Research (Česká spořitelna)
Investice  |  24.05.2017 10:40:33

Bublina a Kozina aneb ochota ČNB zvýšit sazby narůstá

Vojtěch Benda z ČNB řekl, že ČNB bude sledovat prázdninové data, aby se uměla rozhodnout, zda zvýšit sazby na konci roku, nebo zda bude čekat se zvýšením až na první čtvrtletí 2018. Zopakoval, že do roka (a do dne) budou sazby výše a pomaleji posilující koruna přiblíží zvýšení sazeb více do současnosti.

Ochota zvyšovat sazby zaznívá z ČNB čím dál častěji. Z části za to může dobrý stav ekonomiky a z části snaha ČNB zamezit odlivu krátkodobého spekulativního kapitálu, který se sem přihrnul před exitem z kurzového závazku. Jeho objem (podle našeho odhadu až 800 mld. CZK) totiž několikanásobně přesahuje roční potřebu české ekonomiky (cca 250 mld. CZK). Takže pokud by se tento kapitál vydal zpět za hranice, oslabilo by to výrazně kurz české koruny. A z toho má ČNB obavy.

Na jedné straně je tak hra se spekulanty, na druhé straně je ECB s kvantitativním uvolněním, která nedovolí ČNB nějaké zbrklé zvyšování sazeb.

Mimochodem, naposledy ČNB zvýšila sazby na začátku února 2008. Od té doby se u nás vystřídalo pět vlád a kolega své dceři, která se narodila v létě 2008, s oblibou říká, že poprvé v životě téměř po v deseti letech uvidí, co to znamená zvyšování sazeb.


V rozhovoru Benda také komentoval trh nemovitostí v ČR. Uvedl, že ceny jsou v průměru nadhodnoceny o deset procent ve srovnání s fundamenty. Vloni ceny vzrostly o 11 procent, nejrychleji ze zemí EU. A proto centrální banka bude nadále používat opatření, které budou ochlazovat růst hypoték.

Ceny nemovitostí u nás rostou. Nicméně když si vývoj cen dáme do souvislostí, tak od roku 2008 se ceny u nás zvýšily o 16 procent. V EMU, kde bylo mnohem vyšší zadlužení domácností, a spousta zemí si prošla nemovitostní krizí, vzrostly ceny bytů a domů o jedno procento. Přitom ještě v roce 2014 byly ceny nemovitostí o pět procent pod cenami v roku 2008.

Prostě ekonomické oživení (jak by řekl Jirka: kladný ekonomický cyklus) je spojen s růstem cen nemovitostí. V Německu jsou dokonce vyšší o třicet procent.

Ve srovnání s rokem 2008 vzrostlo u nás HDP o devět procent, v Německu o sedm. Pro srovnání, EMU se dostalo nad rok 2008 až vloni. Podobně velké rozdíly jsou v nezaměstnanosti, která primárně určuje, nakolik lidé jsou schopni splácet či nikoliv. Sama ČNB očekává další pokles míry nezaměstnanosti.


David Navrátil


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Čt 15:11  Index PMI z Chicaga klesl (28.3.2024) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Čt 14:23  Kovanda (TRINITY BANK): Zmrazení ruských devizových rezerv a jejich případné... Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Čt 14:00  Oznámení o aukci 3. tranše SPP 908 MF ČR (Ministerstvo financí ČR)






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688