Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Historie jasně ukazuje, jakým směrem Čína vykročila

Historie jasně ukazuje, jakým směrem Čína vykročila

02.03.2018 6:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínský experiment s časově omezenou dobou působení vlády se začal blížit svému konci. Komunistická strana totiž navrhuje, aby prezident Si Ťin-pching zůstal ve funkci déle než pouhé dvě pětiletky. „Pokud uváží, že strana vládne celé zemi a prezident vládne straně, současné návrhy znamenají dvě věci: Ke změně ústavy skutečně dojde a současný prezident bude ve funkci po velkou část svého života podobně, jako tomu bylo u Mao Ce-tunga,“ tvrdí na stránkách Bloombergu politický komentátor Noah Feldman.

Z hlediska historických zkušeností s komunismem není současný vývoj v Číně velkým překvapením. Od Lenina po Brežněva vládli Sovětskému svazu diktátoři a v Číně se do komunistické formy halí tradiční forma imperiálního vládnutí. Překvapivá je spíše doba, kdy Čína naopak experimentovala s časově omezeným prezidentstvím. A není náhoda, že právě během tohoto období si tato země prošla nejrychlejším ekonomickým růstem v historii, který lze srovnávat jen s průmyslovou revolucí ve Velké Británii či s rozvojem Spojených států po skončení občanské války.

V podstatě došlo k tomu, že se Čína rozhodla experimentovat s novou formou vládnutí a zároveň i s tržní ekonomikou. Ta nejdůležitější rozhodnutí byla nově založená na konsenzu a vládnoucí elity se měnily každých deset let, aby umožnily příchod mladší generace. Čína se tím vyhýbala osudu zemí, jimž vládne jeden starý muž nebo jejich malá skupina. Je otázkou, nakolik byl tento systém vládnutí skutečně příčinou ekonomického zázraku, ke kterému v Číně došlo. Je ale rozumné předpokládat, že určitě přispěl k otevřenosti a větší ochotě riskovat.

Během kulturní revoluce se vedení strany a země zabývalo zejména vzájemným mocenským bojem, ale příchod konsenzuální formy vládnutí znamenal posun pozornosti směrem k ekonomickému růstu. Zároveň měl ale jednu velkou slabinu, a tou je korupce. Elity se sice přestaly snažit o vzájemné zničení, namísto toho se ale jejich cílem stalo obohacení. Nikdo navíc neměl velkou motivaci k odkrytí tohoto problému, protože vina za něj by byla vnímána jako kolektivní. Mnohem jednodušší bylo zůstat zticha a bohatnout.

Současný prezident nové situace využil ke svému prospěchu a cestě za mocí. Nejdříve poukázal na nespokojenost veřejnosti a pak její zlobu namířil na několik vedoucích činitelů strany, kteří byli obviněni a odsouzeni z korupce. Jeho plán byl brilantní v tom, že se jí skutečně dopustili, zároveň ale šlo o jeho protivníky. To ovšem veřejnost zase tolik nezajímalo. Nikdo nebyl v pozici, kdy by mohl proti protikorupční kampani protestovat už kvůli tomu, že nikdo na vrcholu mocenské pyramidy nebyl úplně čistý.

Současný prezident těží z přesvědčení, že pouze člověk s mocí diktátora je schopen vypořádat se s problémem korupce v Číně. A dokonce to může být pravda. Jenže historie dobře ukazuje, že diktátorství má i velmi stinné stránky. Diktátoři většinou nevěnují moc pozornosti rozdílným názorům, raději věří své vlastní propagandě. Trpí nadměrnou sebedůvěrou, pouští se do příliš ambiciózních projektů založených na špatných rozhodovacích procesech. Musí velkou část svého času a energie věnovat tomu, aby se udrželi u moci, a to sebou často nese snahy o eliminaci talentovaných mladých politiků. A co je pro současnou Čínu nejhorší, diktátoři jsou těmi, kteří velmi špatně zvládají proces změny a transformace společnosti.

