Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo byl nejbohatším člověkem v historii?

Kdo byl nejbohatším člověkem v historii?

19.08.2016 11:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Jedním z největších problémů ekonomické historie je převod hodnoty peněz v čase. Jakou hodnotu by například dnes měla jedna miliarda dolarů z roku 1816? Index spotřebitelských cen funguje dobře jako měřítko inflace během relativně krátkých období. A i když se tento index počítá až k začátku devatenáctého století, tehdejší ekonomika se od té dnešní velmi lišila. Koš zboží, který lidé kupovali tehdy a který nakupují dnes, je jiný a lišily se i relativní ceny. Služebnictvo bylo tehdy levné, ale naopak oblečení, které se šilo ručně, bylo poměrně drahé. A tak dále.

Pokud tedy chceme zjistit, jakou hodnotu měl třeba jeden milion dolarů před několika sty lety, je lepší použít jiná měřítka. Můžeme například posoudit, jaký vliv mělo bohatství jednotlivých lidí na celou ekonomiku. Músa Keita první, který žil podle odhadů v letech 1280–1337, vládl říši Mali v západní Africe. Zdanění velbloudích karavan, které procházely přes Saharu, přinášelo obrovské příjmy. Ale skutečné bohatství pramenilo ze dvou komodit: Zlata a soli. Mali ve čtrnáctém století těžilo asi polovinu zlata Starého světa. Těžba probíhala ve třech oblastech a království používalo jako měnu sáčky zlatého prachu, zatímco zlaté nugety se stávaly majetkem vládce.

Sůl byla ve středověku klíčovou komoditou a na severu tehdejší říše Mali se nacházela její významná ložiska. Soli tam byl takový nadbytek, že se používala i na stavbu domů. Pokud byla ale převezena na jih do pobřežních oblastí, kde byla velmi vzácná, stal se z ní poklad. Mansá Músa byl oddaným muslimem a jako takový měl za povinnost alespoň jednou za život vykonat pouť do Mekky. Velbloudí karavana za den ujede jen asi 15 – 30 mil a obrovská karavana, s níž tento vládce cestoval, se pravděpodobně pohybovala ještě pomaleji. Celá cesta tak mohla zabrat i dva roky a to ještě bez větších přestávek. Dávné kroniky často přehánějí, ale podle jejich záznamů v této karavaně cestovalo 500 vojáků, kteří strážili vládce, k nim je nutno připočítat další vojáky chránící celou karavanu, sluhy, kuchaře a tak dále.

Celkově šlo jistě o tisíce lidí, i když asi ne o 60 000 lidí, jak zmiňují některé kroniky. Ty dokonce tvrdí, že s karavanou cestovalo i 12 000 otroků, kteří dohromady s velbloudy nesli 36 tun zlata. V dnešních cenách by to představovalo 1,5 miliardy dolarů a na středověké poměry to bylo nepředstavitelné bohatství.

Na své cestě Mansá Músa rozdával velké dary místním vládcům. Když cestoval Egyptem, nakupoval otrokyně, šatstvo, potraviny a umělecké předměty v takovém množství, že cena zlata v této zemi klesla o 25 % a zemi postihla stejně vysoká inflace. Podle některých zdrojů trvalo egyptské ekonomice 20 let, než se z tohoto šoku plně vzpamatovala. Mansá Músa ale neutrácel jen za víno, ženy a zpěv. Založil univerzitu v Timbuktu, přivedl do své země architekty, budoval knihovny a paláce s mešitami, které tam často stojí dodnes. Jím založenou univerzitu navštěvovalo v dobách její největší slávy 25 000 studentů. Zatímco je tedy složité odhadnout, jak bohatý Mansá Músa z našeho dnešního pohledu přesně byl, analytici z Forbesu jej bez váhání pasovali na nejbohatšího člověka historie s tím, že jeho majetek odhadují na 400 miliard dnešních dolarů.

Autorem je John Steele Gordon.

Zdroj: Barron's


Čtěte více:

Bloomberg: Hospodářské zázraky se nedějí
18.08.2016 13:50
Je to jedna z méně rozšířených ekonomických pravd. Hospodářské zázraky...
Sebedestrukce úsporami
18.08.2016 12:19
Dovolím si položit vám jednu na první pohled primitivní otázku: Co udě...
Nehledejte růstové zázraky, nejvíce se vyplácí nuda
19.08.2016 11:00
Takzvané „růstové zázraky“ jsou častým tématem ekonomických debat, ale...

Váš názor
  • ISLÁM
    19.08.2016 15:39

    no a vidíte: takový boháč a tak bohatá říše ... a dnes je z ní ...NIC.
    občan
    • Re: ISLÁM
      19.08.2016 17:18

      Zlato má mnoho kritiků, ale po tisíciletí bylo jednotkou bohatství ono. Posledních 40 let je oproti těm tisícům jen taková epizodka, lokální anomálie. Proto, když někde čtu či slyším o ceně něčeho někdy v historii, přepočtu to podle zlata. Jednak proto, že to je metoda minimálně stejně dobrá, jako metody jiné (cena chleba, krávy, koně) a hlavně proto, že to je metoda rychlá a jednoduchá, přepočtový index je jednoduše dostupný. Ve zmíněném roce 1816 tuším byl pevný kurz 20 dolarů za unci zlata. Dnes je zlato za $1340, čili 67x výše. Tuším, že pevný kurz $20 za unci platil až někdy do začátku třicátých let 20.století, pak byl dolar devalvován na $35 za unci a nakonec v sedmdesátých letech 20. století (řádově POUZE před 40ti lety) byl dolar od zlata odpoután až došel k dnešnímu kurzu $1340 za unci. Řekl bych, že to 67násobné oslabení dolaru tak odpovídá, někde jinde jsem četl, že kupní síla dolaru za 100 let ztratila 98%. A dolar v tom samozřejmě není sám - naše kovová stokoruna z roku 1912 má dnes hodnotu tak 30 tisíc dnešních inflačních korun (samozřejmě mluvím jen o ceně kovu, ne o sběratelské ceně).
      Kuzma
Aktuální komentáře
03.05.2024
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách