Co v současné době brání dolaru v ještě větším posílení? Ekonomika Spojených států se nachází ve stavu plné zaměstnanosti, centrální banka stále více utahuje svou monetární politiku, v eurozóně a Japonsku ale naopak pokračuje kvantitativní uvolňování. V takové situaci by se dalo čekat pokračující posilování kurzu americké měny, k němuž ale nedochází. Proč? Na to se ptají a snaží odpovědět stratégové Natixis.
Prvním vysvětlením může být mylné očekávání finančních trhů týkající se další politiky Fedu. Investoři totiž stále čekají jen velmi mírné zvyšování sazeb, které ale není v souladu s tím, že americká ekonomika se nachází ve stavu plné zaměstnanosti a dochází k akceleraci růstu mezd.
Druhým možným vysvětlením je nejistota týkající se budoucí politiky Donalda Trumpa a jeho vlády. Stále totiž není jasné, zda dojde k nárůstu protekcionismu, který by působil inflačně a zároveň by brzdil ekonomický růst. Podobně není ani zřejmé, zda skutečně dojde k prudkému snížení daní z korporátních zisků, které by do USA přilákalo kapitál ze zahraničí.
Za třetí není úplně jasné, v jakém stavu americká ekonomika nyní skutečně je. Průzkumy sentimentu vyznívají dobře, ovšem určité pochyby panují ohledně schopnosti průmyslu pokračovat v další expanzi. Spotřeba je silná, ovšem investice vykazují značnou rozkolísanost, a to zejména v energetice.
Domníváme se, že pokud by brzdou dalšímu posílení dolaru byla nejistota týkající se dalšího růstu či vládní politiky, projevily by se tyto faktory negativně i na akciovém trhu. Jenže americký akciový trh slabostí netrpí, valuace se naopak drží poměrně vysoko. Není tedy pravděpodobné, že by finanční trhy výrazně ovlivňovala nejistota týkající se růstu a vládní politiky. Naopak je pravděpodobné, že finanční trhy mylně hodnotí další kroky Fedu a očekávají příliš pomalé utahování.
Vývoj kurzu dolaru k euru a japonskému jenu je zobrazen v prvním z následujících dvou grafů. Druhý popisuje vývoj kurzu dolaru k renminbi a koši měn rozvíjejících se zemí mimo Čínu:
(Zdroj: Natixis)