Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke o Greenspanovi a monetární politice Fedu

Bernanke o Greenspanovi a monetární politice Fedu

11.11.2016 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Přečetl jsem si životopis Alana Greenspana od Sebastiana Mallabyho (The Man Who Knew: The Life and Times of Alan Greenspan) a mohu ho vřele doporučit k četbě i ostatním. Greenspan je fascinující osoba, samovzdělaný ekonom, jazzový hudebník a „Maestro“, který po více než 18 let stál v čele Fedu. Já se zde nechci věnovat celé knize, ale popisu toho, jakou zodpovědnost nese Greenspan za finanční krizi roku 2007. Jde o téma, které je důležité jednak pro celkové hodnocení jeho práce, ale musíme se mu věnovat hlavně proto, že se podobné události chceme v budoucnu vyhnout.

Mallaby poukazuje na to, že Greenspanův pohled na finanční regulaci byl složitý. Obecně se dá říci, že trhům důvěřoval. Podobně jako řada jiných se například domníval, že čistý přínos nových finančních nástrojů, které se na trhu objevily po roce 1990, byl pozitivní. Příčinou je, že sekuritizace a exotické finanční deriváty rozprostřely riziko po celém trhu a tudíž nedocházelo k jeho koncentraci.

Greenspan byl také skeptikem, co se týče bankovních regulátorů a jejich schopnosti omezit rizikové chování velkých finančních institucí. Namísto toho věřil v pozitivní funkci požadavků na výši kapitálu, protože ty podle jeho názoru nutí banky k tomu, aby samy platily za případné nezodpovědné chování. Na druhou stranu není pravda, že by Greenspan bojoval proti novým pravidlům regulace. Podporoval například změny v oblasti auditu poté, co došlo ke skandálu ve společnosti Enron.

Greenspan tedy nebyl skálopevným libertariánem, za kterého je často vydáván. Proč tedy neučinil více pro prevenci finanční krize? Mallaby to vysvětluje převážně psychologickými faktory. Jádrem problému je podle něj to, že Greenspan je v podstatě „pasivní osobností“. Ve Washingtonu se snažil přežít tak, že se vyhýbal bojům a často se mu nedostávalo sebedůvěry na to, aby se někomu postavil čelem.

„Greenspan dospěl k pragmatickému závěru, že prosazování tvrdší regulace je politicky neprůchozí. Vyžadovalo by to boj s celou řadou lobbistů, kterým naslouchal Kongres, a na to Greenspan neměl žaludek. V první řadě to byl člověk, který se snažil politicky přežít a chtěl si získávat nové přátele a ne ztrácet ty staré,“ píše Mallaby. Dodává však, že i kdyby byl postup Greenspana tvrdší, potřebné změny by pravděpodobně stejně neprosadil, protože odpor byl příliš silný.

V oblasti samotné monetární politiky byla ale pozice Greenspana opačná, protože tam „disponoval neomezenou mocí“. Z tohoto pohledu tak byla finanční krize podle Mallabyho jeho vinou, protože v letech 1998–1999 a 2004–2005 měl monetární politiku utáhnout více a aktivně bojovat s technologickou a hypotéční bublinou. I zde ale podle autora hrála roli Greenspanova pasivita. Aktivní snaha o stabilizaci systému byla pro něj příliš vzdáleným konceptem a i ona by vedla ke konfliktům s politiky, kterým se Greenspan vyhýbal. Jinak řečeno, byl si vědom toho, že finanční stabilita je důležitá, bylo ale pohodlnější zaměřovat se pouze na inflaci.

Já sám s tímto závěrem plně nesouhlasím. Politické překážky efektivnější regulace skutečně existovaly, Greenspan ale mohl věci změnit, pokud by se vložil do tehdy probíhajících diskusí. Fed navíc pod jeho vedením měl nástroje, kterými mohl ovlivnit dohled nad bankami a zlepšit ochranu spotřebitele (tím kritizuji i sebe, protože od roku 2002 do roku 2005 jsem seděl v Radě guvernérů).

