Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Reuters: Kauza CEFC vrhá stín na čínský byznys

Reuters: Kauza CEFC vrhá stín na čínský byznys

02.03.2018 19:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Když tento týden vyšlo najevo, že předseda představenstva konglomerátu CEFC China Energy je vyšetřován kvůli hospodářské kriminalitě, někteří lidí jen nasucho polkli. Byli to obchodníci napojení na čínské společnosti, píše agentura Reuters.

Přestože rychle rostoucí čínské konglomeráty řada globálních investorů a regulátorů pokládá za podezřelé kvůli jejich neprůhlednosti a financím, pro byznysmany, kteří zaplatí cokoli za okázalý majetek, jsou lukrativními obchodními partnery. Dnes, víc než kdykoli předtím, musí rádoby akvizitoři, prodejci, investoři a poradci posoudit, kdo je v Pekingu in a kdo out. A to je politicky problematická otázka.

Vyšetřování CEFC, které zpochybnilo dohodu o převzetí podílu 14 procent v největší ruské ropné společnosti Rosněfť za zhruba 9,1 miliardy dolarů (188 miliard Kč), přišlo necelý týden poté, co vláda oznámila, že přebírá kontrolu nad pojišťovnou Anbang, která také obchoduje s aktivy. Předseda jejího představenstva Wu Siao-chuej je vyšetřován pro podezření z hospodářské kriminality.

Pozdvižení posledních týdnů řadu obchodníků znervóznilo a citlivé téma nechtějí komentovat. Kancelář čínské Státní rady na otázky agentury Reuters nereagovala.

"Má se za to, že pokud jste velkou čínskou společností, s největší pravděpodobností jste pod siným vládním vlivem," konstatoval Edward Mermelsteinz newyorské společnosti Rheem, Bell & Mermelstein a dodal, že jedinou otázkou je, jak velký je tento vliv.

Podle nejmenovaného investičního bankéře v Hongkongu je nynější kauza jen dalším důvodem, proč by zahraniční obchodníci měli přistupovat k velkým čínským akvizicím podezřívavě.

Mezi společnosti, které zjevně mají podporu Pekingu, patří automobilka Geely a Fosun, další konglomerát se zálibou v okázalosti, který má kromě jiného podíl na kanadském provozovateli cirkusů Cirque du Soleil.

Geely minulý týden ohromila automobilku Daimler náhlou akvizicí podílu 9,7 procenta za devět miliard dolarů. Fosun zase v posledních dnech skoupil dvě evropské luxusní módní značky a převzal kontrolu nad brazilským makléřem, celkem za 245 milionů dolarů.

Peking na konglomeráty vloni v létě upozornil, když omezil jejich přístup k domácím úvěrům s odkazem na "iracionální" investice. Aby zmírnily dopad těchto opatření, společnosti včetně Dalian Wanda a HNA Group se začaly zbavovat některých aktiv a měnily podnikatelské modely a investiční strategii posunuly "pro Peking líbivějším směrem".

Řada bankéřů a obchodních poradců nyní poukazuje na rozdíly ve financování a na rozlišování podle toho, která společnost je v přízni a která ne. Například Anbang byl dlouho pokládán za donkichotského obchodníka, jeho nejznámějším aktivem je hotel Waldorf Astoria v New Yorku. Jeho financování bylo zpochybňováno, protože většina prostředků pocházela z prodeje nelikvidních pojišťovacích a spořicích produktů drobným investorům.

Tento druh činnosti čínské úřady přísně sledovaly v obavách z ohrožení finančního systému. Anbang byl výjimkou na několika frontách: podléhal regulaci, byl bedlivě sledován a kupoval aktiva, které vláda příliš nepodporovala, jako hotely a nemovitosti.

Společnost CEFC se také rychle proměnila z obchodníka s pohonnými hmotami na ropný a finanční konglomerát s ambicemi konkurovat čínským státním energetickým gigantům. Jeho zakladatel Jie Ťien-ming byl vlivnou osobou i za hranicemi své vlasti. V roce 2016 ho časopis Fortune zařadil mezi 40 nejvlivnějších lidí ve věku do 40 let na světě a od roku 2015 je členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana.

CEFC v zahraničí vlastní mimo jiné pivovar, fotbalový stadion a aerolinky. O tom, jak Jie získal peníze na vybudování společnosti se toho ale moc neví.

Naproti tomu šéf Geely Li Šu-fu vždy cílil na automobilový průmysl a vývoj elektromobilů, což je je sektor náležící k prioritám Pekingu.

Některým obchodníkům nechybí sebejistota. Šéf Fosunu Kuo Kuang-čchang řekl v rozhovoru pro Financial Times, že chystá více obchodů v zahraničí, a to se souhlasem čínské vlády. "Čínská vláda je silně právně orientovaná, takže podporuje společnosti, které respektují zákon," prohlásil.

HNA a Geely agentuře Reuters komentář odmítly, Fosun a Anbang zatím nereagovaly. Ke zprávám o vyšetřování svého šéfa společnost CEFC sdělila jen, že "funguje normálně".

Někteří investoři si lámou hlavu, zda HNA může být příští firmou, která se dostane pod vládní tlak. Konglomerát v lednu varoval věřitele, že se mu nedostává 2,4 miliardy dolarů na úhradu úroků v prvním čtvrtletí. V prosinci jednal o financích s osmi bankami včetně Čínské rozvojové banky.

