Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buttonwood: Marže rostou, platy klesají. Je to udržitelné?

Buttonwood: Marže rostou, platy klesají. Je to udržitelné?

30.05.2011 15:13
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Konzultantská společnost BCA Research zveřejnila velmi zajímavé statistiky o ziskových maržích a platech. Od roku 1990 se reálné domácí zisky amerického korporátního sektoru zvýšily o 200 %, zatímco reálné mzdy zaměstnanců sektoru vzrostly o pouhých 20 %. Mediánový reálný příjem každé americké rodiny, který není tolik ovlivněn extrémy, vzrostl ve sledovaném období o 2 %. Pokud vezmeme jen posledních deset let, pak relevantní čísla jsou: +80 % (zisky firem), +8 % (reálné mzdy) a mínus 5 % (medián příjmu na rodinu). „Je tohle Americký sen?“ ptá se sloupkař Buttonwood z týdeníku The Economist.

Ziskové marže v nefinančních odvětvích americké ekonomiky měřené pomocí ukazatele EBITDA (zisk před úroky, zdaněním a odpisy) dosahují padesátiletých maxim. V sedmdesátých letech došlo k velkému poklesu, jelikož náklady na mzdy a komodity prudce vystřelily, přičemž k návratu na úroveň z let šedesátých došlo teprve v uplynulé dekádě. Je zajímavé, že po poslední globální finanční krizi se marže dokázaly zotavit s takovou rychlostí.

BCA to zdůvodňuje několika faktory - od agresivního snižování nákladů přes technologická vylepšení až po prudký vzestup marží na zahraničních trzích vyplývající ze slabého dolaru; a také využití „daňového plánování“, tedy přesměrování zisků do zemí s nižším daňovým břemenem.

Z toho analytici BCA usuzují, že „další růst marží ze současných úrovní bude moci být realizován jen s nesmírnými obtížemi. Avšak trend marží zpravidla sleduje hospodářský cyklus, takže pokud nedojde k výraznému zpomalení růstu, prudší pokles marží by byl neobvyklým jevem.“

Podle Buttonwooda bychom v současnosti mohli být svědky právě takového zpomalování. Více ho ale zajímá jiná otázka. Proč se zaměstnancům v posledních letech nedaří získat víc ze zisků svých zaměstnavatelů? Konvenční teorie nás učí, že mzdy by měly růst v souladu s produktivitou. Tyto přírůstky si však v poslední době přisvojovaly firmy. BCA navrhuje srovnávat mzdy ne se spotřebitelskou inflací (pro výpočet jejich reálné hodnoty), ale s cenami, za které společnosti prodávají svou produkci (tedy místo indexu CPI použít PPI). Pak prý pomalý růst mezd koresponduje s vývojem cen lépe. Ceny výrobců rostly pomaleji, protože produkci vévodí kapitálové statky, v jejichž případě se Čína a technologický pokrok postaraly o tlumení inflačních tlaků. Index spotřebitelských cen naproti tomu obsahuje mnohem více služeb, které tolik nepodléhají tlaku mezinárodní konkurence. Podle Buttonwooda ale toto vysvětlení není dost uspokojivé. Řada společností totiž také prodává služby.

Situace nejhůře placených zaměstnanců se zhoršuje, jelikož vydávají větší díl svých příjmů na jídlo a energie, které v loňském roce obzvlášť podražily. Rozcházející se trendy zisků a příjmů Buttonwooda vedou k tomu, aby si položil provokativní otázku po vzoru Karla Marxe (a hned na ni odpověděl): „Nedojde nakonec ke kolapsu poptávky, protože dělníci si nebudou moci dovolit kupovat zboží, které kapitalisté vyrábí? Taková krize byla v posledních dvou dekádách odvrácena, protože si spotřebitelé na své utrácení půjčovali, což dnes není velmi oblíbená možnost. Pokud má tedy ekonomika v dalších letech prosperovat, zdá se, že si zaměstnanci budou muset přilepšit – a ziskové marže dostat pořádný zásah.“

(Zdroj: Buttonwood, BCA Research)


Váš názor
  •  
    30.05.2011 15:56

    Lidé už jsou vyléčení z půjčování pěněz, takže není těžké přijít na to, jak to dopadne při současném zdražování a úsporných opatření. Souhlasím s Mobiusem v tom, že přijde druhá krize. Nezabrání jí ani Q1,Q2...Qn.
    Zdravý rozum
    •  
      30.05.2011 21:07

      Nezabrání jí ani QE1,QE2...QEn.
      Zdravý rozum
Aktuální komentáře
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  
11:14Jakub Blaha: Tržby společnosti Starbucks klesly poprvé od roku 2020  
10:14Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva k 31. 12. 2023
8:51HSBC: Silná ekonomika bude akciím dál pomáhat, důležitý je příběh klesající inflace
30.04.2024
22:01První den zasedání FEDu zámořské trhy poklesly  
21:35SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:25J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:05AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva 2023
21:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
20:52AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s - Výroční zpráva 2023
20:44J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
20:42AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
17:55Kdy se konečně dostaví napřimování výnosové křivky?
17:44Footshop a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:27Pale Fire Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:25Japonsko bojuje za silnější jen, ale trhy mu to nevěří  
17:13Akciové trhy zmítané výsledkovou sezónou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.