Pokud těžební koncerny dělají všechno proto, aby unikly přízraku v podobě nižších cen ropy, má ještě jednoho kostlivce ve skříni. Těžební gigant doplácí na sedm let starou katastrofu v Mexickém zálivu. Pokračující platby za havárii na ropné plošině Deepwater Horizon šroubují vzhůru její dluh, který ke konci června narostl na rekordních téměř 40 miliard dolarů. Investoři ale v dnešních kvartálních číslech našli důvod k optimismu a akcie v Londýně rostly naposledy o 2,8 procenta.
Investory se společnost snaží uklidnit tvrzením, že dluhové břemeno jí pomohou odlehčit peníze z odprodeje majetku, zatímco platby za katastrofální únik ropy z dubna2010 se ve zbytku letošního roku sníží. Stabilizace cen černého zlata mezitím napomohla tomu, že společnost dokázala zachovat dividendu (0,1 USD/akcii) a z hlediska zisku se ve druhém čtvrtletí vrátila do černých čísel.
![bp](/Fotobank/5ff9fcec-c8ca-4028-964d-08272e5275aa?width=500&height=329&action=Resize&position=Center)
Upravený zisk za druhé čtvrtletí dosáhl 684 milionů USD, což je meziročně pokles o 5 procent, jenomže trh počítal s číslem ještě o necelou třetinu nižším. Výsledkem, který dopad nad očekávání, tak následovala svoje evropské konkurenty a , kteří svými zisky příjemně překvapili minulý týden. Čistý dluh ale ke konci června dosahoval 39,8 miliardy USD a byl o 8,9 miliardy vyšší než před rokem. Aby se dále nezadlužovala, bude potřebovat, aby ceny ropy pokračovaly v cestě nahoru - nebo aby alespoň neklesly, podotkl Bloomberg.
„Nepřestáváme nastavovat na prostředí nových cen ropy a nadále se úzce zaměřujeme na náklady, efektivitu a kázeň v kapitálových výdajích,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Bob Dudley. Finanční ředitel Brian Gilvary se investory pokusil uklidnit poukazem na solidní provozní cash flow v prvním pololetí, který na organické úrovni překonal kapitálové výdaje.
Ropné odvětví se snaží vzpamatovat se pádu cen ropy, kterou jsou oproti roku 2014 nyní zhruba poloviční. Několik největších evropských těžařů už naznačilo, že se vracejí k růstu. Zmíněná Royal Dutsch dokázala ze svých operací generovat ve druhém čtvrtletí skoro stejně, jako když byl barel nad 100 dolary. Mnoho těžařů ale pořád závisí na odprodejích aktiv a na poukázkových dividendách.
Pokud jde o , ta dokázala ze svých operací za sledované čtvrtletí vytvořit provozní cash flow 4,9 miliardy USD (včetně plateb za ekologickou katastrofu), což už není daleko částkám z roku 2012 a 2013, kdy byla ropa na dvojnásobku. Zhruba 4,3 miliardy USD přitom v prvním pololetí padlo na platby za katastrofu v Mexickém zálivu. Je to nicméně podstatná část celkových letošních plateb, které firma nadále vidí na 4,5 až 5,5 miliardy. Pokud jde o divestice, za celý letošní rok plánuje odprodat majetek ve stejném objemu, tedy za až 5,5 miliardy USD.
Na výsledcích firmy se podepsal odpis 750 milionů USD pramenící z rozhodnutí BP vzdát se 50procentního podílu na prospekci zemního plynu v nalezišti v angolských pobřežních vodách, protože ho neshledala komerčně atraktivním. V produkci ropy i zemního plynu BP nicméně letos zahajuje sedm projektů, což je největší roční počet v historii firmy.
Vývoj akcií BP na burze v Londýně za posledních 5 let do pondělí 31. července v porovnání s akciemi Shellu obchodovanými tamtéž:
![bp](/Fotobank/2c091430-735e-429e-992d-3836b388dcf2?width=500&height=803&action=Resize&position=Center)
Zdroje: , Bloomberg, Patria.cz, ČTK