Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Růst napětí na Blízkém východě žene ceny ropy vzhůru

Rozbřesk: Růst napětí na Blízkém východě žene ceny ropy vzhůru

12.04.2018 9:16
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Růst cen bytů v ČR v závěru loňského roku mírně zpomalil, přesto byly nemovitosti podle Eurostatu meziročně dražší v průměru o 8,4 % a jejich ceny se tak dostaly na novou rekordní úroveň. Oproti maximu dosaženému v minulém cyklu v roce 2008 jsou jejich ceny vyšší skoro o pětinu. Pro zajímavost, nejlevnější byly v roce 2012, kdy se jejich ceny nacházely oproti současnosti o 28 % níže.

Rychlého růstu cen nemovitostí si již delší dobu všímá i centrální banka, která se snažila „zkrotit“ boom poptávky cestou regulace hypotečních úvěrů, a vlastně i vyšších úrokových sazeb. Sice to na aktuálních číslech z trhu nemovitostí nebo statistik úvěrů nemusí být zatím příliš vidět, nicméně je pravděpodobné, že její úsilí časem přispěje k ochlazení zájmu o nové byty. Minimálně tuto změnu už vnímají domácnosti v rámci čtvrtletních průzkumů zájmu o nové byty. Na něm je vidět, že poptávka začíná být při současných cenách postupně stále více nasycená. Na druhou stranu lidé stále více uvažují o rekonstrukci stávajícího bydlení jako alternativě k pořízení si nového (dražšího) bytu.

Postupně by se navíc mohla vyčerpávat i tzv. spekulativní poptávka po bytech. Záměr pořídit si byt jako investici sice bude i nadále přetrvávat, ale s ohledem na vyšší úrokové sazby nebo úvahy o zdanění krátkodobých pronájmů by mohlo dojít k postupnému ochlazování i v tomto segmentu trhu.

Rychlý růst cen nemovitostí v ČR však jde na vrub především jejich nedostatečné nabídce. Když se podíváme na vývoj výstavby nových bytů, tak ta sice postupně od roku 2014 narůstá, nicméně stále nedosahuje, s výjimkou Olomouckého kraje, úrovní dosahovaných před první recesí. Překvapením pak už nemůže být, že největší deficit bytové výstavby je v Praze, kde mimochodem ceny realit rostou nejrychleji.

Zatímco ceny nemovitostí zdolávají jeden rekord za druhým a s odstupem času se odrážejí i v tržním nájemném, v české inflaci příliš vidět nejsou. Náklady na bydlení meziročně rostou, shodou okolností stejně jako tržní nájemné, v průměru zatím „jen“ o 2,3 %, v Praze o 2,7 %. Přesto se bydlení již stalo hlavním inflačním faktorem letošního roku, a to se v něm ještě naplno neprojevilo poslední zdražování energií.

TRHY

CZK a dluhopisy
Koruna se i během včerejška pohybovala těsně nad hranicí 25,30 EUR/CZK. I když se po čase znovu pokusila tuto hranici prolomit, tyto pokusy brzy vzdala. K posílení jí podle scénáře ČNB zatím stále ještě chybí dostatečně silný impuls. Vidina vyšších úrokových sazeb je zatím ještě pro krátkodobé investory vzdálená a domácí firmy trh přílivem eur z exportu neválcují. Ani výnosy dlouhých českých dluhopisů nejsou tak oslňující jako ve druhé polovině března, kdy byly o necelých 20 bodů výše než dnes. Na druhou stranu se tím vylepšuje pozice Ministerstva financí ČR při emisích státních bondů. Třeba včera se mu tak podařilo prodat tři emise za celkem 15,5 mld. korun za výhodnějších podmínek oproti minulým aukcím.

Zahraniční forex
Kurz eurodolaru směřoval včera vzhůru spolu s tím, jak rostlo geopolitické riziko. Menší strach z eskalujícího konfliktu v Sýrii (prezident Trump varoval Asadův režim, že rakety brzy dorazí…) stejně jako zveřejnění podrobného zápisu z posledního jednání Fedu však pomohlo dolaru část ztrát smazat.

Zápis z jednání FOMC odhalil, že všichni členové výboru očekávají, že se inflace posune v příštích 12-ti měsících vzhůru (to se také včera zveřejněným březnovým číslem potvrdilo). Dolar si naopak nic nedělal z toho, že valná většina členů výboru považuje obchodní válku jako negativní riziko pro výhled americké ekonomiky. Celkově tak zápis FOMC i březnová americká inflace potvrdily naše očekávání, že v červnu přijde další zvýšení úroků Fedu o 25 bazických bodů. To by mělo udržovat ve druhém čtvrtletí dolarové býky v kondici, byť je mohou přechodně trápit právě události jako válka v Sýrii (a jinde na Blízkém východě) či obchodní válka USA-Čína.

