Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Při predikcích pozor na sentiment

Při predikcích pozor na sentiment

03.10.2016 8:46
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Předvídání budoucnosti není jen věda nebo řemeslo, ale částečně i umění. Neplatí jednoduchá úměra, že čím více peněz nasypeme do výzkumu (či výzkumníkům), tím lepší dostaneme výsledky. Respektované výzkumy ukazují, že disponovaní a metodicky správně postupující jedinci mohou dlouhodobě překonávat kvalitu předpovědí renomovaných institucí. Přidanou hodnoty při tvorbě některých odhadů můžeme získat i tak, že šikovně posbíráme a následně agregujeme očekávání mnoha účastníků komplexního procesu, jehož výsledek odhadujeme. Vysvětlit to můžeme tak, že každý jednotlivý subjekt lépe než ostatní vnímá či zná jednu část celkového obrazu, který se v čase postupně skládá, a jehož výsledná podoba nás zajímá…

Názory zainteresovaných subjektů na budoucnost se běžně zjišťují pomocí statistických šetření. Jako příklad nám může posloužit průzkum spotřebitelské důvěry. Z níže uvedeného grafu porovnání spotřebitelské důvěry v pěti vybraných zemích vyplývá, že v červnu t.r. hleděli do budoucnosti s největší důvěrou spotřebitelé v Česku, následovaní Němci, průměrem eurozóny, Portugalskem a Ruskem. Uvedené pořadí je intuitivně přijatelné a relativně snadno objasnitelné. (O stupeň náročnější by už bylo vysvětlit, proč bylo v červnu 2016 Česko jedinou zemí z uvedené pětice, kde počet optimistů převyšoval počet pesimistů, případně proč v Česku došlo mezi létem 2012 a létem 2016 k druhému nejmasivnějšímu nárůstu spotřebitelské důvěry.)

Může se pro nás index spotřebitelské důvěry stát indikátorem, (nebo, chcete-li, předstihovým ukazatelem) např. pro objem maloobchodního prodeje? Kdo by intuitivně očekával, že porovnání vývoje časových řad potvrzuje závislost prodejů na důvěře (čím vyšší je nyní důvěra, tím vyšší budou prodeje v následujících měsících), byl by zklamán. Statistická analýza nesignalizuje významnou závislost obou veličin.

Podívejme se pro zajímavost i na další sentimentní ukazatel, důvěru českých průmyslníků. Mohla by se stát vhodným předstihovým ukazatelem pro (později zjišťovaný) ukazatel průmyslové produkce? Bohužel, ani v tomto případě provedené výpočty nenaznačují, že by nám sentiment při předvídání budoucnosti mohl výrazně pomoci. Z provedené analýzy nám vyšlo, že spíše než by produkce závisela na minulé náladě, závisí nálada na minulé produkci (ani v tomto případě se ovšem nejedná o výsledek statisticky významný).

Z trochu jiného soudku než dvě předchozí predikce je profesionální odhad přímo té hodnoty, která nás skutečně zajímá (tzn., již se nepokoušíme odhadnout výsledek nějakého jevu s pomocí známého výsledku jevu jiného). Na paškál si vezmeme míru přesnosti odhadu meziroční spotřebitelské inflace v horizontu 12 měsíců, zformulovaného experty finančního sektoru. Podobnost skutečné s predikovanou inflací je vyšší než byl shoda sentimentního ukazatele s reálným ukazatelem v předchozích dvou případech, ani tentokrát ovšem není výsledek omračující: průměrná velikost chyby odhadu dosahuje bezmála 70 % průměrné hodnoty inflace. Taková predikce je podobně „hodnotná“, jako kdybychom na dotaz, jaká bude průměrná teplota v ČR v červenci 2017, dostali odpověď, že se bude pohybovat někde mezi 5 a 29 stupni Celsia.

Kupka 

Martin Kupka

Pozice: hlavní ekonom ČSOB

Martin Kupka je od roku 2002 ředitelem investičního výzkumu a hlavním ekonomem ČSOB. Vystudoval obor ekonomicko-matematické výpočty na pražské VŠE, postgraduální studium absolvoval na PgÚ ČSAV v Praze a GIIS v Ženevě. V první polovině 90. let přednášel makroekonomii na Fakultě sociálních věd UK, byl ekonomickým poradcem ministra na MHPR ČR a působil jako makroekonomický analytik pro středoevropský region v NRI ve Vídni. Od roku 1995 do roku 2002 pracoval Martin Kupka jako vedoucí ekonomického výzkumu ve skupině Patria Finance, s výjimkou období 1999-2001, kdy řídil strategii a výzkum v pražské Raiffeisenbank.

Témata: přijetí eura, ekonomická transformace, hospodářská politika ČR a EU.


Čtěte více:

Project Syndicate: Jak zachránit Itálii před ní samotnou
30.09.2016 14:00
Důvěryhodnost italského premiéra Mattea Renziho doma v současné době o...
Euro-inflace nabírá na síle, Česko dál kraluje v žebříčcích nezaměstnanosti
30.09.2016 11:39
Inflace v eurozóně začala opatrně nabírat na síle. V září vyskočila po...
Jednoduchá dividendová strategie
30.09.2016 17:40
Pod „dividendovou investiční strategií“ si toho můžeme představit více...
Ropa po divokém týdnu odpočívá, zlato těží z nervozity z Deutsche
30.09.2016 15:50
Dohodnou se, nebo nedohodnou. Spekulace o dalším kroku Organizace zemí...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data