Ministerstvo financí očekává, že deficit veřejných financí v letošním roce klesne na 4,2 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z dnes zveřejněného fiskálního výhledu ministerstva financí. Pro přijetí eura je nezbytné dodržet tříprocentní hranici. Loni deficit klesl na 4,7 procenta HDP z předloňských 5,9 procenta a nacházel se pod průměrem EU ve výši 6,4 procenta HDP.
V letech 2012 a 2013 předpokládá MF další zlepšení deficitu na 3,5 procenta, respektive 2,9 procenta HDP. V roce 2014 by měl deficit klesnout až na 1,9 procenta HDP, přičemž cílem MF je dosáhnout v roce 2016 vyrovnaných veřejných financí. "Konsolidační strategie vlády reflektuje doporučení Rady EU důvěryhodným a udržitelným způsobem snížit do roku 2013 deficit vládního sektoru pod tři procenta HDP a přistoupit k zásadním reformním krokům v oblasti diverzifikace zabezpečení ve stáří a v oblasti financování zdravotnictví," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.
Česká národní banka v nejnovější Zprávě o inflaci zlepšila pro letošní rok odhad vývoje deficitu veřejných financí na čtyři procenta HDP. Lepší proti předchozím odhadům očekává vývoj i v roce 2012, kdy by měl deficit činit 3,8 procenta.
Celkový dluh vládního sektoru na konci roku 2011 odhaduje MF na 41,4 procenta HDP. Loni přitom byl 38,5 procenta HDP. I přes očekávaný růst zatím ČR toto maastrichtské kritérium pro přijetá eura plní. Dluh vládního sektoru by totiž neměl přesáhnout 60 procent HDP.
Deficit veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů (Pozemkový fond, Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond, Vinařský fond a další), Správy železniční dopravní cesty, transformační instituce Prisko, PPP Centra, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.
Maastrichtská kritéria:
Inflace - ČR pravděpodobně plní (Evropská centrální banka ale ještě nevydala informace o referenčních hodnotách)
- odchylka od průměru tří členských zemí s nejnižší inflací maximálně 1,5 procenta
Veřejné finance - ČR loni neplnila; letos zřejmě také ne
- schodek veřejných financí maximálně tři procenta hrubého domácího produktu
Zadluženost - ČR plní
- zadluženost země nesmí přesáhnout 60 procent HDP, i když je možné, aby stát s vyšší mírou zadluženosti přijal euro za předpokladu, že se jeho zadluženost trvale snižuje.
Měnový kurz - ČR zatím nevstoupila do systému ERM II
- udržování kurzu měny ve stanoveném pásmu alespoň dva roky
Úrokové sazby - ČR pravděpodobně plní (Evropská centrální banka ale ještě nevydala informace o referenčních hodnotách)
- průměrná dlouhodobá nominální úroková sazba nesmí překročit o více než dva procentní body průměr úrokových sazeb tří členských zemí, které mají nejnižší inflaci.