Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Němci

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Němci

17.03.2018 8:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak ignoruje námitky zdravého rozumu z Evropy i Asie a „nejvíce na vše doplatí jedna země, kterou je Německo“.

Vedení velkých německých automobilek letos netrápí jejich ziskovost, která tentokrát není v nijak špatném stavu. Podle Spiegelu si dokonce zvykly i na skandály s emisemi u dieselových motorů. Jejich současné trápení začalo ve chvíli, kdy si jejich šéfové na Tweeteru přečetli Trumpův vzkaz, podle kterého budou zavedena vysoká cla na všechny automobily, které „volně proudí do Spojených států“. Pokud Trump tomuto slibu dostojí podobně jako u importů oceli a hliníku, bude to tvrdá rána pro všechny německé automobilky a zejména pro Porsche

Porsche je dceřinou společností VW a jeho hospodaření je značně závislé na poptávce ze Spojených států. Pokud by skutečně došlo k zavedení zmíněných cel, pravděpodobně by na tomto trhu muselo zvednout prodejní ceny a riskovat propad tržeb. Ale i vedení dalších automobilek nyní čelí hrozbě, o které většina z nich četla jen v knížkách a učebnicích. Hrozí totiž vlna protekcionismu, která by mohla skončit celosvětovou obchodní válkou. Šéf VW Matthias Müller k tomu říká, že „po celá desetiletí jsme byli zvyklí na volný obchod a jím vyvolaný růst prosperity. Náhle je ale tato dosavadní jistota zpochybňována.“ 

Trump již o podobných clech hovořil hned po své inauguraci. Následně se delegace německých manažerů v čele s Angelou Merkelovou vydala do Washingtonu a mimo jiné tam jednala o tom, že BMW bude vyrábět více aut ve Spojených státech, než kolik jich tam bude dovážet. Zdálo se, že hrozba byla zažehnána, ale nyní je zřejmé, že šlo skutečně jen o zdání. A Trump je připraven zmáčknout kohoutek bez ohledu na všechny rozumné argumenty, které se na něj hrnou. 

Der Spiegel tvrdí, že Evropa, Asie a dokonce i Američané nyní mohou poznat, že americký prezident věří v to, že „obchodní války jsou prospěšné a je lehké je vyhrát“, jak sám psal na Twitteru. EU ale nebude sedět s rukama složenýma v klíně. Prezident evropské komise Juncker dokonce řekl, že „i my jsme schopní dělat hlouposti“. A přestavil seznam produktů včetně kosmetiky, whisky, kukuřice a motocyklů, na které by mohla být uvalena cla dosahující až 25 %. 

Čína by zase mohla omezit dovozy americké sóji a to by byla tvrdá rána pro tamní zemědělce. Nebo by naopak mohla zakázat exporty vzácných kovů, které jsou významným vstupem pro americké technologické společnosti. Pokud se ovšem rozjede spirála opatření a protiopatření, bude těžké ji zastavit. Malé potyčky pak mohou rychle přerůst ve skutečnou obchodní válku postihující celou světovou ekonomiku. Té se doposud vedlo velmi dobře, ale nyní se zdá, že tato fáze cyklu končí, sazby rostou a objem vládních dluhů roste. Vlády již nemají takovou fiskální flexibilitu. Na finančních trzích se zvyšuje nestabilita a v takové situaci by populistická opatření jako zavádění cel mohla poškodit růst a globální prosperitu. 

Gabriel Felbermayr z Center for Economic Studies poukazuje na to, že každé čtvrté pracovní místo v německé ekonomice závisí na exportech. Klíčové sektory, jako jsou automobilky, strojírenství či farmacie, pak tři čtvrtiny svých exportů prodávají do USA. Pokud by tedy Spojené státy zavedly obchodní bariéry, v německé ekonomice „by se vše začalo hroutit“. Němečtí ekonomové se přitom neshodují na tom, jak se této hrozbě má čelit. Například Felbermayr tvrdí, že pokud nebudou zavedena přísná protiopatření, Trump zavede cla i na další produkty a zaútočí na více sektorů. Michael Burda z Humboldt University ale nabádá ke smířlivějšímu přístupu, který by nevyvolal eskalaci konfliktu. 

