Od první světové války až k válce v Zálivu: jak trhy reagují na geopolitické krize
Trhy budou v následujících třech až pěti letech znatelně ovlivněny geopolitickým klimatem. Celých 70 % respondentů se domnívá, že toto klima bude na trhy působit negativně, vyplývá z průzkumu CFA Institute mezi investičními profesionály, kterého si všímá agentura Bloomberg. Otázkou ale je: jak silně? Jak přesně?
Během posledních devíti měsíců si svět skutečně prošel řadou významných geopolitických událostí včetně brexitu či zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Ten na počátku dubna vyvolal krizi tím, že nařídil raketový útok na leteckou základnu v Sýrii. Nikdo neví, zda vzniklé geopolitické tenze budou eskalovat či utichnou. V každém případě by ale investoři měli mít přehled o tom, jak se trhy v podobných situacích chovaly v minulosti.
2. světová válka
Hitlerova invaze do Polska začala na počátku září 1939. Poté, co trhy otevřely pátého září, DJIA posílil o téměř 10 %! Když proběhl útok na Pearl Harbor, akcie následující v pondělí odepsaly 2,9 %, ale tyto ztráty se jim podařilo smazat během pouhého jednoho měsíce. Od počátku druhé světové války v roce 1939 až do jejího konce v roce 1945 si DJIA připsal 50 %, což odpovídá asi 7 % ročních zisků.
Korejská válka začala v létě roku 1950, když Severní Korea vtrhla na Jih. Tento válečný konflikt skončil v létě 1953. Celkové zisky indexu DJIA za tu dobu dosáhly téměř 60 %. Tedy asi 16 % ročně. Americké jednotky byly poslány do Vietnamu v březnu 1965 a do konce tohoto roku si DJIA připsal více než 10 %. Když se Američané z Vietnamu v roce 1973 stáhli, akcie byly silnější téměř o 43 % a průměrné roční posílení dosáhlo 5 %.
Jaderná válka? -1,2 %
Kubánská krize, která posunula svět až na pokraj jaderné války, vypukla v říjnu roku 1962. Konfrontace trvala 13 dní a během těchto zhruba dvou týdnů byl akciový trh překvapivě klidný. Oslabil pouze o 1,2 % a během zbytku roku si připsal více než 10 %. Zhruba rok poté byl zavražděn John F. Kennedy. Trh další den otevřel o 4,5 % výše a za celý následující rok si připsal více než 15 %.
Válka v Zálivu, která probíhala v létě roku 1990, dolehla na akcie negativně. Do konce tohoto roku trhy odepsaly téměř 20 %, ale tou dobou panovala v americké ekonomice recese. Útoky z jedenáctého září 2001 přinesly prudkou korekci – během dvou týdnů trh odepsal téměř 15 %. Ekonomika byla tehdy uprostřed recese a akcie stále korigovaly z předchozí technologické bubliny. Přes to vše trvalo jen pár měsíců a trh ztráty utržené po jedenáctém září smazal. Po invazi do Iráku v březnu 2003 akcie následující den posílily o 2,3 % a celý rok index DJIA uzavřel se zisky ve výši 30 %.
Reakce akcií na geopolitické krize jsou tedy smíšené a neexistuje žádný pevný vzorec, podle kterého bychom se v podobných situacích mohli řídit. Investiční rozhodování během geopolitických krizí je náročné a investoři musí mít na paměti, že určité věci jsou prostě mimo jejich kontrolu.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Válec, objem válce
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Od první světové války až k válce v Zálivu: jak trhy reagují na geopolitické krize
- Jak trh reaguje na geopolitické krize a válečné konflikty?
- Válka a portfolio aneb jak se bránit a navíc jak si na válce „přivydělat“
- Kdepak jako po krizi. Nálada na americkém trhu realit je jako po druhé světové válce, říká nobelista
- Kdepak jako po krizi. Nálada na americkém trhu realit je jako po druhé světové válce, říká nobelista
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8