Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klidnou procházkou k medvědí jeskyni

Klidnou procházkou k medvědí jeskyni

01.08.2016 17:45

Stejně jako na počátku každého měsíce nás i v srpnu čekají čerstvá data z amerického trhu práce. Ta z pochopitelných důvodů dovedou hýbat trhy napříč celou globální ekonomikou. Nečekaně špatná květnová čísla byla ranou pro normalizační snahy Fedu, červen naopak přinesl nečekané zlepšení. Nyní se čeká, že červencový vývoj by měl být někde mezi a to zejména co se týče tvorby pracovních míst (konsenzus hovoří o 180 tisících nově vytvořených míst). Nezaměstnanost by se měla stále držet na 4,8 %.

Od poloviny devadesátých let je investiční čtení vývoje na trhu práce překvapivě jednoduché. Jak ukazuje následující graf, pokles nezaměstnanosti pod 5 % a tempo růstu mezd blížící se 4 % jsou silným indikátorem následných ekonomických problémů a korekce, či plného propadu akciového trhu. Logika takového vývoje je také jednoduchá a jde plně v duchu cyklu přehřívání a ochlazování ekonomiky: Během boomu klesá nezaměstnanost a zároveň roste tlak na vyšší růst mezd. Po překročení oněch kritických hranic (k němuž doposud docházelo zhruba ve stejnou dobu) už jsou tlaky na marže firem a zvedání sazeb tak velké, že nastává obrat směrem k ochlazení (přímo, či nepřímo zrežírovaný Fedem):

medvedi 1.png

Zdroj: JPM

Klíčová otázka: Bude pokrizový vývoj stejný? Doposud vidíme, že ano i ne. Nezaměstnanost i přes předchozí výstup na obludné hodnoty systematicky klesá a už se dokonce nachází na oněch kritických hodnotách. Pokud by tedy bylo jen na ní, Fed by prudce brzdil a finanční média by neuvažovala o tom, zda přijde medvěd, ale o tom, jak dlouho tu bude. Jenže mzdový vývoj je tentokrát jiný. Ani „kritické“ hodnoty nezaměstnanosti totiž nezvedají tempo růstu mezd do jeho „kritických“ hodnot a tento indikátor tedy zatím dává trhu, ekonomice i Fedu zelenou.

Velká participační neznámá

Nestandardní vývoj mezd je mimo jiné odrazem nestandardního chování míry participace. Před časem jsem zde ukazoval jeden odhad toho, co se do jejího pokrizového vývoje promítá – zda cyklické (rychle se měnící) faktory, či naopak dlouhodobé vlivy. Pokud by převažovaly ty první, předchozí pokles participace by měl být nyní při zlepšující se ekonomické situaci vystřídán jejím růstem (lidé se díky lepšímu výhledu začnou vracet na trh práce). Trh práce by pak měl i přes „papírově“ nízkou nezaměstnanost ještě hodně zdrojů, růst mezd by se zvedal jen pomalu a medvědi by se klidně mohli převalit na druhý bok a dál spát. Pokud by ovšem participace v předchozích letech klesla zejména kvůli strukturálním změnám, platí opak. A co si o jejím vývoji myslí kolegové z JPM? Odpověď je v druhém grafu:

medvedi 2.png

Zdroj: JPMorgan

Se zklamáním hledíme na odhady JPM, protože téměř polovina poklesu z míry participace z úrovně roku 2006 je podle banky vyvolána „jinými“ faktory (i když jednoznačně cyklická rezerva je podle JPM už plně vyčerpána). Jinak řečeno, dalším vývojem se dál musíme nechat překvapovat, stejně jako vývojem tempa růstu mezd. Tentokrát je to tedy skutečně jinak i přesto, že tohoto rčení by na trhu mělo být používáno jako šafránu.

Poslední data v prvním grafu jsou z května, nyní se čeká, že tempo růstu mezd by se mělo zvedat, ovšem jen mírně. Jinak řečeno, červenec výrazné přiblížení se kritické hranici zřejmě nepřinese a i vývoj v dalších měsících by měl přinést podobné změny. Šlo by o takové pomalé, ale jisté kráčení směrem k medvědí jeskyni, které by tímto tempem trvalo ještě řadu měsíců.


Čtěte více:

Americký trh práce, ISM, zasedání BoE i ČNB a výsledková sezóna… týdenní výhled
01.08.2016 11:45
Po slabém americkém HDP tento týden dostaneme některé upřesňující inf...
Didi po tuhém konkurenčním boji koupí aktivity Uberu v Číně
01.08.2016 14:19
Čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing koupí čínskou...
Přebytek na trhu ropu stále tíží
01.08.2016 13:18
Ropa sice na samém počátku pondělního obchodování během asijské seance...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2024
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data