V meziresortním připomínkovém řízení je studie proveditelnosti zřízení Národního regulačního úřadu (NRÚ), který by pod sebe převzal agendu regulace všech sítí. Informovala o tom Mladá fronta Dnes, která do dokumentu nahlédla. Vzniknout by však měl až za pět a půl roku a není jisté, jestli návrh na vytvoření superregulátora stihne projednat ještě tato vláda.
Na NRÚ by měla přejít současná agenda Energetického regulačního úřadu (ERÚ), Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, který od už dubna dohlíží na rovné přidělování kapacity dopravní infrastruktury drážním a leteckým dopravcům. Jak podotýká MF Dnes, NRÚ by začal dohlížet i nad vodárnami a přešla by na něj tak agenda, kterou mají nyní rozdělenou ministerstva zemědělství a financí.
Právě ministersto zemědělství však nechce podle vyjádření jeho mluvčí pro MF Dnes své pravomoci předat novému úřadu kvůli údajné nehospodárnosti vytvoření NRÚ a příliš širokému spektru agend, jímž by se měl úřad zabývat.
Nový centrální regulátor by měl mít podle studie proveditelnosti přes tisíc úředníků a jeho roční provoz by měl stát okolo miliardy korun ročně. Jeho provoz by příspěvky hradili přímo odběratelé, podobně jako to je už nyní v případě ERÚ a částečně u ČTÚ. Novinkou by byly platby za regulaci vody, podle MF Dnes by však částka neměla u průměrného spotřebitele přesáhnout 4 koruny ročně.
Investoři zatím mohou být klidní
Mezi společnosti, nad kterými by nový úřad dohlížel, by tak spadal například polostátní energetický gigant nebo telekomunikace O2 CR, tedy dva z titulů obchodovaných na pražské burze.
„Vzhledem k tomu, že se zatím jedná jen o hrubý náčrt návrhu a čeká ho složitý legislativní proces, jak to se záměrem dopadne je ještě velice nejisté,“ říká hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora. „Už samotný fakt, že tento úřad by podle návrhu měl začít fungovat až za pět let, znamená, že prozatím nemusí spekulacím o superregulátorovi investoři věnovat větší pozornost,“ dodává.
Jak razantní by nový úřad byl v regulaci síťových odvětví by také do značné míry záleželo na personálním složení jeho vedení. Podle koncepce, kterou četli redaktoři MF Dnes, by superregulátorovi měla šéfovat pětičlenná rada s jedním předsedou. Členy rady by mohla nominovat ministerstva, píše deník.