Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přístav střední Evropa jako investiční NE Rusku?

Přístav střední Evropa jako investiční NE Rusku?

16.04.2018 14:56
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Ruské a turecké dluhopisy ztratily uprostřed obchodních přestřelek mezi Washingtonem a Pekingem a nových protiruských sankcí na přitažlivosti. Kam ale investoři orientující se na rozvíjejích se trhy odešli? “Zeměmi zaslíbenými” se mohla stát východní Evropa – a to i s jejími politiky, kteří ducha minimálně politického liberalismu zas tak útlocitně nectí, píše Bloomberg.

Naznačují to data této agentury za duben, ve kterém polské či maďarské dluhopisy přebíjejí dluh dalších zemí v regionu. Pokud budeme sledovat období od konce dubna, narostly ruské i turecké výnosy o zhruba 50 bodů, naopak výnosy desetiletého polského dluhopisu o nejméně 30 bazických bodů poklesly. Minulý týden se dostaly dokonce pod 3 procenta, což se stalo poprvé od roku 2016. Maďarsko prodalo minulý týden v konkurenční části aukce nejvíce bodů od roku 2014. Maďarský dluh v zahraničním držení poskočil minulý týden na nejvyšší hodnoty od roku 2016.

0 

“Pravděpodobně dochází k rotaci aktiv ve prospěch střední a východní Evropy, a to především pokud tu není další nečekaně jestřábí vyrok z Evropské centrální banky,” tvrdí podle Bloombergu správkyně dluhu v největším evropském správci aktiv, společnosti Amundi Esther Lawová.

Odkud se nižší výnosy u evropského dluhu berou? Oporou může být tlumený růst spotřebitelských cen, který napomáhá posunout možnost utaženější měnové politiky na pozdější dobu. Na ústupu je možná i politické riziko, a to ve značné části východní Evropy. Maďarský premiér Viktor Orbán si zajistil vítězství v dubnových parlementních volbách se slibem opatrné fiskální politiky a politické kontinuity. O víkendu ale více než 100.000 lidí demonstrovalo v Budapešti proti údajně nespravedlivému volebnímu zákonu. Díky němu získal podle organizátorů demonstrace Orbán neoprávněnou výhodu a mohl opět zvítězit. Nový polský premiér Mateusz Morawiecki chce vyřešit spor s Evropskou komisí kvůli reformě polské justice, kvůli které hrozí Varšavě ztráta hlasovacích práv v EU. Ratingová agentura S&P mezitím v pátek vylepšila výhled úvěrového ratingu Polska na pozitivní a potvrdila známku na BBB+/A-2.

“Rozhodně tu bude prvek obchodování na bázi bezpečných přístavů, který budeme pravděpodobně pozorovat jak v jádrových zemích CEE , tak v části Latinské Ameriky,” uvedl podle Bloombergu Simon Quijano-Evans ze společnosti Legal & General Investment Management.

Oproti tomu ruský dluh zažil nejhorší týden za více než rok. Investoři měli strach, že dosud vůbec nejtvrdší americké sankce proti Rusku by mohly uškodit i jejich majetku, a zbavovali se tak svých dlouhých pozic. Spojené státy uvalily nové restrikce na ruské jednotlivce i firmy 6. dubna. Investorům zakázaly mimo jiné držet cenné papíry natolik významných ruských firem, jako je producent hliníku Rusal. Takzvanou „jadernou“ variantu, totiž zaměřit se i na ruské státní dluhopisy, ale ministerstvo financí USA nedoporučilo. Pro americké investory by to prý bylo moc škodlivé.

Podle dat Bloombergu jsou třemi největšími držiteli rublového dluhu největší americký správce aktiv BlackRock Inc., společnost Stone Harbor Investment Partners a největší americká banka JPMorgan Chase & Co. Celkové investice dosahují zhruba 4,9 miliardy dolarů.

Rusové si tak ke svému několik let starému záměru propojit svůj trh s těmi zahraničními nyní možná gratulují. „Možná, že kdyby naše trhy byly izolovanější, pravděpodobnost sankcí na vládní dluh by byla vyšší,“ tvrdí podle Bloombergu šéf sekce dluhové ruského ministerstva financí Konstantin Vyškovskij.

Zdroje: BBG, RTRS

 

Čtěte více:

Gazeta.ru: Trump připravuje Rusko na válku
12.04.2018 10:13
Na pozadí propadu ruských trhů a nových sankcí proti ruskému podnikání...
Víkendář: Sever Evropy nebere Rusko na lehkou váhu a dobře ví proč
14.04.2018 7:36
Vztahy mezi Západem a Moskvou se dostaly do stavu podobného tomu z dob...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data