Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Brexit se stává tragikomickou fraškou

Víkendář: Brexit se stává tragikomickou fraškou

14.01.2017 7:54

Po Velké Británii se množí konference a diskuse na téma brexitu a jeho dopadu na běžné lidi. Podobná diskuse se konala před několika dny v Notting Hillu, vstup na ni stál 26 liber a stejně jako řada jiných ve skutečnosti spíše ukázala, jaké vakuum nastalo po referendu o odchodu země z EU. Na pódium vyskočil Anand Menon, který je profesorem evropské politiky na věhlasné King's College. Pokud někdo ví, jak bude vypadat budoucnost, musí to být právě on. Jenže...

...ani on toho moc nenabídl a jak sám řekl: „Sorry, ale nemám ani ponětí, co nastane.“ Vláda Theresy Mayové zatím nenabídla nic, co by naznačilo alespoň obecný směr, jakým se Británie bude ubírat. Premiérka namísto toho používá prázdné fráze, jako „z brexitu uděláme naši výhodu“, nebo „chci jen tu nejlepší brexitovou dohodu“. S každým dalším dnem se ale množí protichůdné informace, které její vláda vysílá, a na palčivosti nabírají otázky ohledně setrvání Británie v bezcelní unii, plateb do společného rozpočtu EU či možné deportace občanů EU. Prázdná prohlášení premiérky by v takové situaci budila úsměv na rtech, ovšem absence jakéhokoliv plánu je ve skutečnosti velmi nebezpečná.

Mayová chce do tří měsíců spustit takzvaný Článek 50, čímž dá oficiálně najevo záměr odejít z EU. Britové už nyní čelí růstu cen potravin a spotřebního zboží, který vyvolává oslabování libry. Vláda čeká, že v následujících pěti letech dosáhnou rozpočtové deficity 122 miliard liber a celá země je šest měsíců po hlasování nepokojná. Premiérka sice slibovala uklidnění, ale zatím žádné není znát. Rebelují proti ní i její vlastní lidé ve vládě, což se projevilo například rezignací velvyslance v EU Ivana Rogerse. Jde o velkou ztrátu, protože nikdo jiný nezná partnery v Bruselu a EU tak dobře jako on. Namísto něj do pozice nastoupí bývalý velvyslanec v Moskvě, který v Bruselu pracoval naposledy před šesti lety. 

S takzvaným tvrdým brexitem nesouhlasí ani většina členů britského parlamentu. Byla tak vytvořena i nadstranická komise, která chce zabránit tomu, aby byly zpřetrhány všechny vazby s EU. Menon hovoří o tom, že mezi zastánci tvrdého brexitu a jeho odpůrci zuří velmi špinavá válka: „Je to jako v roce 1940, jen vše probíhá na Twitteru.“ A dodává, že pokud někdo touží po bezpečí a jistotě, měl by z Británie pravděpodobně emigrovat. 

Ono to určitě dopadne dobře…

Když budete hovořit s britskými politiky, kteří brexit prosazovali, většinou se setkáte s neotřesitelným optimismem. Zdá se dokonce, že velká část nové vlády žije v jakémsi paralelním vesmíru, kde neplatí tradiční zákony logiky a všichni prostě věří, že vše nějak samo půjde tím nejlepším směrem. Stačí se jen neustále usmívat. Mayová pak v posledních měsících prošla pozoruhodnou změnou. Sama hlasovala za setrvání Británie v EU, když se ale dostala do nové funkce, nebyla ani ochotná dát občanům EU žijícím v Británii garanci, že budou moci zůstat. Neprotestovala proti tomu, když její lidé hovořili o možnosti vyhoštění cizích lékařů, ani proti požadavku, aby firmy odevzdaly seznam cizinců, kteří pro ně pracují. Jak to tak bývá s mnoha konvertity, možná i ona bude nakonec tím nejtvrdším zastáncem nové ideologie. 

Mayová ze svého tvrdého přístupu na domácí půdě těží, protože za ní stojí pravicový Daily Mail s třemi a půl miliony čtenářů. Ve zbytku Evropy ale platí opak. Británie přitom bude závislá na dobré vůli ostatních zemí EU, a to jak co se týče dokončení jednání o brexitu do roku 2019, tak co se týče dohody o volném obchodu. I v Británii sílí pocit, že úplné odtržení, o kterém mnozí snili, nepřijde. 