Šéf společnosti ESTA Peter Kulitz byl zpočátku zvolením Trumpa americkým prezidentem potěšen. Poukazoval na jeho podnikatelské úspěchy a věřil, že slova pronesená během volební kampaně později nahradí odpovědný přístup k vládnutí, nyní ale ekonom hovoří o velkém zklamání a obává se roztočení destruktivní spirály. Zavedení tarifů by konkrétně pro jeho společnost mohlo být likvidační, protože pak by nebyla schopna konkurence na americkém trhu.

Trump si stěžuje, že Spojené státy jsou okrádány „doslova každou další zemí na světě“. Částečně má pravdu, protože například u automobilů dosahují americká cla jen 2,5 %. Zatímco v Evropě jsou cla pro vozy dovážené ze Spojených států na 10 %. Pokud ale porovnáme celkový profil cel a tarifů mezi USA a EU, nejde podle Der Spiegel nalézt nějaké vychýlení tím či oním směrem. U některých produktů jsou cla nižší v USA, u jiných v Evropě. U průmyslového zboží je jejich úroveň většinou podobná – v USA dosahuje v průměru 3,2 %, v EU 3,9 %. „Dalo by očekávat, že Američané se ohledně tarifů už poučili z historie,“ píše Der Spiegel. Nicméně asi se tak nestalo. 

Zdroj: Der Spiegel

 
 

Čtěte více:

Pimco: Za slabým dolarem nehledejte žádnou záhadu
15.03.2018 6:46
Chování dolaru je pro řadu investorů a traderů již od prezidentských v...
Ceny energií podkopaly zisky těžařů
15.03.2018 17:20
Ceny komodit podpořené o synchronizovaný růst v Číně, USA, Evropě a d...
Globální trendy a žlutý mor na našich polích
14.03.2018 13:11
Snaha ulehčit přírodě biopalivy u nás dospěla do bodu, kdy hovoříme o ...
Broadcom po Trumpově zásahu stáhl nabídku na Qualcomm
14.03.2018 13:48
Singapurský výrobce čipů Broadcom stáhl nabídku na převzetí amerického...
Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší
16.03.2018 6:38
Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekos...

Váš názor
  • Děkuji redakci za uzavření diskuze na inaguraci
    22.03.2018 20:09

    Konečně ZYX vyschnul pramen na jeho fake news. Konečně jsme se demokraticky zbavili jeho ruské propagandy.
    1482
  • .
    17.03.2018 16:36

    Speciálně nyní je pro nás zdaleka nejvýhodnější být součástí velkého obchodního bloku. Hlupáci jen uvažující o czechitu jsou ekonomičtí analfabeti, kterým do ruky patří buď učebnice ekonomice a nebo chrastítko. Na nic zodpovědnějšího nemají.
    QEntity
    •  
      17.03.2018 16:53

      Listina základních práv a svobod v hlavě druhé, oddílu druhém a čl. 17 uvádí: "(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu." Odlišné názory jsou pro demokratickou společnost přínosem a nelze je rozhodně nálepkovat "hlupáctvím". Přímým volbám a referendům zdar.
      ZYX
      • Jiný, než mainstreamový pohled je např. zde
        17.03.2018 17:29

        http://www.novarepublika.cz/2018/03/czexit-je-jedina-moznost-jak-prestat.html http://www.novarepublika.cz/2018/03/czexit-je-jedina-moznost-jak-prestat_14.html http://www.novarepublika.cz/2018/03/czexit-je-jedina-moznost-jak-prestat_15.html http://www.novarepublika.cz/2018/03/czexit-je-jedina-moznost-jak-prestat_16.html Podotýkám, že ne se vším se ztotožňuji. Nicméně jako za poctivé k voličům vidím, neprezentovat pouze názory jedné strany, ale nabídnout alternativní řešení. Věci lidem s nadhledem prezentovat a bez jakéhokoli náznaku protekcionismu k té či oné straně nechat občany rozhodnout v referendu. A kdo jiný by se o onu prezentaci měl postarat, když ne Česká veřejnoprávní média, která si voliči musí platit všichni stejně, bez ohledu na to, na které straně barikády stojí. Byť máme demokratické volby, musíme se demokracii stále učit a o veřejnoprávních médiích to platí dvojnásob.
        ZYX
  •  
    17.03.2018 11:17

