Rozbřesk: Fyzický trh s ropou se utahuje
Ropa zažívá v posledních dnech nejvýraznější oživení od začátku května. Cena severomořské ropy Brent se dostává k 53 USD/barel a cena americké ropy WTI se přehoupla přes 50 USD/barel.
Možná ještě zajímavější než pohyb samotný je fakt, že jde ruku v ruce s výrazným zplošťováním forwardové křivky, které zpravidla značí utahování trhu s fyzickou komoditou. Podobných signálů zažil trh s ropou v posledních dvou letech již více, jako například na začátku letošního roku. Zejména v případě ropy WTI je forwardová křivka prakticky plochá (splatnosti cca do roku 2020) a nevytváří tak pobídku pro odkládání spotřeby a vytváření zásob.
Otázkou zůstává, zda je současná situace jiná než ty předchozí a zda má ropa našlápnuto k dalším ziskům.
Zdá se, že v USA skutečně začínají pociťovat relativně menší dostatek méně kvalitní ropy. Alespoň to ukazuje utahování tzv. sweet/sour diferenciálů, které měří relativní hodnotu méně a více kvalitní ropy vůči té více kvalitní. Jejich pohyb asi mimo jiné naznačuje, že Saúdská Arábie to může myslet skutečně vážně s omezováním vývozu své ropy do USA. Předběžná data v tomto smyslu hovoří jasně - v posledních týdnech Saúdové do USA vozí nejméně ropy minimálně za posledních pět let.
I když… Zdá se, že prostor, který na trhu s ropou vzniká kvótami OPECu, se snaží obsadit kanadští producenti ropy z písků, kteří rovněž pozorují relativní zhodnocení své ropy. Zejména pro ně je samozřejmě americký trh dobře dostupný, což konec konců dokládá i fakt, že se do USA dováží zdaleka nejvíce ropy právě z Kanady.
Jako vždy tak nezbývá než si počkat, jak vše dopadne. V současnosti se nicméně zdá pravděpodobnější, že z pohledu OPECu půjde spíše o další z řady dílčích úspěchů, navíc podpořený sezónním efektem odbourávání zásob. Stabilně a zároveň významněji vyšších cen ropy se asi zatím bát nemusíme.
TRHY
Koruna včera mírně oslabovala, i když o žádné dramatické ztráty rozhodně nešlo. V centru pozornosti zůstává zejména čtvrteční zasedání ČNB, které může přece jenom rozvířit letní stojaté vody, neb se patrně bude hlasovat o zvyšování sazeb.
Pokud se ČNB rozhodne vyčkávat a odsunout rozhodnutí na podzim, může být koruna lehce zklamána, výraznější defenzivu zatím ale neočekáváme. To růst sazeb by mohl přinést větší překvapení i vyšší volatilitu. Nejprve by pravděpodobně restartoval pokusy o proražení hranice 26,00 EUR/CZK. Pod touto hranicí by však mohla začít větší část spekulantů zavírat své dlouhé korunové pozice, což by mohlo korunu zase rychle “katapultovat” zpět.
EURUSD + zahraniční FX
Eurodolar včera opět poskočil směrem vzhůru a lehce překonal hranici EUR/USD 1,18.
Euro dále sílí a nic na tom podle nás nezmění ani druhá polovina prázdnin, kdy mezi centrálními bankéři zpravidla vládne klid. ECB odložila důležité rozhodnutí o útlumu QE na podzim, ale euru to již nepomohlo - investoři tak jako tak již mají na mušce ústup z QE a euru se do výraznějších ztrát bude chtít jen stěží.
Dnes je v centru pozornosti zveřejnění HDP eurozóny za druhý kvartál - odhadujeme nad konsensem trhu na 0,8 % mezikvartálně a 2,2 % meziročně, což by se euru mělo líbit, i když předchozí významné posilování prostor pro další zisky zmenšuje.
Regionální trhy dnes sledují výsledky podnikatelských nálad.
Ropa
Cena ropy Brent rostla i na začátku nového týdne. Říjnový kontrakt na Brent se tak drží poblíž 53 USD/barel. K růstu ceny včera přispělo uvalení sankcí na venezuelského prezidenta Madura ze strany USA; Spojené státy uvedly, že mimo jejich sankční hledáček není ani ropný sektor. I když zde je dobré dodat, že dovoz ropy z Venezuely je pro USA třetí nejdůležitější (po Kanadě a Saúdské Arábii) a že Venezuela dodává v současnosti vyhledávanější těžší ropu.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Ropa WTI Crude Oil - ceny a grafy ropy WTI Crude Oil, vývoj ceny ropy WTI Crude Oil 1 barel - 1 rok - měna USD
- Ropa Brent - aktuální cena ropy Brent, graf vývoje ceny ropy Brent 1 barel - 1 den - měna USD
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 3 měsíce - měna USD
- Ropa Brent - aktuální cena ropy Brent, graf vývoje ceny ropy Brent 1 barel - 2 dny - měna USD
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 3 roky - měna USD
- Ropa Brent - aktuální cena ropy Brent, graf vývoje ceny ropy Brent 1 barel - 5 dnů - měna USD
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Ropa - online ropa Brent, WTI
- Ropa WTI Crude Oil - aktuální cena ropy WTI Crude Oil, graf vývoje ceny ropy WTI Crude Oil 1 barel - 1 den - měna USD
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Koronavirus a ropa, vliv na ceny benzínu, nafty
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…