Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Neviditelní stále neviditelní, pro a proti odchodu Řecka z unie, USA nebudou řešit problémy rozvíjejících se ekonomik

Krugman: Neviditelní stále neviditelní, pro a proti odchodu Řecka z unie, USA nebudou řešit problémy rozvíjejících se ekonomik

16.05.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Paul Krugman se v několika posledních příspěvcích na svém blogu věnuje tomu, zda Spojené státy zneužívají svou měnovou politiku, zda jim hrozí ztráta důvěry a jaká jsou pro a proti řeckého odchodu z eurozóny.

Putin viní Spojené státy z „chuligánství“, Brazílie z toho, že rozpoutaly měnovou válku a ani Čína není s měnovou politikou Fedu spokojena. Co ale skutečně na mezinárodní měnové scéně probíhá? To, co vidíme, je klasickým příkladem Mundellovy neslučitelné trojice. Tato teorie říká, že země nemůže mít zároveň volný pohyb kapitálu, stabilní kurz a nezávislou monetární politiku.

Rozvinuté ekonomiky včetně USA nyní trpí dozvuky krize, rozvíjející se ekonomiky jsou na tom mnohem lépe. To jim ale zároveň vytváří problém. Svou měnu nechtějí nechat posílit, to však vede k inflačním tlakům, protože tak ztrácejí nezávislou monetární politiku.

Všechna nařčení z vedení měnových válek jsou ve skutečnosti požadavkem, aby Spojené státy ztratily svou monetární nezávislost a aby se Fed přestal snažit o stabilizaci americké ekonomiky. Rozvíjející se ekonomiky by tak nemusely čelit neslučitelné trojici a volit mezi posílením měny a importovanou inflací. Jak teorie trojice ukazuje, alternativou je omezení toku kapitálu. Čína ho již používá, ale ne vždy efektivně. Brazílie se o něj snaží, ale tato snaha není dostatečná. Každopádně však tato analýza ukazuje, že ze strany USA nejde o žádné zneužití politiky, úkolem Fedu není dělat těžká rozhodnutí za někoho jiného, uzavírá Krugman toto téma.

Ekonom se také krátce věnuje svému oblíbenému tématu – vyvracení názoru, že Spojeným státům hrozí ztráta důvěry kvůli jejich rozpočtovým deficitům. Následující graf, který ukazuje výnos desetiletých vládních dluhopisů, doprovází titulem „neviditelní ochránci trhu opět neviditelně zasahují“:


Krugman

Je ohromující, jak rozpočtové debatě ve Washingtonu dominuje strach z dluhopisového trhu. Stejně ohromující je i to, že vláda, která si může dlouhodobě půjčit za reálnou sazbu dosahující 0,7 %, tak nečiní a nefinancuje z těchto půjček tolik potřebnou infrastrukturu, uvádí Krugman. Není podle něho ani pravděpodobné, že by investoři namísto dluhopisů „trestali“ dolar, jak nedávno naznačil Wall Street Journal. Pokud by tomu tak ale bylo, patří jim díky, protože zatímco rostoucí výnosy dluhopisů by americkou ekonomiku poškodily, klesající dolar jí pomáhá, píše ekonom.

Pozornost věnuje Krugman i vývoji v Evropě. Pokud by nějaká země měla opustit měnovou unii a zavést vlastní měnu, musela by přistoupit i k defaultu a zavést přechodné omezení na výběr vkladů z bank podobně, jako to učinila Argentina. Všichni přitom podle ekonoma už vědí, že Řecko své dluhy plně nesplatí, default ale stačit nebude. Stále je tu totiž problém cen a mezd, které jsou ve srovnání s jádrem Evropy příliš vysoké. Musí tedy dojít i k devalvaci. A ohledně stahování vkladů z bank Krugman uvádí, že odchod z unie by byl nejmenším zlem v případě, kdy by se bankovní krize rozvinula ještě před samotným exitem.

Ekonom ale poukazuje i na to, že Řecko je relativně chudou zemí s minulostí plnou slabých vlád. Jako takové má stále mnoho co získat ze společného evropského projektu. Proti Argentině má také tu nevýhodu, že nemá svou měnu jejíž kurz by byl jen navázán na měnu jinou. Ukončit toto provázání kurzu je technicky jednodušší, než opuštění eura a tento rozdíl může být tím, co namísto krátkého šoku přinese dlouhodobou finanční krizi.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2024
11:14Jakub Blaha: Tržby společnosti Starbucks klesly poprvé od roku 2020  
10:14Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva k 31. 12. 2023
8:51HSBC: Silná ekonomika bude akciím dál pomáhat, důležitý je příběh klesající inflace
30.04.2024
22:01První den zasedání FEDu zámořské trhy poklesly  
21:35SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:25J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:05AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva 2023
21:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
20:52AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s - Výroční zpráva 2023
20:44J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
20:42AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
17:55Kdy se konečně dostaví napřimování výnosové křivky?
17:44Footshop a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:27Pale Fire Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:25Japonsko bojuje za silnější jen, ale trhy mu to nevěří  
17:13Akciové trhy zmítané výsledkovou sezónou  
16:55WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
16:53Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů
16:50Výsledky PayPal: Akcie rostou poté, co společnost zvýšila celoroční výhled zisku  
16:42SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Pozvánka na mimořádnou valnou hromadu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba