ČS - koment 6.4. - Poláci zvedají sazby, ropa na 2,5letém maximu, minutes Fedu
· Polská centrální banka nás překvapila (ani konsensus trhu nebyl zcela jednotný), když přeci jen včera zvedla sazby o 25 p.b na 4%. Poprvé tak učinila v lednu, kdy o čtvrt procenta hikla z 3,5 na 3,75. Podle centrální banky bude růst sazeb pokračovat, cílem je omezit riziko překročení inflačního cíle ve střednědobém horizontu. Vyšší CPI přitom centrální banka přisuzuje vývoji cen komodit (především ropy) ve světě, na který samozřejmě nemá její měnová politika žádný vliv. Zlotý růst cen komodit nekompenzuje. Centrální banka se však obává, že budoucí růst ekonomiky a zaměstnanosti (ke kterému zatím nedochází) by mohl vést k inflačním tlakům.
· Guvernér Singer v úterý uvedl, že se HDP může koncem roku dostat na předkrizovou úroveň, zároveň však dodal, že rizika prognózy ČNB jsou značná, ale vyvážená na obě strany. Koruna dle guvernéra leží poblíž trendu, a to i přes posílení v začátku roku. Domácí poptávku Singer považuje za umírněnou. Podle dalšího člena bankovní rady P. Řežábka by mohlo nezvýšení sazeb dojít už v březnu, pokud se zhmotní inflační rizika. Zároveň připustil, že rizika v podobně Portugalska nebo Libye by mohla vést k snížení sazeb.
· Zlotý v reakci na růst sazeb podle očekávání posílil a dostal se zpět pod psychologickou hladinu 4,0, posílila také koruna, které asi pomohlo i vyjádření P. Řežábka, a forint. Je celkem slušná šance, že by posilování regionálních měn mohlo pokračovat i dnes.
· Čínská CB včera opět zabojovala s akcelerující inflací (která se vyšplhala nad 5%) a zvedla letos již podruhé jednoroční referenční úrokové sazby: depozitní o 25 b.p. na 3,25% a zápůjční také o 25 b.p. na 6,31% - zajímavě nezaokrouhlená cifra (s platností od 6.4).
· Cena ropy dosáhla svého 2,5-letého maxima, a sice 121,42 USD/brl pro Brent.
· Se svou troškou do mlýna přišla OECD, která vyzvala centrální banky světa k bdělostí nad inflačními riziky a k tomu aby dbaly na ukotvení inflačních očekávání. Spolu s tím oznámila své odhady průměrného růstu zemí G7, a to 3,2% y/y v prvém a 2,9% y/y ve druhém čtvrtletí. Pro USA to OECD vidí na zrychlení ekonomiky o 3,1% a 3,4% v prvním resp. druhém q.
· Dnešní ISM nevýrobní kleslo podstatně více než se očekávalo z 59,7 na 57,3. Stále však zůstává na solidních úrovních a dobrá je i struktura, když především nové objednávky zůstávají velmi silné a zvedla se i zásoba objednávek. Dojem trochu kazí hlavně pokles subindexu zaměstnanosti, ale hlavní je, že se udržel nad 50 což indikuje pokračující růst zaměstnanosti.
· Záznam z posledního zasedání FOMC ukázal na sílící rozdělení uvnitř orgánu stanovujícího měnovou politiku. Část členů FOCM se domnívá, že by letos mělo dojít k utažení měnové politiky, část se však domnívá, že mimořádně uvolněná měnová politika by měla pokračovat až do příštího roku. Rovnováhu by měly ovlivnit hlavně zveřejňované makroekonomické údaje. Pokud bude oživení pokračovat dosavadním tempem čekat růst sazeb ke konci roku.
Ľuboš Mokráš
Česká spořitelna
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- O2 tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů O2
- ČS - koment 6.4. - týdenní přehled
- ČS - koment 29.11. - týdenní restart
- ČS - koment k 21.7. - týdenní výhled
- ČS - koment 18.4. - týdenní restart
- ČS - koment 7.6. - týdenní restart:
- ČS - koment k 1.9. - týdenní výhled
- ČS - koment 12.4. - týdenní restart
- ČS - koment 28.6. - týdenní restart
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…