Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář - Rusko není tak silné, nesmíme ho ale zahnat do kouta

Víkendář - Rusko není tak silné, nesmíme ho ale zahnat do kouta

09.10.2016 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Jaderný konflikt byl v dobách války studené tak hroznou představou, že byl považován za hlavní faktor, který bránil rozpoutání války mezi NATO a zeměmi Varšavské smlouvy. Konec studené války pak podle řady názorů pravděpodobnost jaderného konfliktu ještě snížil i přesto, že svět se dál vyzbrojoval. Nikdo pak nečekal, že v USA opět výrazně naroste nenávist vůči Rusku na úrovně, které jsou dnes patrné. Tento postoj Pentagonu je přitom do značné míry založen na penězích, protože generálové a admirálové potřebují něco, čím by ospravedlnili svou činnost. A „boj s mezinárodním terorismem“ jim na to nestačí.

Z Pentagonu tak například zaznívají hlasy, že ruská armáda je mnohem lépe vybavena než ta americká. Jenže taková tvrzení mají smysl jen tehdy, pokud počítáme tanky a nebereme vůbec v úvahu vzdušné síly. Řada tvrzení poukazujících na vyspělost ruských zbraní pak má svůj původ na Ukrajině, tedy v zemi, která tím sleduje své vlastní zájmy. Realita je ovšem taková, že pokud dáme stranou jaderné zbraně, Rusko nemá ani zdaleka takovou sílu.

Ekonomika Ruska se nachází v problémech a svým rozsahem odpovídá hospodářství italskému. Na armádu dává Rusko asi jednu sedminu prostředků, které tímto směrem proudí v USA. Na jedno ruské vojenské letadlo připadá deset amerických, na jednu ruskou stíhačku tři americké. Ruská armáda má přibližně polovinu vojáků v aktivní službě a je v podstatě bez spojenců, zatímco Spojené státy podporuje téměř celá západní a východní Evropa.

Oficiální americká politika stojí na předpokladu, že síla NATO odrazuje Rusko od konfliktu se zeměmi této aliance. V případě nenadálého útoku by ale Rusko mělo určité výhody, protože by mohlo využít lokální převahy. Pokud by byla zpochybněna důvěryhodnost dohod NATO, důvod existence této aliance by přestal existovat, i kdyby byla rozšiřována o další země. Jeden americký generál se v této souvislosti ptal: „Kolik britských vojáků by asi tak chtělo zemřít pro Estonsko?“ Právě problémy s důvěryhodností společné obrany vedou k tomu, že existuje i druhý faktor, který by měl Rusko odrazovat od útoku proti zemím NATO. Tím faktorem je jaderný štít, který udržují Spojené státy, Francie a Velká Británie.

Oficiálně se udává, že Spojené státy by nikdy nepoužily jaderné zbraně jako první, ale ve skutečnosti žádný takový závazek neexistuje. Před měsícem se jej snažil prosadit prezident Obama, ale jeho vláda ho neschválila. Hovoří se dokonce o nové strategii, která je nazývána „eskalace pro uklidnění“. V jejím rámci by byly použity jaderné zbraně pro vítězství nad konvenčními zbraněmi nepřítele a zároveň by útok sloužil jako varování před tím, co by ještě mohlo přijít. Tato myšlenka na využívání jaderných útoků jako varování případným nepřátelům přitom není ničím novým. Zvažovala se například během války v Iráku v případě, že by Iráčané použili zbraně hromadného ničení.

Nové taktické jaderné zbraně jsou malé a lehce se s nimi manipuluje. Je možné je shodit z bombardéru, ale i vystřelit z vozidla. Lze na nich nastavit i sílu výbuchu. Jaderný útok tak může mít i velmi malý rozsah s omezenými ztrátami na životech a majetku. Pro generály a politiky to může představovat efektivní nástroj, který by bránil eskalaci konfliktu. Rusko má ale samozřejmě podobné zbraně a podle některých informací je jeho jaderný arzenál ještě sofistikovanější než ten americký. Putin přitom nedávno varoval, že „Rusko si vyhrazuje právo na použití jaderných zbraní v případě, že by byla ohrožena jeho existence“. Toto prohlášení bývá interpretováno tak, že pokud Rusko nebude schopno čelit konvenčním zbraním nepřítele, může být donuceno k použití zbraní nukleárních.

Z uvedeného tedy můžeme odvodit, že kdyby došlo ve východní Evropě ke konfliktu, obě strany by byly v určitém případě ochotny použít jaderné zbraně. Nikdo se neptá Poláků či Slováků, zda by to měla být jejich země, kde by k takovému použití došlo. Tyto země jsou ale oficiálně členy NATO a podílejí se na strategii, která by měla Rusko odrazovat od útoku. Jen Německo vyjadřuje velké znepokojení nad podobným řinčením zbraní.

