Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pettis: Čína má nejvýš dva až čtyři roky, aby se zbavila závislosti

Pettis: Čína má nejvýš dva až čtyři roky, aby se zbavila závislosti

23.01.2017 6:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Zmínky o obchodních tarifech ze strany Donalda Trumpa a rostoucí vlna populistického nacionalismu jsou známkou přicházející bouře. V tuto chvíli ale nejde odhadnout, jak prudká bude a historie ukazuje, že tvrdá slovní výměna probíhající během voleb v USA se jen málokdy promítne do nějakých reálných kroků. Trump už vycouval z několika svých slibů a je možné, že nakonec nedojde ani k zavedení tarifů. Dokonce by mohlo dojít k tomu, že fiskální stimulace v USA zvýší příjmy spotřebitelů a ti budou více utrácet za zboží vyrobené v Číně. 

Známý ekonom Michael Pettis, který se dlouhodobě zabývá vývojem v čínské ekonomice, v rozhovoru s Bloomberg uvedl, že k takovému vývoji může dojít, nicméně globální ekonomiku stále sužují velké nerovnováhy. Nejvíce k nim přispívá Německo, které dosahuje rekordních přebytků, a ty navíc stále rostou. Obchodních přebytků začalo opět dosahovat i Japonsko. Nejde přitom ani tak o odraz vysoké produktivity v přebytkových zemích, ale jejich slabé domácí poptávky, kterou se tamní vlády nesnaží nijak stimulovat.

„Čína je jednou z mála zemí, které dosahují přebytků, ale ve kterých domácí poptávka sílí. Dochází tak k poklesu přebytků běžného účtu z 10,1 % HDP v roce 2007 na současná 3 %. Z absolutního hlediska se ale čínské přebytky nacházejí jen 10 % pod předchozími maximy. Téměř polovinu všech globálních přebytků nyní absorbují Spojené státy a jejich spotřebitelé. I kdyby tedy Trump jen blafoval, tento problém jen tak nezmizí,“ říká Pettis.

Orlik tvrdí, že i kdyby Trump zavedl cla ve výši 45 %, pro Čínu by to neznamenalo takový náklad, jak se mnozí domnívají. Exporty totiž už nejsou takovým tahounem jejího růstu jako dříve. Podle jeho odhadů by taková výše tarifů snížila letošní tempo růstu z předpokládaných 6,3 % na 5,6 %. Čínská vláda by pak musela zvažovat, zda nepřikročit k intenzivnější stimulaci domácí poptávky, ovšem problém by nebyl katastrofický a šlo by jej zvládnout. Pettis je ovšem pesimistou a poukazuje na to, že minulý rok musel objem úvěrů kvůli dosažení cíle růstu celé ekonomiky vzrůst o 40 % procentních bodů HDP. Čína má podle něj dva až čtyři roky, aby se zbavila závislosti na dluhové stimulaci. Kdyby pak Peking musel stimulovat ještě více, tato doba by se ještě zkrátila.

„Jediným smysluplným způsobem, jak podpořit růst čínské ekonomiky, je odklon od dluhu a posílení spotřeby. K tomu musí být v podstatě převedeno bohatství od místních vlád k běžným domácnostem. Vláda se o to pokouší od roku 2007, ale různé zájmové skupiny kladou velký odpor. I kdyby vláda celý proces rozhodování centralizovala, může trvat dva až tři roky, než budou mít její kroky nějaký znatelný dopad,“ říká Pettis. Podle něj je finanční krize v této zemi stále nepravděpodobná, ale problémy se projeví dalším útlumem ekonomiky.

Orlik oponuje s tím, že spotřeba domácností už nyní zčásti vyvažuje pokles exportů a její podíl na HDP roste. Podle Pettise jde ovšem o „pasivní posun k rovnováze“, protože se tak děje hlavně na základě poklesu tempa růstu investic a exportů. Paradoxem je, že zvýšení příjmů domácností a posílení spotřeby není v současné době moc relevantní téma, protože z Číny prchá kapitál do USA. Příčinou jsou zčásti obavy z obchodní války. S tím, jak do USA proudí čínský kapitál, „automaticky porostou deficity amerického běžného účtu a příští rok tak mohou růst čínské přebytky“. A pokud se Čína bude při podpoře svého růstu stále spoléhat na tyto přebytky, bude zpětně velmi zranitelná, co se týče obchodních válek, uzavírá Pettis.

(Zdroj: Bloomberg)


Čtěte více:

Víkendář: Trump chce návrat „míru skrze sílu“, ale jeho podstatu nepochopil
07.01.2017 7:56
Henry Kissinger v roce 1994 napsal, že „studium historie neposkytuje ...
Karty na akciovém trhu bude letos rozdávat hlavně Washington
09.01.2017 13:23
Kdo se bojí Donalda Trumpa? Určitě to nejsou akcioví investoři, i kdy...
Šest nejvýznamnějších investičních otázek roku 2017
11.01.2017 6:51
Jen málo stratégů na počátku minulého roku čekalo, že rok 2016 skončí...
Rok 2016 pro hypoteční trh: přelomový s mnoha NEJ
10.01.2017 10:15
Rok 2016 se do historie hypotečního trhu v tuzemsku zapíše jako přelom...
Těžaři ropy a plynu letos po dvou letech zvýší investice
11.01.2017 11:27
Těžaři ropy a zemního plynu ve světě po dvou letech škrtů letos mírně...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data