Zůstává tu i otázka nastavení monetární politiky. O jejím vlivu na krizi se vede dlouhá debata a podle mého mínění platí, že monetární politika je příliš hrubým nástrojem na to, aby mohla bojovat s bublinami na trzích s investičními aktivy. Řada analýz například ukazuje, že pokud by centrální banky v boji s bublinou prudce zvedly sazby, náklady spojené s poklesem zaměstnanosti a inflace by převýšily pozitivní efekt této politiky. Navíc nebylo dlouho jasné, zda je bublina na trhu s nemovitostmi celonárodním jevem.

Jsem si jistý, že Greenspanova politika byla nastavena na základě jeho nejlepšího odhadu tehdejší situace. Neměl jistotu ohledně rozsahu bubliny, hleděl skepticky na schopnost Fedu s bublinou bojovat a určitě nečekal, že ztráty na hypotéčním trhu dosáhnou takové velikosti, jaké dosáhly. Utahování sazeb, které začalo v červnu 2004, bylo i tak nejrazantnější od počátku osmdesátých let. Mám tedy za to, že Mallabyho psychologické hypotézy jsou spíše matoucí. Greenspan prostě jednal na základě svých předchozích zkušeností.

Autorem je Ben Bernanke.

Zdroj: Brookings


Čtěte více:

Britům začíná docházet, co je bude stát Brexit
31.10.2016 14:00
Ve městě Sunderland hlasovalo pro odchod Velké Británie z EU 61 % voli...
Nebojte se rostoucích sazeb v USA, akciím díky velké rotaci pomohou
31.10.2016 17:00
Domníváme se, že sazby budou v roce 2017 růst v USA i v eurozóně. Něk...
Inflace v příštím roce a nejhorší scénář pro vyspělé trhy
01.11.2016 12:00
Analytici francouzské banky Natixis v jedné ze svých posledních analýz...
Víkendář - Chováme se jako Warren Buffett a to ekonomice škodí
06.11.2016 11:00
Ekonomové z Fedu zveřejnili minulý měsíc analýzu, která se zabývala do...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.05.2024
17:50Inflace a aukce dnes dolehly na dluhopisy i akcie  
17:24Trh může táhnout nahoru i velmi nízká averze investorů k riziku. Co to ale vlastně znamená?
16:08ILO: Globální míra nezaměstnanosti letos klesne na 4,9 procenta
15:02S&P 500 v prvních 100 dnech 2024 přidal přes 10 %, pro zbytek roku je to dobré znamení
14:44ConocoPhillips převezme v transakci za 22,5 miliardy USD rivala Marathon Oil
14:29Míra inflace v Německu v květnu zrychlila na 2,4 procenta
13:03Než otevře Wall Street: American Air, Robinhood Markets  
12:22Romer: Nadšení na AI riskuje opakování kryptobubliny
11:54MMF zvýšil výhled růstu čínské ekonomiky na letošní rok na pět procent
10:59Akcie se tematicky točí v kruhu. Dnes na trzích převládá červená  
10:41Ruská vláda chce zavést vyšší daně pro bohaté a vyšší daně z těžby
10:21Pilulka za rok 2023 zapsala ztrátu, konec zahraniční expanze pomáhá k obratu
9:35Pojišťovací skupina VIG zvýšila dvouciferně předepsané pojistné a potvrzuje celoroční cíl
9:28Mateřská firma Royal Mail přijala nabídku na převzetí od Křetínského
9:22Footshop a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
9:01Rozbřesk: Český automotive získává tržní podíl, ale má stejné problémy jako Evropa
8:56VIG zvýšil dvouciferně předepsané pojistné, trhy v úvodu zamíří níže  
6:25Čínský elektromobil za deset tisíc dolarů hází klacky pod nohy největším evropským automobilkám
28.05.2024
22:01Index Dow Jones v úterý odepsal přes 0,5 %  
17:58Snížit inflaci poklesem sazeb?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Best Buy Co Inc (04/24 Q1, Bef-mkt)
Dell Technologies Inc (04/24 Q1, Aft-mkt)
Dollar General Corp (04/24 Q1, Bef-mkt)
SentinelOne Inc (04/24 Q1, Aft-mkt)
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15Costco Wholesale Corp (05/24 Q3)