Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Bruce Willise na záchranu Země nepotřebujeme, misi AIDA ano

Víkendář: Bruce Willise na záchranu Země nepotřebujeme, misi AIDA ano

11.12.2016 8:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropské země nyní rozhodují o budoucnosti programu, který by nás měl připravovat na hrozbu střetu s asteroidem. Bývalý astronaut Rusty Schweickart se obává, že taková srážka by na Zemi mohla zničit veškerý inteligentní život. V rozhovoru pro Der Spiegel uvedl, že se sice zajímá i o změnu klimatu a podobná témata, ovšem srážka s asteroidem si zasluhuje více pozornosti, protože by v tom nejhorším scénáři mohla mít tak nedozírné důsledky. Zároveň bychom ale podle něj neměli uvažovat ve stylu „buď a nebo“, protože lze zároveň řešit problém se změnou klimatu a připravovat se na kolizi s vesmírným tělesem. 

Proč by měl asteroid být pro Zemi problémem, když o všech velkých v naší blízkosti víme a žádný nás neohrožuje? Schweickart poukazuje na to, že asteroidy už na Zemi dopadly nesčetněkrát a dopad jednoho z nich vyhubil dinosaury. „Čím jsou větší, tím složitější situaci čelíme a je jen otázka času, kdy dopadne nějaký velký. Můžeme s tím ale něco udělat a proto bychom se měli začít snažit,“ říká bývalý astronaut.

Stephen Hawking říká, že dopad asteroidu by mohl být jednou z příčin zániku inteligentního života ve vesmíru. Není ale větší hrozbou například možnost jaderné války? Schweickart říká, že „lidstvo samo sebe jadernou válkou nevyhubí“. Šlo by podle něho o katastrofu, ale lidé nemají dost zbraní na to, aby se sami úplně vyhubili. Asteroid ale takový potenciál má a proto bychom měli začít pracovat na prevenci této hrozby. 

Naše současné systémy by nám měly v případě nově objevené hrozby srážky s asteroidem dát varování s takovým předstihem, že bychom měli mít k dispozici několik desítek let předtím, než by ke kolizi skutečně došlo. Platí to zejména u větších vesmírných těles. „Nehovořím ale pouze o skutečně velkých asteroidech. Pokud máme možnost zachránit lidské životy a majetek, měli bychom tak učinit. Potřebujeme systémy včasného varování a technologie, které by byly schopné měnit kurz asteroidů. Potřebujeme i politickou vůli a připravenost se tomuto tématu věnovat. Musí být jasné, kdo bude o čem rozhodovat, kdo vyšle střely směrem k asteroidu, kdo za to zaplatí. Jde o globální rozhodnutí, na kterém se musíme podílet všichni. Pokud tomu tak nebude, nikam se nedostaneme,“ tvrdí Schweickart.

NASA a americká agentura FEMA nedávno provedla počítačová evakuační cvičení, která měla modelovat postup při hrozbě srážky s asteroidem. Podle Schweickarta jsou podobná cvičení potřebná, ale je nutné vytvořit i potřebné technologie a „cvičit musí celý orchestr, pouze počítačová cvičení nestačí“. V Lucernu přitom nyní probíhá jednání členských zemí Evropské kosmické agentury, které rozhoduje o dalším financování pro misi nazvanou Asteroid Impact and Deflection Assessment (AIDA) a pro rozvoj spolupráce USA a Evropy na prevenci kolize s malými asteroidy. Schweickart tvrdí, že pokud nebudou nalezeny potřebné zdroje, zahodíme výjimečnou příležitost pro „relativně levnou misi, která by nás toho hodně naučila“. 

Cílem mise AIDA je sledování změny dráhy asteroidu poté, co na něj dopadla vesmírná sonda. Pokud by se Evropa rozhodla nepodílet se na misi, nemá podle astronauta smysl, aby se jí zúčastnili jen Američané. „Spojené státy mají za úkol na steroid vystřelit, Evropa jej má poté monitorovat. Jestliže nikdo nebude sledovat změnu dráhy asteroidu, nemá smysl na něj vysílat projektil. Měli bychom si uvědomit, že poprvé v historii máme příležitost změnit dráhu vesmírného tělesa. Jde o gigantickou věc, kdy bychom mírně změnili mechaniku solárního systému s cílem zvýšit pravděpodobnost našeho přežití,“ tvrdí Schweickart. A dodává:

„Podobné mise musí být bez posádky, žádné lidi na palubě nepotřebujeme. Mise bez posádky potřebuje na přípravu 10 – 15 let. Pokud by byla s lidskou posádkou, příprava by trvala 25 – 30 let a byla by asi desetkrát dražší. Žádného Bruce Willise nepotřebujeme, potřebujeme robota, který to udělá za něj. Rychleji i levněji.“ 

Autorem je Christoph Seidler.

Zdroj: Der Spiegel


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2024
22:00Akcie na Wall Street nenašly jasný směr; Uber po výsledcích -5 %  
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb
8:34Automobilová jednička Toyota zvýšila celoroční zisk i tržby na rekord, čeká ale pokles provozního zisku kvůli investicím
7:20Windlad: Technologie jsou dlouhodobými investicemi. Nejde o to, rychle je otáčet se ziskem, ale o budování hodnotných firem
07.05.2024
22:01Indexy na Wall Street dnes bez větších změn  
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí
15:40Akcie Disney klesají (-9 %) kvůli menšímu přírůstku předplatitelů a slabšímu výhledu zisku  
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
Enel SpA (03/24 Q1)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Plug Power Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Prysmian SpA (03/24 Q1, Bef-mkt)
US Foods Holding Corp (03/24 Q1, Bef-mkt)
Warner Bros Discovery Inc (03/24 Q1, Bef-mkt)
7:30Telefonica SA (03/24 Q1)
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.