Česká koruna se po silnější inflaci pokusila rozšířit svoje zisky. Detailní pohled do čísel ovšem ukázal, že jádrová složka inflace stagnuje a za růstem jsou opět do značné míry především rychlejší potraviny. Navíc odpoledne centrální banka řekla, že říjnová inflace je v souladu s poslední prognózou centrální banky, a ta kreslí další růst sazeb až pro druhou polovinu příštího roku. Minimálně část centrálních bankéřů je ale naladěna na více jestřábí notu a mohou zvažovat další růst sazeb již na letošním prosincovém zasedání. Co je do té doby zásadní sledovat a co může změnit jejich názor?
Za prvé výsledek HDP za třetí kvartál, který ČSÚ zveřejní příští týden,… a do prosincového zasedání bude známá i struktura růstu. Pokud by došlo k viditelnému zrychlení nad 5 % (prognóza ČNB) a za růstem by stálo další zrychlení soukromé spotřeby, byl by to pro centrální banku další varovný signál o přehřívání domácí ekonomiky.
Za druhé, ostře sledovaná bude dynamika mezd za třetí kvartál. V poslední prognóze si centrální bankéři pohráli s citlivostní analýzou zvažující právě rychlejší růst mezd a výsledkem byl výrazně rychlejší růst sazeb…
A v neposlední řadě bude důležité, kde se bude obchodovat koruna. Pohyb na stávajících nebo mírně slabších úrovních by mohl být nakonec brán jako další lehce “pro-inflační riziko“… Listopadová prognóza podle všeho počítá s dalším posilováním koruny.
Sečteno, podtrženo, náš základní výhled sice počítá s dalším růstem sazeb až v příštím roce. Pokud však přijdou silná čísla za HDP a mzdy a koruna se nepohne z místa, prosinec určitě nelze vyloučit ze hry.
TRHY
CZK a dluhopisy
Česká koruna se po vyšších inflačních číslech pokoušela rozšířit zisky, ale nepodařilo se jí pořádně ohrozit 25,50 EUR/CZK. I proto s blížícím se koncem týdne očekáváme spíše stagnaci. Koruně se navíc nemusí líbit nárůst napětí na globálních akciových trzích v posledních dvou dnech.
Zahraniční forex
Kurz eurodolaru se opět ocitl pod vlivem politiky - tentokrát té americké. Komplikace se schvalováním daňové reformy v americkém Senátu (vypadá to, že by nižší korporátní daň mohla platit až v roce 2019) se dolaru zjevně nelíbí.
Dnešní kalendář kromě vystoupení centrálních bankéřů (pozor na Draghiho z ECB) neobsahuje nic zajímavého a tak trh může dále sledovat, jak si daňová reforma klestí cestu americkým Kongresem.
Ropa
Cena ropy Brent byla včera víceméně stabilní a stále se tak pohybuje poblíž hranice 64 USD/barel.
Pozornost trhu se nyní již soustředí na zasedání OPECu na konci listopadu (30.11.). Na něm dojde patrně k prodloužení stávající dohody na omezení produkce ropy. Podobný vývoj však již trh očekává a OPEC a spol. je k prodloužení de facto nucen fundamentálními výhledy (v případě ukončení dohody ke konci března, by se trh v příštím roce patrně dostal znovu do významného přebytku).
Dnes pak pozornost přitáhnou týdenní data z USA o producentské aktivitě.