    Konečně má USA opět prezidenta , který neřeší problémy zeměkoule . Prezident USA řeší problémy voličů a jasně dal najevo , že to myslí vážně . Na rozdíl od EU politiků k tomu používá i selský rozum . Je mu u zadku , co na to říká americká "kavárna" která jej nevolila . Obchod se opět stane obchodem , někoho to bude bolet více , někoho méně, ale svět se nezhroutí . Snad se konečně zhroutí Ten nesmysl nesoucí značku EU, založený na korupčním prostředí dotačního soustátí , který bohatým bere a ještě bohatším rozdává . Bez dotací už v EU neumíme postavit ani kapličku nebo chodník . Snad to bude Trampík , který udělá z USA opět starou dobrou Ameriku .
    tramfanda
    •  
      19.03.2018 0:57

      Místo trampík mělo být trapník, překlep.
      Ricochet
    • Ale co s tím v Evropě?
      17.03.2018 11:32

      Jenže jak chceš udělat z Evropy starou dobrou Evropu, když v Evropské komisi sedí nevolitelní Juncker a spol. a Německu velí vítací bába Merkelová?
      ZYX
      • Re: Ale co s tím v Evropě?
        18.03.2018 19:43

        Nic . Evropě už není pomoci . Mus li máci nás převálcují , je jich víc a jsou agresivnější . Anželína je pozvala ne mejdam a teď je chce rozstrkat sousedům . Omezená akceschopnost žánklódů , makrel a makrolonů už nic nedokáže , máme je tu a musíme si to vyžrat až do dna . Omluvme se našim dětem a vnukům za to , jakou budoucnost jsme jim připravili . Snad opět přijde doba , kdy některý hrdý evropský národ zavelí a evropani zvítězí . Možná to bude opět hrdý ruský Ivan , který protáhne EUROPU a skončí v Berlíně . Západní mocnosti nám opět nepomohou .
        karel
      • Re: Ale co s tím v Evropě?
        18.03.2018 8:22

        Historie mluví jasně. Když lidé chtějí, jde udělat všechno, co si zamanou. Vybudovat říše a nebo je také zničit. Nebo taky v rámci multi-kulti pošlapat všemožné zákony, za které by "nás" (původní občany) zavřeli na desítky let - sex s nezletilými (potažmo svatby s nezletilými), mnohoženství, porušování hygienických zákonů, nehumánní zabíjení tzv. průmyslových zvířat atd.
        Peté13
  • Stanovení priorit a nekvičet
    17.03.2018 9:42

    Přestane-li Německo s "dotacemi" na multikulty, zůstane jim i na clo. Vše záleží na jejich prioritách. Muslimské země nebo USA? Rozhodnutí je na Němcích samých. Peníze jsou jen jedny.
    ZYX
    • Re: Stanovení priorit a nekvičet
      18.03.2018 8:16

      S tím se nedá nesouhlasit.
      Peté13
      • Peté
        18.03.2018 10:24

        Osobně nemám proti legálním uprchlíkům vůbec nic. Naopak. Přeji jednoho či více uprchlíků do každé uprchlicko-chtivé rodiny. Podle potřeb každého subjektu. Svéprávní občané - svéprávné rozhodování na základě osobních priorit. Svéprávná země - svéprávné rozhodování na základě přání voličů v přímých volbách a referendech. Nechápu, proč někteří mají neustále zájem páchat násilí na jiných. Už moje babička říkávala "proti gustu, žádný dišputát".
        ZYX
Aktuální komentáře
25.04.2024
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.