David Davis zastává v britské vládě funkci ministra pro brexit. Když se jej někdo táže na to, jak odchod proběhne, působí velmi uvolněně. Celý plán brexitu bude podle něj předložen „co nejdříve, ale pravděpodobně ne dříve než v únoru“. Davisovi je 68 let a je pravděpodobné, že jeho současná pozice je také jeho poslední. Jeho ministerstvo má 330 lidí, kteří jsou podle jeho názoru „tím nejlepším, co země může nabídnout“. Což by bylo vítané, protože Británii čekají ta nejtěžší jednání v historii včetně rozhovorů s 53 zeměmi, se kterými má EU obchodní dohody. K tomu přidejme například složitá jednání o bezpečnosti a tajných službách. Je pozoruhodné, že v takové situaci ti největší zastánci odchodu, jako Boris Johnson, mlčí. 

Daniel Hannan z Evropského parlamentu, který je jedním ze zakladatelů hnutí za odchod Británie z EU, tvrdí, že jeho země má nyní dvě možnosti: Buď bude dojednán přístup na společný evropský trh, nebo přijde velmi nepříjemný tvrdý brexit. Hannan vnímá brexit jako propuštění trestance z desítek let vězení. Jeho romantický pohled ale není bez nebezpečí. Hannan například tvrdí, že pokud se Británie s EU nedohodne, bude muset významně snížit daně, aby zůstala konkurenceschopná. Takové radikální změny by podle jeho názoru posouvaly britskou ekonomiku směrem k Singapuru. 

V tuto chvíli víme jen to, že rozhovory mezi Británií a EU mohou skutečně skončit neúspěchem a vše skončí pohromou jak pro Británii, tak pro EU. Současný zmatek pomáhá odpůrcům odchodu z EU, kteří se snaží právní cestou zabránit tvrdému brexitu. Boj nabírá na intenzitě, protože ti, kteří v referendu prohráli, se nehodlají jen tak vzdát. A vítězové už sedí na vyhřátých místech, kterých se také nechtějí vzdát. 

Autorem je Christoph Scheuermann.

(Zdroj: Der Spiegel)



Čtěte více:

Lidé volili populisty, a největší boháči planety bohatli
28.12.2016 18:19
Zatímco voliči v Evropě i ve Spojených státech dopřávali sluchu populi...
Toto budou třaskavé momenty roku 2017 pro Evropu
06.01.2017 18:02
Verdikt Britů o Brexitu a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem...
13 černých labutí, které by letos mohly ohrozit trh se surovinami
07.01.2017 18:33
Obchodní válka s Čínou, zhoršení terorismu v Turecku, jaderná havárie ...
Blackstone: Deset překvapení letošního roku, s kterými trhy nepočítají
10.01.2017 6:51
Byron Wien je členem vedení investiční společnosti Blackstone a sám j...
Šest nejvýznamnějších investičních otázek roku 2017
11.01.2017 6:51
Jen málo stratégů na počátku minulého roku čekalo, že rok 2016 skončí...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.04.2024
17:07Tesla a pár dalších vystupují z řady, akciové indexy však velký růst nepředvádějí  
16:38Švýcarský návrat ke starému normálu, eurozóna a USA jemu vzdálené?
15:37NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění výroční zprávy společnosti za rok 2023
15:21Primoco UAV SE: Konsolidovaná výroční finanční zpráva za rok 2023
15:01Musk v Číně odblokoval samořízení Tesly, akcie v reakci posilují
14:48Míra inflace v Německu v dubnu setrvala na březnových 2,2 procenta
14:30ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva za rok 2023
14:14Týdenní výhled: Od Fedu nečekáme akci ani velké rétorické změny, velký tech prozatím rally zachránil. ČNB znovu -50 bps, ale zpomalení se blíží  
13:57UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
13:56EU by k zastavení přílivu elektromobilů z Číny potřebovala vysoká cla
13:51Gevorkyan převzal polskou továrnu konkurenta a výrobu převedl na Slovensko. Získal také dodávky pro SKF
13:26Než otevře Wall Street: Tesla, Apple, Paramount Global  
13:00ČSOB Hypoteční banka, a.s.: Výroční zpráva 2023
13:00Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 31. 5. 2024
12:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zveřejnění Výroční finanční zprávy za 2023
12:01Nabitý týden startuje růstově pro akcie i dluhopisy  
12:00Philips se dohodl na urovnání žalob v USA, jeho akcie prudce posílily
11:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2023
11:07Primoco UAV zveřejnilo výroční zprávu za rok 2023. Výrobce bezpilotních letounů v něm dosáhl růstu tržeb na šestinásobek, svolává valnou hromadu
10:43FT: Velké evropské banky loni zaplatily v Rusku na daních 800 milionů eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y