Systém časově omezené doby vládnutí čínských prezidentů nebyl dokonalý, ale vytvořil stabilitu a šel ruku v ruce s historicky ojedinělým tempem ekonomického růstu. Pokud nastane posun k diktátorství, v krátkém období nemusíme zaznamenat výrazné negativní změny. Historie ale hovoří jasně, uzavírá Feldman.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Čínská HNA vzlétla vysoko... ale jak přistane?
18.02.2018 13:38
Čínský konglomerát HNA je na pokraji bankrotu. Společnost, jejíž košat...
Čína převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang
23.02.2018 15:27
Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang Insurance Group,...
Evropa se chlubí svou zeleností, ale kvůli Číně se z ní stává popelnice
28.02.2018 16:56
Evropa se ráda chlubí tím, že stojí v čele snah o ochranu životního pr...
Čínský výrobce smartphonů Xiaomi plánuje dobýt svět
27.02.2018 7:38
Čínskému výrobci smartphonů Xiaomi se často přezdívá „čínský Apple“. S...
Doživotně prezidentem aneb současná realita čínské politiky
28.02.2018 12:11
Rozhodnutí z 25. února zrušit omezení počtu funkčních období čínského ...
Šéf představenstva čínské CEFC je údajně vyšetřován
01.03.2018 10:11
Předseda představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limi...

Váš názor
  • S některými lidmi je to těžké
    02.03.2018 7:39

    U nás máme prezidenta s omezeným funkčním obdobim a navíc voleným přímo voliči a mnozí zdejší "demokraté" nejsou stále spokojeni. Mám dojem, ze tací budou spokojeni pouze tehdy, když zvítězí pouze jejich kandidát. Je třeba se smířit s tím, ze demokracii se musíme učit stejně v ČR, jako v Číně. Pravdou je, že jsme s ni u nás doma poněkud dále. Alespoň ve volbě prezidenta.
    ZYX
    • Myslíte, že přímá forma demokracie
      02.03.2018 12:27

      je její nejvyšší forma? Pak se mýlíte. Musíte trochu studovat, pokud chcete vyjadřovat nátory. A souhlas s panem paopao dole - i když byl zvolen někdo demokraticky, to neznamená, že se může chovat jak chce. Naopak, on musí skládat účty, a to všem, i těm, kdo ho nevolili. Jinak tam nemá co dělat. To je druhá stránka demokracie - zodpovědnost.
      Bob
    • Re: S některými lidmi je to těžké
      02.03.2018 10:39

      Základem demokracie je opozitní názor, pokud není, není demokracie. Pokud by jsme neuznali volbu Zemana asi by to vypadalo zcela jinak. Dokonce si myslím, že i ti kteří volili Zemana musejí chtít znát odpověď na nestandardní kroky hlavy státu. Být zvolen a placen z našich peněz přece neznamená, že si dotyčný může dělat co chce. To by pak bylo jak v Rusku.
      paopao
Aktuální komentáře
29.04.2024
22:01Wall Street vstoupila do nového týdne růstem; Tesla +15 %  
17:07Tesla a pár dalších vystupují z řady, akciové indexy však velký růst nepředvádějí  
16:38Švýcarský návrat ke starému normálu, eurozóna a USA jemu vzdálené?
15:37NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění výroční zprávy společnosti za rok 2023
15:21Primoco UAV SE: Konsolidovaná výroční finanční zpráva za rok 2023
15:01Musk v Číně odblokoval samořízení Tesly, akcie v reakci posilují
14:48Míra inflace v Německu v dubnu setrvala na březnových 2,2 procenta
14:30ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva za rok 2023
14:14Týdenní výhled: Od Fedu nečekáme akci ani velké rétorické změny, velký tech prozatím rally zachránil. ČNB znovu -50 bps, ale zpomalení se blíží  
13:57UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
13:56EU by k zastavení přílivu elektromobilů z Číny potřebovala vysoká cla
13:51Gevorkyan převzal polskou továrnu konkurenta a výrobu převedl na Slovensko. Získal také dodávky pro SKF
13:26Než otevře Wall Street: Tesla, Apple, Paramount Global  
13:00ČSOB Hypoteční banka, a.s.: Výroční zpráva 2023
13:00Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 31. 5. 2024
12:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zveřejnění Výroční finanční zprávy za 2023
12:01Nabitý týden startuje růstově pro akcie i dluhopisy  
12:00Philips se dohodl na urovnání žalob v USA, jeho akcie prudce posílily
11:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2023
11:07Primoco UAV zveřejnilo výroční zprávu za rok 2023. Výrobce bezpilotních letounů v něm dosáhl růstu tržeb na šestinásobek, svolává valnou hromadu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y