Ilegální pracovníci si přijdou na méně, než ostatní. Pokud však vezmeme v potaz faktory jako jejich vzdělání či oblast, kde žijí, rozdíly mezi legálně a ilegálně pracujícími nejsou tak velké a dokonce se snižují. Vládní programy motivující k legalizaci jejich statusu tak nemusí valný dopad, neboť se tak příjmy imigrantů stejně příliš nezvýší, tvrdí výzkum.
Téma ilegálních imigrantů se stalo jedním z hlavních bodů kampaně současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco administrativa jeho předchůdce v úřadu Baracka Obamy chtěla nezaregistrovaným imigrantům nabídnout možnost svůj pobyt legalizovat, Trump naopak některé exekutivní příkazy předchozího rezidenta Bílého domu ruší a chystá se na hranici s Mexikem, odkud většina ilegální migrace pochází, postavit zeď.
Z ekonomického hlediska ilegální imigranti jednoduše snižují cenu práce, přičemž nejčastěji je najdeme zaměstnané v zemědělství. Na to, jaké mají příjmy oproti legálním zaměstnancům, se zaměřil George J. Borjas z Kennedyho školy Harvardovy univerzity.
V USA těmto imigrantům a pracovníkům úřady často dávají přívlastek „nedokumentovaní“. To pochopitelně znamená, že výzkumníci mají v tomto případě omezené možnosti pro provádění sociologických a ekonometrických studií, které často závisí na datech z oficiálních zdrojů. Nakonec použita upravená data Amerického úřadu pro sčítání lidu, z nichž se autor práce pokusil na základě různých charakteristik vybrat záznamy o jednotlivcích, kteří nejspíše jsou ilegálními imigranty, a pak je opět zkompilovat.
Nižší mzdy
Podle očekávání si ilegální migranti přijdou na méně peněz, než legální zaměstnanci z řad místních či legálních migrantů. Pro muže i pro ženy je rozdíl ve mzdách na hodinu zhruba 40procentní. To odráží známý fakt, že ilegální migranti pracují v nízkopříjmových odvětvích.
Pokud se data očistí o rozdíly ve vzdělání, věku pracovníků a příjmech ve státě, ve kterém dotyční žijí, rozdíl mezi příjmy legálních a ilegálních pracovníků však už je jen 20procentní. To znovu poukazuje na ne příliš překvapivá fakta: ilegální pracovníci žijí spíše v chudších státech (na jihu USA) a mají nižší vzdělání, než většina populace.
Klíčové zjištění je však to, že očištěné mzdy v poslední dekádě ilegálním imigrantům rostly. Pokud se srovnají mzdy legálních a ilegálních imigrantů na shodných pracovních místech, zjistíme, že zatímco v roce 2010 byla „sleva“ na mzdě ilegálního pracovníka 10 procent, v roce 2014 však už činila jen 4 procenta.
Jak podotýká autoři studie, snižování tohoto rozdílu má za následek, že se těmto zaměstnancům přechod do legality vůbec nemusí vyplatit z ekonomického hlediska, a že tudíž mohou být vládní programy nabízející legalizaci pobytu a pracovního poměru zbytečné.
Zdroj obrázku: Wikimedia