráží situaci k 28. březnu 2011
Sdílejte článek, než ho smažem