Patria (Patria Finance)
Komodity  |  03.07.2017 06:34:08

Slabé pololetí v komoditách. Proč se nám to nepovedlo, ptá se Goldman Sachs


Letošní první pololetí skončilo pro komodity neslavně. Komoditní index Bloombergu, který v uplynulém roce rostl, je letos zatím nižší o zhruba 6,6 procenta. Některé analytické odhady přitom počítali s pokračujícím optimismem v komoditách, které se loni vzpamatovaly z šestiletého útlumu. Nejenom banka Goldman Sachs se možná ptá, kde se stala chyba.

V komoditním indexu Bloombergu, který sleduje ceny futures kontraktů 22 hlavních komodit, se nejhůře vedlo energiím. Přebytečné zásoby ropy a zemního plynu stlačily dílčí index pro energie dolů o 21 procent.

Ceny ropy klesaly i přesto, že se ropný kartel OPEC snaží utlumit společnou produkci a odsát přebytečné zásoby „černého zlata“ na světovém trhu. Minulý týden se trh s ropou dostal do medvědí fáze, jak se obvykle označuje situace, kdy ceny ztrácejí minimálně 20 procent na minima v daném roce.

Goldman Sachs, JPMorgan Chase & Co. a Morgan Stanley v posledních dnech snížily svou předpověď pro cenu americké lehké ropy WTI. V případě „goldmanů“ je nový prognóza pro nadcházející tři měsíce nastavena na 47,50 USD za barel, o 7,50 USD dolaru níže než předešlý odhad. 

 

Cena WTI se v pátek obchodovala kolem 42,3 USD za barel, a rostla i za celý týden. Za druhé čtvrtletí byla ale nižší o zhruba 10 procent a za pololetí o zhruba pětinu.

Banka Goldman Sachs připouští, že podcenila některé zákonitosti obchodování na komoditním trhu, a zmiňuje cenové diferenciály u některých kontraktů, díky kterým je možné poznat, zda je trh pře- nebo podzásobený. Některé faktory se podle banky navíc předvídat nedaly, na příklad rostoucí zásoby ropy v Libyi a Nigérii, nebo vliv počasí na úrodu.

To bylo patrné na příklad u cukru. Počasí bylo vlídné a sektor očekává vyšší produkci. Cukr tak jenom za květen zaznamenal největší pokles mezi hlavními komoditami, když se jeho cena snížila o 7,8 procenta. Za červen ztratil dokonce 9 procent.

Změny v politických opatřeních na Filipínách měly za výsledek výprodej v niklu. Dolů šly také ceny mědi, když se obchodníci rozhodli odlehčit uskladněným zásobám, aby využili dřívějších vyšších cen. Měď se letos v květnu dostala až na minimum 5 462,50 USD za tunu, tedy pod tříměsíční cíl Goldman Sachs na ceně 6 200 USD. Dnes se cena pohybovala kolem 5 942 USD za tunu.

Nižší je za celé pololetí železná ruda, byť ta vstoupila po třech měsících v medvědím trhu znovu do býčí fáze. Čínské ocelárny začaly nakupovat větší množství komodity, aby doplnily zásoby. Zářijový kontrakt na komoditní burze v Ta-lienu (Dalian) stoupl za uplynulý týden o 9,1 procenta.

Dařilo se naopak palladiu a zlatu. Palladium (viz graf níže) v prvním pololetí stouplo o zhruba 28 procent a zlato o 8 procent, i když americká centrální banka letos přikročila k už dvojímu zvýšení úrokových sazeb.


Oproti vrcholům z letošního února jsou ceny komodit nyní níže o zhruba 9 procent. Loňský rok přitom komoditní index Bloomberg Commodity Index končil o zhruba 11 procent vyšší. Výkonnost termínových kontraktů hlavních komodit na nadcházející měsíc , počítáno od začátku roku do středy 28. června, ukazuje graf z webu marketwatch.com.

Zdroje: BBG, Market Watch, Patria.cz

 
 
 

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688