Analytici zdůrazňují, že na celou čínskou ságu by se mělo pohlížet v širší perspektivě vládní bitvy o moc a potírání korupce. V minulosti bylo v rámci protikorupčního tažení zadrženo mnoho předních podnikatelů, většinou ale s malou publicitou.

 

Čtěte více:

Čínská skupina CEFC a Penta chtějí koupit mediální skupinu CETV, tvrdí zdroje Reuters
22.11.2017 10:20
Čínská investiční skupina CEFC se spojila s investiční skupinou Penta ...
Čínská CEFC a Penta prý za CETV nabízejí zhruba 2 miliardy dolarů
19.12.2017 17:45
Čínská investiční skupina CEFC a východoevropská Penta Investments pod...
Může Čína nakonec prohrát ekonomický závod s Indií?
11.02.2018 15:30
Ekonomové banky Natixis poukazují na to, že indická populace se blíží ...
Čínský nový rok: Co mohou investoři očekávat od Psa?
16.02.2018 6:29
Čínský nový rok začíná v pátek 16. února a vládu Kohouta přebere Pes. ...
Čínská HNA vzlétla vysoko... ale jak přistane?
18.02.2018 13:38
Čínský konglomerát HNA je na pokraji bankrotu. Společnost, jejíž košat...
Perly týdne: Daimler nezvládl „čínského Hitlera“, my nezvládáme dluhy a ČEZ
16.02.2018 18:11
Trhy, ekonomika, politika – Bateriové velmoci, špatné dluhy a klidné r...
Čína převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang
23.02.2018 15:27
Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang Insurance Group,...
Doživotně prezidentem aneb současná realita čínské politiky
28.02.2018 12:11
Rozhodnutí z 25. února zrušit omezení počtu funkčních období čínského ...
Šéf představenstva čínské CEFC je údajně vyšetřován
01.03.2018 10:11
Předseda představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limi...
Historie jasně ukazuje, jakým směrem Čína vykročila
02.03.2018 6:29
Čínský experiment s časově omezenou dobou působení vlády se začal blíž...

Váš názor
  • Vždy znovu mě uchvacuje
    05.03.2018 12:04

    Vždy znovu mě uchvacuje, s jakou neznalostí a lehkomyslností přistupují firmy z tržních ekonomik k čínským konglomerátům. Nikdo se neptá, komu společnosti patřé, jestli akcionáři nebo společníci mohou volně nakládat se svými podíly, jak je zaručeno jejich vlastnictví a vymahatelnsot jejich závazků a pohledávek. Vždyť, když je předseda správní rady podezřelý z machinací, nemusí přece stát (kdo takové firmy v Rudé Číně přebírá? Ministerstvo? Nějaký fond? Centrální banka?) hned celou firmu. Když si někdo bere úvěry, přece není věc vlády, jestli si ej bere na něco, co se vládě líní nebo ne? A už vůbec nechápu argumentaci zemanovců, že čínské akvizice v naší zemi přinášejí nějaké investice????????? V době, kdy tisíce miliard leží v bankách ladem a banky zoufale hledají smysluplné projekty, do kterýh by tyto peníze vložily, nevím, co nám mohou přinést Číňani? Získají podíly to ano. Kdyby ale ten záměr měl hlavu a patu, půjčila by banka zcela jist i evrospkému podnikateli na něj peníze. Nebo si Číňané půjčují doma a zaručujís e českými nemovitostmi? A k čemu vlastně jsou nové peníze, když jich tu máme dost?
Aktuální komentáře
29.04.2024
22:01Wall Street vstoupila do nového týdne růstem; Tesla +15 %  
17:07Tesla a pár dalších vystupují z řady, akciové indexy však velký růst nepředvádějí  
16:38Švýcarský návrat ke starému normálu, eurozóna a USA jemu vzdálené?
15:37NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění výroční zprávy společnosti za rok 2023
15:21Primoco UAV SE: Konsolidovaná výroční finanční zpráva za rok 2023
15:01Musk v Číně odblokoval samořízení Tesly, akcie v reakci posilují
14:48Míra inflace v Německu v dubnu setrvala na březnových 2,2 procenta
14:30ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva za rok 2023
14:14Týdenní výhled: Od Fedu nečekáme akci ani velké rétorické změny, velký tech prozatím rally zachránil. ČNB znovu -50 bps, ale zpomalení se blíží  
13:57UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
13:56EU by k zastavení přílivu elektromobilů z Číny potřebovala vysoká cla
13:51Gevorkyan převzal polskou továrnu konkurenta a výrobu převedl na Slovensko. Získal také dodávky pro SKF
13:26Než otevře Wall Street: Tesla, Apple, Paramount Global  
13:00ČSOB Hypoteční banka, a.s.: Výroční zpráva 2023
13:00Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 31. 5. 2024
12:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zveřejnění Výroční finanční zprávy za 2023
12:01Nabitý týden startuje růstově pro akcie i dluhopisy  
12:00Philips se dohodl na urovnání žalob v USA, jeho akcie prudce posílily
11:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2023
11:07Primoco UAV zveřejnilo výroční zprávu za rok 2023. Výrobce bezpilotních letounů v něm dosáhl růstu tržeb na šestinásobek, svolává valnou hromadu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y