Aktualizováno Změny v nastavení měnové politiky Evropské centrální banky by neměly být rozhodující pro chování České národní banky, uvedl den před zasedáním ECB a možnou změnou v její politice viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Pro ČNB má podle něj zásadní váhu dění v domácí ekonomice. Jaké rozhodnutí ECB očekává Patria a konsensu analytiků na trhu?
"My nebereme v úvahu jenom to, co dělá ECB, nebo to, co se děje ve vnějším okolí, ve vnějším prostředí, ale zejména to, co se děje u nás v domácí ekonomice," řekl Mojmír Hampl v rozhovoru pro Českou televizi. „Vnější prostředí je důležité, ale není to jediný faktor a já nepředpokládám, že to, co udělá ECB, bude mít tak zásadní dopady na naše rozhodování v příštím roce," dodal Hampl pro ČT.
ECB by na svém čtvrtečním měnovém zasedání mohla podle očekávání trhu rozhodnout o prodloužení svého programu nákupů dluhopisů, který měla podle původního plánu uzavřít v březnu příštího roku. To by mohlo podle analytiků přimět ČNB k opatrnějšímu postoji k ukončení kurzového závazku.
ČNB v současné době očekává, že opustí politiku slabé koruny zhruba v polovině příštího roku. Vylučuje pak, že by se tak stalo přes začátkem druhého čtvrtletí roku 2017. Trhy pozorně sledují každý náznak přesnějšího načasování opuštění kurzového závazku. Se svými slovy k tématu přispěl další ze členů bankovní rady ČNB, Tomáš Nidetzký. "Správný čas na ukončení kurzového závazku na koruně je v momentě, kdy spotřebitelská inflace (CPI) dosáhne 2% cíle," uvedl na semináři v Londýně.
Teď se však oči upínají právě ke čtvrtlečnímu zasedání ECB. Co od něj čekat? „Předpokládáme, že ECB ujistí o připravenosti použít své nástroje v případě potřeby. Úrokové sazby nechá beze změny a pravděpodobně prodlouží program kvantitativního uvolňování za rámec března 2017. Objem podle nás aspoň zprvu bude na současné úrovni, ale banka by mohla zvýšit flexibilitu programu poznámkou, že nemusí celý měsíční objem vyčerpat, pokud se výhled bude vyvíjet příznivě,“ říká analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Situace na trzích se podle něj uklidnila a italské referendum už není zdrojem velkého stresu. „ECB tak není nucena k nějakému zásahu. Přesto politické riziko přispěje k tomu, že pozice banky zůstane holubičí,“ dodává Vlk.
Čtěte: Týdenní výhled - Italské referendum, americký ISM, ale hlavně ECB
Většina analytiků a ekonomů, oslovených do konsensu agentury Reuters, očekává následující scénář. ECB prodlouží platnost programu do září roku 2017 a zachová měsíční objem nákupů aktiv v rozsahu 80 miliard eur. Poslední dostupná data o inflaci v eurozóně ukázala na 0,6 procenta za listopad, což je nejvyšší hodnota od dubna roku 2014. Nezaměstnanost v eurozóně klesla pod 10 procent, to poprvé od roku 2009.