Ruské úřady zadržely tamního ministra hospodářství Alexeje Uljukajeva a obvinily jej, že přijal úplatek více než dva miliony dolarů za "pozitivní" hodnocení, aby těžařská firma Rosněfť koupila poloviční podíl v ropné firmě Bašněfť. Ministr jakékoli provinění popírá a zadržení považuje za provokaci, oznámili jeho advokáti. V Rusku aféra vyvolala pozdvižení. Spekulace o demisi vlády Kreml dementoval.
"Uljukajev byl zadržen přímo při přebírání úplatku," uvedla mluvčí vyšetřovacího výboru Svetlana Petrenková. Případ podle ní souvisí s vymáháním úplatku od představitelů společnosti Rosněfť, a to i za použití hrozeb.
Agentura Reuters s odvoláním na vyšetřovatele napsala, že Uljukajev padl do protikorupční léčky, kterou zorganizovala tajná služba FSB. Vyšetřovatelé uvedli, že ministr byl zadržen v noci okamžitě po výslechu.
Před soudem bez klece
Uljukajev již také vyslechl formální obvinění. Před soudem stanul bez pout a nebyl umístěn do klece, jak to v podobných případech bývá v Rusku obvyklé. Podle vyšetřovacího výboru soud také rozhodne o dalším postupu. Výbor soud například požádal, aby na ministra uvalil domácí vazbu.
Šedesátiletý Uljukajev je nejvyšším státníkem v Rusku, který byl zatčen od nezdařeného pokusu o puč v roce 1991. Vyšetřovací výbor je přímo podřízený prezidentu Vladimiru Putinovi. Podle Reuters hrozí Uljukajevovi v případě uznání viny až 15 let vězení.
Ministr vinu popírá
"Alexej Valentinovič (Uljukajev) vinu nepřiznal. Zadržení považuje za provokaci vůči státnímu úředníkovi," řekl advokát Timofej Gridňov, který ministra zastupuje. Obviněný podle něj odmítá vypovídat, dokud neuvidí důkazy.
Uljukajev post ministra hospodářství zastával od roku 2013 a ve vládě působil od roku 2000. Reuters připomněl, že zadržený byl znám jako liberál, který se vyslovoval proti rostoucím zásahům vlády do ruské ekonomiky. Původně ani nesouhlasil se záměrem Rosněfti koupit podíl ve firmě Bašněfť s tím, že pro státní firmu je špatným krokem účast na privatizaci.
Podle informací RIA Novosti se o ministra zajímala FSB asi rok. Několik měsíců pak odposlouchávala jeho telefon. V reakci na informace získané při odposleších se poté tajná služba rozhodla provést vyšetřovatelský experiment, po kterém byl ministr zadržen.
Zadržení Uljukajeva vyvolalo v Rusku poprask a spekulace o vládní krizi. Putinův mluvčí novinářům řekl, že jakékoli úvahy o demisi vlády Dmitrije Medveděva jsou "absurdní".
Putinova administrativa má za sebou dlouhou historii rozmíšek mezi poradci a pobočníky, upozornil list Financial Times. Jedním z nejmocnějších z nich je generální ředitel Rosněfti Igor Sečin, který dlouhou dobu působil jako Putinův osobní tajemník. Sečin i Rosněfť se k Uljukajevově zadržení odmítli vyjádřit. Ropná firma pouze uvedla, že převzetí podílu v Bašněfti probíhalo v souladu s ruskými zákony.
Obvinění vyvolává pochyby
Agentura AP s odvoláním na informace ruských analytiků napsala, že zatčení ministra Uljukajeva mnozí považují za součást Putinova úsilí udržovat rovnováhu mezi soupeřícími klany na vrcholu mocenské hierarchie. Touto taktikou si prý Putin chce i do budoucna zajistit roli nejvyššího soudce.
Uljukajeva měly neznámé osoby uplatit, aby posvětil prodej akcií menší ropné společnosti Bašněfť jedničce na trhu Rosněfti. K takové operaci byl jeho ministerský souhlas skutečně nezbytný. Prodej Bašněfti svým rozhodnutím definitivně schválil premiér Medveděv, a to už 10. října, tedy měsíc předtím, než Uljukajev údajně úplatek převzal. Proč by to ministr dělal u dávno skončené transakce, není jasné.
Korupce je v Rusku běžná, je ale nemyslitelné, aby ministr převzal úplatek v hotovosti, jak to podle žaloby udělal Uljukajev, napsala také AP. Úplatek ve výši dvou milionů dolarů je kromě toho v ruském prostředí přijatelný nanejvýš pro místostarostu, nikoli pro federálního ministra.
Zdroje: ČTK, FT