Patria (Patria Finance)
Komodity  |  01.02.2017 10:38:48

„Pan Evropa“. Muž, který chce vystřídat Merkelovou

Martin Schulz zastupoval Evropskou unii tak vehementně, až se mu v médiích začalo říkat Pan Evropa. Evropskému parlamentu, jediné instituci EU volené přímo jejími občany dokázal vtisknout významnější roli na evropské scéně, aby se po pěti letech předsednického postu vzdal a zamířil domů. Vyzvat na souboj Angelu Merkelovou.

„Mým cílem je být kancléřem spolkové republiky,“ řekl Schulz v neděli, kdy jej Sociálnědemokratická strana Německa jednomyslně jmenovala svým kandidátem na funkci kancléře v letošních parlamentních volbách.

Nedávné průzkumy naznačily, že „nová krev“, která v jednašedesátiletém Schulzovi přichází, by sociálním demokratům mohla pomoci snížit náskok, který má blok v čele s kancléřčinými křesťanskými demokraty. Dvaašedesátiletá Merkelová je ve funkci více než 11 let a ucházet se bude o v pořadí čtvrtý mandát.

Do domácí politiky se Pan Evropa vrací v době, kdy euroskeptické nálady v zemi posilují. A řada jeho dosavadních názorů, bude-li je v předvolební kampani prosazovat, by se obyvatelům největší ekonomiky eurozóny nemusely zamlouvat.

Coby šéf europarlamentu Schulz vystupoval proti úsporným opatřením, které požadovaly po problémových evropských zemích, a prosazoval, aby se eurozóna chovala k jižní Evropě shovívavěji. V roce 2013 během vrcholící dluhové krize v Řecku prohlásil, že pro další pomoc Aténám jsou všechny státy Evropské unie s výjimkou jediné. Tou zemí myslel Německo.

Schulzovy dosavadní názory na euro a nutnost větší zajištění společné měny by mohly znamenat větší fiskální integraci, což může být těžké v předvolebním Německu prodat, myslí si podle listu Financial Times Schulzův bývalý kolega z europarlamentu Andrew Duff.

Jistý parlamentní úřadník na Schulze vzpomíná jako na relativně proaktivního předsedu, který se zapojoval do oblastí, jež byly dosud v gesci parlamentních výborů, jako třeba vyjednávaní transatlantické obchodní smlouvy TTIP. "Byl všudypřímný," říká anonymně. Dobré vztahy má Schulz s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, kterého bránil před kritikou v kauze LuxLeaks, kdy se ukázalo, že Lucembursko mělo za Junckerova premiérování tajné daňové dohody s mnoha nadnárodními firmami.

Do karet Schulzovi nemusí hrát ani německá ekonomika. Té se daří možná až moc dobře. Posledních osm let je motorem růstu v eurozóně a nyní jí pomáhá také s inflací. Naznačují to nejnovější data, podle kterých rostly spotřebitelské ceny ve třech spolkových státech (Hesensku, Sasku a Severním Porýní-Vestfálsku) v lednu meziročně o více než 2 procenta. Celková německá harmonizovaná meziroční inflace dosáhla v lednu předběžně 1,9 procenta, zatímco v celé eurozóně rostly spotřebitelské ceny v lednu o 0,1 bodu pomaleji (Podrobnosti ZDE). Data o lednové inflaci v jednotlivých členských zemích Eurostat zatím nemá. Rozdíly meziroční inflace v zemích EU za prosinec ukazuje následující graf. 

ECB chce mít inflaci v měnovém bloku těsně pod 2 procenty. Extrémně uvolněná měnová politika, kterou toho chce dosáhnout, ale v Německu naráží na kritiku. Němci inflaci rádi nemají minimálně od 20. let minulého století, kdy si dělníci za Výmarské republiky jezdili pro gáži s kárkou.

Prominentní němečtí ekonomové i politici se nechávají slyšet, že ECB svou akomodační politikou zachází moc daleko. Na rizika extrémně uvolněné měnové politiky upozorňuje prezident německé centrální banky Bundesbank Jens Weidmann a německý ministr financí Wolfgang Schäuble varoval, že vyšší míra inflace by mohla způsobit „politické problémy“.

Šéf ECB Mario Draghi se snaží Němce uklidnit tvrzením, že pokračující podpora ekonomiky eurozóny mnohamiliardovými nákupy aktiv a nízkými úrokovými sazbami je i v zájmu Německa. Jeho argumentem je, že tlaky na jádrovou inflaci jsou nadále slabé.

Německé firmy vyšší náklady na spotřebitele přenášejí jenom zčásti a ti si rychlejší inflace nestačili všimnout. A i když se německá nezaměstnanost nachází na rekordních minimech (v lednu na 5,9 %), mzdy v posledních letech tak výrazně nerostly, podotýká podle agentury Bloomberg ekonom UniCredit Andreas Rees. 

Zdroj: Eurostat, BBG, FT

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

01.02. 12:01  další (Truhlík)
01.02. 11:30  další (Georgios Maniacos)
01.02. 10:47  další (Igor)

Poslední zprávy z rubriky Komodity:

Čt 16:09  Cocoa na rekordních maximech X-Trade Brokers (XTB)
Čt   9:10  Cena benzínu překonala psychologickou hranic 40 Kč/l, zdražuje také nafta Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
St 19:40  Ropa se vrací ke klíčové podpoře X-Trade Brokers (XTB)
St 16:32  Rally zlata v duchu chameleona Research (eToro)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688