V USA se navíc objevují názory, že válku s Ruskem by bylo možné vyhrát. Mezi zastánce této myšlenky patří například Wesley Clark či generál Philip Breedlove, který soustavně popisuje Rusko jako existenciální hrozbu pro Spojené státy i jejich evropské spojence. Hillary Clintonová pak hovoří o Putinovi jako o novém Hitlerovi. Skutečné nebezpečí ale hrozí tehdy, pokud Rusové kvůli podobným postojům získají pocit, že jsou zatlačeni do kouta. Už nyní průzkumy veřejného mínění ukazují, že průměrný Rus věří, že přijde válka se Západem.

Autorem je bývalý zaměstnanec CIA Philip Giraldi.

Zdroj: The American Conservative


Čtěte více:

Ruská propaganda, Trumpovo zmatení a zranitelnost východní Evropy
21.08.2016 6:00
Eskalující konflikt na Krymu a americké prezidentské volby toho mají s...
Nové záchranné lano pro globální ekonomiku
02.10.2016 15:00
Opět se intenzivně hovoří o aktivní fiskální politice. Po několik let ...
Obchod s uprchlíky a německá naivita
03.10.2016 11:30
Je to nejhledanější pašerák uprchlíků na světě, ale žádná jeho fotogra...

Váš názor
  • Spojenci
    13.10.2016 11:41

    Komentář je celkem prima, ale zapomíná, že RF spojence má. A tím největším je Čína. Ta si totiž nemůže pád RF dovolit a velice ráda by získala vliv a území, která měla před WWI. A to by se jí v případě konfliktu Západ - RF, mohlo snadno podařit. Amerika by krvácela na dvou frontách a její výrobní kapacity již zdaleka nedosahují těch čínských. O ochotě branců umírat za Ukrajinu nebo Taiwan nemluvě.
    Marcus67
  • Rusko zahnal do kouta Putin
    10.10.2016 23:36

    Tou svojí ideji velkého Ruska. To samé dělal Hitler s Německem. Velikášství a nafoukanost bez ohledu na slušné mravy a spolupráci s ostatními. Už ted' je vidět kam spěje. Sám v koutě s několika kamarády kterým pomohl k moci a bohatství, Ale co národ jako takový. Rusové kteří na to mají a mohou, opouští matičku Rus, která se k nim chová jako macecha. Tankama se dá dobývat a okupovat, ale přátele si s nimi neuděláš.
    Auvejs
  •  
    10.10.2016 9:34

    Dobrý článek! Až se divím, že ho Patria uveřejnila...
    Skalar
    • ja jsem zase zvedavej zdali Patria zverejni
      11.10.2016 4:14

      ....ze Ruska banka v Cesku ERB nevyplaci svym klientum penize. Doufam, ze tam maji svoje investice zdejsi apaci. Zeby dalsi velka bankovni loupez ? Jen aby to Putin nevzal jako sikanu a neprijel si to s nami vyridit jako na Ukrajine, tam mu taky ublizovali.
      Dara
  • nejvíc mne štve,
    10.10.2016 6:57

    že Rus a Američan - oba z velice si blízkých civilizačních okruhů se chystají jít si po krku. Místo co nejužší spolupráce , rozmíšky a sváry . A muslimové se chechtají a přesně ve stylu když se dva perou, třetí se směje. :-(
    občan
    • Re: nejvíc mne štve,
      10.10.2016 10:09

      "...z velice si blízkých civilizačních okruhů..." cowboy s muzikem jsou si blizci asi jako vodka s whisky ?
      Bronco
    • Re: nejvíc mne štve,
      10.10.2016 8:57

      Muslimové se nechechtají. Vraždí se usilovně sami mezi sebou. Sem tam to odnese i nějaký nevěřící.
      ..
  • Zkuste se zamyslet
    10.10.2016 1:51

    Jak by ten svět asi vypadal, kdyby se situace otočila a Putin disponoval tim čím Obama a ten měl zase jen k dispozici to co má Putin. Je vůbec třeba o tom diskutovat ?
    mn
    • Re: Zkuste se zamyslet
      10.10.2016 10:50

      No když nechceš diskutovat ani o tom, co napsal renomovaný americký konzervativec...
      Kalka.
      • Kdybych měl diskutovat o tom
        10.10.2016 23:49

        Co řekl nebo napsal někdo at' renomovaný nebo zdejší zanícenec tak bych se mohl udiskutovat k smrti a ty to se svými soudruhy stejně vymažeš. Já se držím logiky a fakt a přál bych si jen, aby ostatní viděli co se děje a kam pomalu zase spějeme. Přál bych vám zase pár let totality. Mnoho zdejších pisálků ma asi krátkou pamět' a potřebovalo by si to zase prožít.
        SS
  • Ježíš Marjá, zavolejte uklízečku
    10.10.2016 1:39

    To tu zas bude jak v těch alejích.........
    ..
Aktuální komentáře
18.05.2024
16:01Přehledně: Odkdy se na firmy vztahuje ESG reporting?
15:30J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
9:45Víkendář: Apple nemusí v oblasti umělé inteligence dělat všechno sám
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data