Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko začíná flirtovat s vrtulníky s penězi

Japonsko začíná flirtovat s vrtulníky s penězi

03.08.2016 16:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Trhy před několika dny začaly tušit, že do Japonska by mohly dorazit vrtulníky s penězi. Kurz jenu na to reagoval prudkým oslabením. Tyto spekulace byly nejvíce živeny setkáním Bena Bernankeho a zástupců japonské centrální banky Bank of Japan a následně setkáním Bernankeho a japonského premiéra Shinzó Abeho. O vrtulnících s penězi se ale v Japonsku uvažuje už delší dobu a zdá se, že alternativ k tomuto kroku je stále méně.

Japonská vláda se pravděpodobně velmi blíží tomu, aby se stala první vládou vyspělé země po roce 1945, která bude dlouhodoběji monetizovat svůj dluh. Proč by se k tomu měla uchýlit? Definice peněz z vrtulníků není jednotná, v podstatě jde ale o zvyšování rozpočtových deficitů, které jsou financovány nevratným zvýšením monetární báze a ne vydáváním nových vládních dluhopisů. Nejde tedy o doslovné házení peněz z vrtulníků, ale ekonomický dopad takového programu je podobný. Na rozdíl od kvantitativního uvolňování nejde o přechodný nástroj.

V Japonsku stojí penězům z vrtulníků v cestě řada institucionálních a politických překážek. Přímé financování vládního dluhu centrální bankou je nezákonné, ale zdá se, že vláda uvažuje o tom, jak se současným právním normám vyhnout. Trhy nedávno spekulovaly o vydání neúročených vládních dluhopisů bez dané doby splatnosti, které by centrální banka koupila (na trhu by o ně zájem nebyl) a mohla by je ve své rozvaze držet navždy. Vláda stále popírá, že by něco tak radikálního bylo skutečně v plánu. Už dnes ale není pochyb o tom, že BoJ monetizuje velkou část dluhů, které financují fiskální stimulaci ve výši 10 bilionů jenů. Trhy přitom čekají, že nákupy vládních dluhopisů budou permanentní a tudíž jde v podstatě jen o jednu z forem vrtulníků s penězi.

Proč se Japonsko vůbec touto cestou vydává? Důvodem jsou zejména inflační očekávání a reálné sazby, produkt a nezaměstnanost figurují až na druhém místě. Obecně se předpokládá, že produkční mezera je v Japonsku velmi malá a trh práce se blíží plné zaměstnanosti. Vláda tedy nemá za cíl boj s hlubokou recesí. Problém spočívá v prudkém poklesu inflačních očekávání, ke kterému došlo po neúspěšném pokusu o uvolnění monetární politiky snížením sazeb do záporu. Nominální sazby dnes leží u nuly a pokles inflačních očekávání tak posunul reálné sazby nad jejich rovnovážnou hodnotu. Ekonomika je tak velmi zranitelná v případě možných šoků, které by mohly přijít například z Číny.

Pokud by se inflační očekávání zvedla k 2% inflačnímu cíli, vládní dluhy dosahující 240 % HDP by se staly udržitelnější. Vláda by pak mohla více stimulovat agregátní poptávku, což by obratem opět podpořilo růst inflačních očekávání. Panuje obecná shoda na tom, že tento plán by fungoval v případě, pokud by byl sledován s dostatečnou rozhodností. Jestliže nějaká vláda chce zvýšit své výdaje a financuje je monetizací dluhu, bude určitě schopná vytvořit inflaci. Na rozdíl od QE vede takový plán k přímému zvýšení výdajů. Vyšší očekávaná inflace a nižší reálné sazby by pak vedly k prudkému poklesu měnového kurzu. Stačí jen, aby trhy uvěřily, že plán bude skutečně naplněn. Pak do sebe vše zapadne.