Hlavní obětí rostoucího geopolitického rizika spojeného s možným raketovým útokem USA na Sýrii se na devizových trzích stal rubl, který včera vůči euru oslabil nad magickou hranici 80 EURRUB. Ruskou měnu poslaly dolů nejprve na počátku týdne americké sankce, nicméně pak se přidala i hrozba eskalace konfliktu v Sýrii, kde Rusko stojí na straně Asadova režimu. Počítáme však spíše s tím, že až strach z války na Blízkém východě na trzích poleví, tak rubl zpevní, neb jej budou podporovat vysoké ceny surovin (převážně ropy a plynu).

Ropa
Panika z dění na Blízkém východě zachvátila ropný trh, což má za následek rychlý růst cen až k 73 USD/barel. Jen za poslední tři dny vzrostla cena Brentu o více než 9 %, přičemž se ukazuje, že trh nyní zcela ignoruje fundamenty (např. včerejší překvapivé zvýšení zásob surové ropy), a naopak veškerou pozornost věnuje právě bezpečnostně-politickému dění v pro ropu klíčovém regionu.

Aktuálně přitom na Blízkém východě nejde pouze o střet mezi USA, reagující na údajné použití chemických zbraní syrským režimem, a Ruskem, ale bezprostřední dopad na ceny mělo i vyhrocení konfliktu v Jemenu. V této zemi vedou proxy válku Írán a Saúdská Arábie, právě na níž byly vystřeleny rakety (zachycené protiraketovým deštníkem) ze strany jemenských povstalců. Zásadní nicméně bude, jakým způsobem zareagují na dění v Sýrii Spojené státy, přičemž v napětí nechává trhy tweet Donalda Trumpa o silovém úderu. V takovém případě by totiž mohlo dojít k ještě výraznějšímu vyhrocení konfliktu, jež by mohl zachvátit celý Blízký východ.

 

Čtěte více:

Šéf IEA: Trh ropy může mít problém, poptávka stoupá a těžba klesá
11.04.2018 14:46
Současný vývoj na trhu s ropou může do budoucna znamenat problém. Řekl...
Příprava na krásné, nové a chytré rakety: Kupují se dluhopisy, zlato a jen
11.04.2018 16:01
V syrské otázce přituhuje. USA pohrozily odvetou za Asadův chemický út...
Trump vzkazuje Rusku: USA chystají odvetu za Dúmu
11.04.2018 15:55
Americký prezident Donald Trump dnes vyzval na twitteru Rusko, aby se ...
Hliník Rusalu se bude muset přestěhovat z londýnské burzy
12.04.2018 7:02
Americké ministerstvo financí uvalilo v pátek sankce na 24 fyzických o...
Investoři sledují Fed a geopolitiku. Evropské burzy by po otevření mohly klesnout
12.04.2018 8:53
Asijské akciové trhy dnes klesaly. Investoři si pročítali zápis z posl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.04.2024
12:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zveřejnění Výroční finanční zprávy za 2023
12:04Philips se dohodl na urovnání žalob v USA, jeho akcie prudce posílily
12:01Nabitý týden startuje růstově pro akcie i dluhopisy  
11:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2023
11:07Primoco UAV zveřejnilo výroční zprávu za rok 2023. Výrobce bezpilotních letounů v něm dosáhl růstu tržeb na šestinásobek, svolává valnou hromadu
10:43FT: Velké evropské banky loni zaplatily v Rusku na daních 800 milionů eur
10:31Rohlik.cz Finance a.s.: Výroční zpráva včetně zprávy auditora k 31.12.2023
9:24EDF a KHNP do úterý dají nabídky v jaderném tendru, stát zjistí cenu více bloků
9:20Skupině mmcité v roce 2023 vzrostl provozní zisk EBITDA o 145 procent. Představenstvo plánuje vyplatit první dividendy
9:02Rozbřesk: Týden ve znamení Fedu a ČNB začíná
9:00Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva České spořitelny za rok 2023
8:53Trhy zamíří v úvodu týdne výše. Výsledky ukázaly mmcité a Primoco  
6:03Citi: Sazby mohou jít stále dolů už v červnu
28.04.2024
12:33EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
12:26J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2023
8:35Víkendář: Fiskální politika drží sazby nahoře, u akcií je tak lepší zaměřovat se na kvalitu
27.04.2024
8:31Víkendář: Podle Morgan Stanley je ekonomika stále v pozdní fázi cyklu s odpovídajícími důsledky pro akciový trh
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y