Výsledek jednání japonské centrální banky v zásadě odpovídá tomu, o čem se v poslední době nejvíce spekulovalo. BOJ přehodnotila svůj přístup k měnové politice a provedla v něm změny, na sazby ani objem nákupů dluhopisů však zatím nesáhla.
Motivací pro změnu byly pochybnosti o účinnosti současného přístupu, nepříznivý dopad nízkých sazeb a zploštění výnosové křivky na finanční sektor. Banka tak přistoupila k tomu, že nově zaměří na formování výnosové křivky.
Cíl průměrné splatnosti držených dluhopisů byl zrušen a celkový objem ročních nákupů už není pevně dán - má se pohybovat kolem 80 bilionů JPY. Právě to dává bance flexibilitu v tvarování křivky, přičemž desetiletý výnos by chtěla držet kolem současné úrovně.
Spolu s tím zůstává beze změny závazek rychle dosáhnout inflačního cíle a rozšiřovat měnovou bázi, dokud se inflace nedostane nad něj. Ani pro měnovou bázi přitom BoJ nemá přesný cílový objem.
Na zářijovém zasedání si japonská centrální banka připravila půdu k možnému dalšímu uvolňování měnové politiky tak, aby se vyhnula jejím nechtěným dopadům. Ekonomika, a především vývoj cen, k uvolnění vybízejí. Aktivita BoJ se více přesune na krátký konec křivky, především pak k negativní základní úrokové sazbě. Skrze ni a nákupy dluhopisů s kratší průměrnou splatností může banka zajistit strmější výnosovou křivku.
Vzhledem k vyšší citlivosti devizového trhu právě na kratší výnosy by taková politika působila na oslabení jenu, což je další z kanálů uvolnění měnových podmínek podporující inflaci a zahraniční obchod.
Na finančních trzích výsledek dnešního jednání zvedl volatilitu. Japonské akcie stouply, podpořené programem nákupů ETF rozšířeným i na index Topix. Dluhopisové výnosy poskočily vzhůru a to hlavně na splatnostech do 10 let včetně. Jen po nervózní první reakci oslabil, ale během dnešního rána dokázal své ztráty smazat a vůči dolaru se nachází na 101,80. Jednání tedy letošní sestupný trend kurzu nenarušilo.
Právě situace na trzích je spolu s inflací důvodem, proč by BoJ měla přistoupit ke skutečnému uvolnění politiky. Výnosová křivka se dneškem posunula vzhůru, ale zůstává plochá, japonský jen neoslabuje. Jako důvod navíc lze uvést kredibilitu banky a její schopnost ovlivňovat očekávání.
Z dřívějšího závazku udělat vše pro zvednutí inflace BoJ couvla a začala vážit i náklady své politiky. Sice pravidelně ujišťuje o své odhodlanosti jednat, ale za poslední dobu toho příliš neudělala. Posun základní sazby do záporu se s efektem nesetkal a vypadalo to, že odmítavá reakce a dopad na banky BoJ odradily od dalšího postupu, načež dnes musela revidovat svůj přístup.
Posunem k tvarování výnosové křivky se banka krom zlepšení vlivu na banky také do značné míry vyhnula nárůstu spekulací o nedostatku státních dluhopisů k nákupu. Zajímavý je také závazek posunout inflaci nejen na, ale až nad cíl. Nyní je důležité ukázat, že svou pozměněnou politikou banka dokáže působit kýženým směrem.
Nový přístup byl trhu představen a BoJ má připravené podmínky pro budoucí snížení sazeb a pokles kratších výnosů. Pravděpodobnost, že bude japonská centrální banka jednat, zvýší i (předpokládaný dnešní) odklad utažení americké měnové politiky. Pokud bude BoJ s reálnou akcí naopak dál váhat, hrozí jí další posílení jenu a těžko nasměruje inflaci na cíl.