Zní to až příliš dobře na to, aby to byla pravda. Skutečně existuje řada rizik. Prvním z nich je možnost, že inflace vzroste více, než bylo plánováno. Je velmi těžké odhadnout, kolik peněz z vrtulníků je na dosažení inflačního cíle třeba. Politiky je navíc často poměrně těžké přesvědčit, že stimulace už byla dostatečná. Japonsko má v této souvislosti v paměti peníze z vrtulníků z třicátých let. Tato epizoda skončila zavražděním ministra financí Takahashiho v době, kdy se pokoušel stimulaci ukončit, protože už došlo ke znatelnému zvýšení inflace. Pravděpodobně tak nyní dojde k nějakému přechodnému programu, který bude spojen s rozpočtovými cíli do roku 2020. BoJ se pak „nezávisle“ rozhodne, že bude financovat „přechodnou“ fiskální stimulaci. Zda bude tato strategie pro zvýšení inflačních očekávání dostatečná, je ale velmi pochybné. A pokud plán nevyjde, Japonsko už bude možná v deflační pasti navždy.

Autorem je ekonom a investor Gavyn Davies.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Komerční banka po 2Q výsledcích -8,5 % (komentář analytika)
03.08.2016 9:16
Komerční banka vykázala 19% meziroční růst čistého zisku na 3,8 mld. ...
Nejen zlato se letos třpytí...
03.08.2016 12:47
O tom, že zlato letos září, není pochyb. Jen včera cena unce ukončila...
Ropa balancuje u 40 USD, testuje tak stop-loss pokyny?
03.08.2016 15:15
Přezásobení trhu se na ceně ropy nadále podepisuje a v pondělí americ...
Tvorba pracovních míst v zámoří pokračuje slušně kupředu, ukazuje ADP
03.08.2016 14:29
Také v červenci americké firmy nabíraly zaměstnance slušným tempem. Uk...

Váš názor
  • A kde jsou lidi?
    09.08.2016 15:25

    Všimněte si, že v článku se vůbec nemluví o lidech, o které přece v prvé řadě jde. Jestli jsou spokojení, rozčarovaní, vyděšení atd. Jenom pořád dokola ... inflační cíle ... vytvořit inflaci (proč? pro čí dobro? nikde v článku není vysvětleno) ... reálné sazby ... monetární politka. Pokud podobný pokus před 80 lety skončil vraždou ministra financí, proč to opakovat? Proč je deflace tak strašně špatná a inflace tak strašně dobrá??? Podle jakých kritérií? Kdo o tom rozhoduje? To by mělo být v úvodu článku. Jinak je ten článek jen vymývání mozků. Mi současná "deflace" plně vyhovuje, hypo 1,89 % (před 15 lety 8,6 %), z energií samé vratky (dříve 15 let v kuse nedoplatky), banky stále miliardové zisky, nikdo nekrachuje, plná zaměstnanost - co víc si přát? Není to třeba tak, že inflace vyhovuje jen úzké skupině zainteresovaných?
  •  
    04.08.2016 9:14

    ti bankeri se fakt zblaznili....inflacni ocekavani a podobne nesmysly....jo, chápu, pro banky inflace je plus, holt i banky si budou muset zvyknou zit s nižší marzi, nez na kterou byly doposad zvykli
    abc
  • Mozna
    03.08.2016 19:34

    By meli japoncici a nejen oni ministra fin. ktery navrhuje takove kraviny tafnout radeji pred zacatkem tak nesmyslneho programu nez pri ukoncovani ktere stejne nikdy nenastane (u jakekoliv vlady docasne znamena nafurt) hel.money je jen cesta ozebraceni tech co neco jeste maji a cilem je vytvoreni totalitni spolecnosti no savings, no cash no income = vsichni budeme zavisli na tech imbec.nahore ??
    Mike -Green D. is killing Europe
  • "HRŮZA" deflační pasti
    03.08.2016 18:58

    Deflace při téměř plné zaměstnanosti je opravdu hrůza! Všichni pracují a ceny klesají, no to je tedy děs, kdysi se tomu říkalo zvyšování životní úrovně, ne? A kdyby podle učebnicových pouček některých ekonomů podniky v rámci deflační pasti krachovaly, pořád je pokles cen pro nezaměstnané příjemnější než jejich růst. Zkrátka se zase ukazuje, že centrální bankéři jsou zbyteční a trh si poradí v podstatě sám. Drtivá většina Japonců je určitě zcela nervózní z toho, že ty ceny ne a ne vyrůst!
    ERSTEMAN
Aktuální komentáře
03.05.2024
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách