Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nové záchranné lano pro globální ekonomiku

Nové záchranné lano pro globální ekonomiku

02.10.2016 15:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Opět se intenzivně hovoří o aktivní fiskální politice. Po několik let jsme sledovali politiku fiskálního utahování, která měla snížit rozpočtové deficity a stabilizovat míru veřejného dluhu. V roce 2015 se fiskální politika dostala do neutrální oblasti a nyní se množí známky, že se stává mírně expanzivní. Několik vlád podle všeho začíná naslouchat volání keynesiánských ekonomů po zvýšení výdajů na infrastrukturu a zdá se, že jde o logický krok. Pohybujeme se totiž v prostředí, kdy si vlády mohou na tyto výdaje půjčit se záporným úrokem. I ti, kteří poukazují na plýtvání a malou efektivitu vládních výdajů, budou jen těžko tvrdit, že návratnost investic do veřejné dopravy, bydlení, zdravotní péče či vzdělání je negativní. 

Monetární politika se v některých zemích pravděpodobně dostala do fáze, kdy je její efektivita velmi nízká. V Evropě a Japonsku přitom stále panují deflační tlaky a i proto se objevují plány na fiskální stimulaci, která zároveň nese rysy reforem na nabídkové straně ekonomiky. Platí to zejména o Japonsku a Číně. Investoři se ptají, zda jim tento posun k většímu fiskálnímu aktivismu má sloužit jako základ akciového optimismu a dluhopisovému pesimismu. V principu tomu tak je, ale neměli bychom přehánět odhady toho, jak velký dopad bude celá věc mít.

Fiskální utahování dosáhlo svého vrcholu v roce 2013, ale od té doby se větší plány na fiskální uvolnění neobjevily. V roce 2016 se rozpočtová politika vyspělých zemí posunula do oblasti mírné expanze a zdá se, že to samé bude platit i příští rok. V Japonsku by mělo fiskální uvolnění naplánované pro následujících 12 měsíců dosáhnout 1,2 % HDP. V USA by měly návrhy obou prezidentských kandidátů odpovídat uvolnění ve výši 1,5 – 2,5 %, ve Velké Británii se hovoří o tom, že se upustí od plánů na vyrovnaný rozpočet a v Číně bude celkové letošní uvolnění fiskální politiky pravděpodobně dosahovat asi 1 % HDP. V eurozóně je i přes některé kroky tímto směrem celkové uvolnění jen minimální.

Celkový dopad, který by popsané změny měly mít na produkt, bude záviset i na tom, jak se bude vyvíjet politika monetární. V USA by mohl Fed v případě intenzivnějšího fiskálního uvolnění o něco rychleji zvyšovat sazby a celkový stimulační efekt by tak byl tlumený. Jinde by ale monetární politika pravděpodobně takto nepůsobila. Dnes je známým faktem, že fiskální multiplikátory jsou v prostředí velmi nízkých sazeb pravděpodobně vysoké. Například Paul Krugman tvrdí, že oproti dřívějším odhadům multiplikátoru ve výši maximálně 0,5 se dnes multiplikátor pohybuje zhruba na hodnotě 1,5. Celkové fiskální uvolnění v roce 2017 by tak zvedlo produkt o více než čtvrt procentního bodu. To by byl vítaný krok, ale určitě nejde o nic přelomového.

Někteří keynesiánci tvrdí, že celkový efekt by byl znatelně silnější. Stimulace by podle nich mohla posunout ekonomiku do nové rovnováhy, při které by došlo ke zlepšení důvěry v soukromém sektoru. Podle mého názoru je pravda, že s pomocí různých ekonomických rovnováh toho lze odvodit hodně, ale přece jen je těžké si představit, že by v oblasti důvěry došlo k nějaké prudké změně. Někteří ekonomové pak tvrdí, že fiskální stimulace by zvýšila přirozenou výši sazeb a tím by automaticky zvýšila efektivitu současné monetární politiky. Zvýšil by se totiž rozdíl mezi přirozenou a skutečnou sazbou i bez toho, aby centrální banky nějak měnily svou politiku. O síle tohoto efektu ale můžeme mít také pochyby.

Ekonom Chris Sims tvrdí, že pokud by došlo k významné změně fiskální politiky a ta by byla zaměřená na dosažení inflačního cíle, dopad na ekonomiku by byl velmi intenzivní. V reálném světě ale politici takové změně otevřeni nejsou, výjimkou je snad pouze Japonsko. Na to, aby ji přijali, by bylo pravděpodobně třeba další globální recese.

Autorem je investor Gavyn Davies.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Je načase, aby fiskální politiku nastavovali odborníci
02.09.2016 10:15
Během Velké recese byly centrální banky ve svých pokusech o oživení ek...
Centrální banky nás z deflační pasti nedostanou, čeká se na fiskální impuls
07.09.2016 10:00
Nejvýznamnějším projevem v Jackson Hole nebyla zahajovací řečí Janet Y...
Budou se trhy radovat z masivní fiskální stimulace?
12.09.2016 17:40
Stále žhavějším tématem na trzích jsou americké prezidentské volby. Ty...

Váš názor
  • Evidentní
    03.10.2016 8:45

    ... a přitom úspěch japonské monetární a fiskální politiky je tak evidentní ... ... také nechápu jak si my, Evropané, můžeme nechat líbit ty trvalé přebytky státního rozpočtu. Vždyť vláda si je do hrobu nevezme!!!!!
Aktuální komentáře
17.05.2024
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  
8:15UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu fúze sloučení do sbírky listin
8:10Skupina Colt CZ dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot
6:41Yardeni: Býčí trend by měl i přes korekci pokračovat, zisky míří k novým rekordům
16.05.2024
22:01Dow Jones poprvé v historii v průběhu dne nad hranicí 40 000 bodů  
17:58Nové technologie si samy dláždí finanční cestu ke svému rozmachu
17:20Akcie jsou na maximech opatrnější, jejich odolnost se však zvedla  
17:03J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:17Jakub Blaha: Tržby Walmartu rostou díky zákazníkům s vyššími příjmy  
14:51Freris o nových clech na čínské zboží a stavu tamní ekonomiky
14:50Zisk i tržby Walmartu překonaly odhady, firma zvýšila celoroční výhled
13:10Michael Burry zvyšuje sázky na čínský big tech, ten od lednového dna připisuje 25 %
12:54Než otevře Wall Street: Cisco, GameStop, Chubb  
11:54FX Výhled: Koruna má to nejhorší za sebou, nový impuls dodala jestřábí ČNB  
11:32Aerolinky easyJet snížily ztrátu, jejich šéf příští rok odstoupí z funkce
10:57Koruna těží z posunu očekávání o sazbách, přichází čas nabíjet eura a dolary  
10:00ČSOB v 1. čtvrtletí: Klienti více investují a upřednostňují úsporné bydlení
9:59Německému koncernu Siemens klesl čtvrtletní zisk, tržby stagnovaly
9:29Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí nečekaně klesla o dvě procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:45Engie SA (03/24 Q1)
11:00EMU - CPI, y/y