Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: MMF se opřel do Donalda Trumpa

Rozbřesk: MMF se opřel do Donalda Trumpa

19.04.2018 9:16
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Mezinárodní měnový fond kritizuje Spojené státy za plánovanou rozpočtovou injekci. Podle šéfa rozpočtového oddělení MMF Vitora Gaspara není zapotřebí v tuto chvíli podporovat globální ekonomiku novými rozpočtovými impulsy. Doporučení budovat “rezervy na horší časy” se ostatně týká většiny vyspělého světa. Celkový globální dluh podle MMF v roce 2016 dosáhl nových historických maxim a přesáhl 164 bilionu dolarů - 225 % globálního HDP.

Za většinu dluhu jsou zodpovědné vyspělé ekonomiky a přes 60 % tvoří soukromý dluh (necelých 40 % dluh vládní). Na nárůstu globálního dluhu v poslední dekádě se ovšem zdaleka nejvíce podílí rozvíjející se trhy, a to především Čína. Nárůst zadlužení čínských podniků a domácností stál v poslední dekádě skoro za polovinou nárůstu globálního zadlužení. Od roku 2001 se čínské zadlužení zvýšilo z 1,7 bilionu na 25,5 bilionu dolaru a dnes také více jak dvojnásobně přesahuje čínské HDP. I proto stále považujeme čínský státem ovládaný finanční systém za jedno z nejbolavějších míst světové ekonomiky - nejen kvůli úrovni dluhu, ale především kvůli jeho rychlému nárůstu, a tím pádem i vysoké pravděpodobnosti poskytnutí “pochybných” úvěrů.

Proč ale kritika USA? Spojené státy vystupují z řady. Vyspělé ekonomiky jsou přes velký nárůst zadlužení Číny stále zodpovědné za většinu globálního dluhu a dnešní časy jsou ideální pro snižování zadlužení, a tím i zvyšování odolnosti ekonomik pro horší časy. Jak připomíná MMF, v dnešních časech jsou “fiskální multiplikátory” nízké a rozpočtové injekce proto nepřinesou moc užitku a současně rozpočtové úspory ani moc nemusí bolet. Všechny vyspělé ekonomiky to chápou a mají v plánu veřejné deficity i zadlužení v nejbližších letech snižovat… až na USA, kde daňové škrty a nové výdaje mají v následujících pěti letech zvýšit veřejné zadlužení ze 108 na 117 % HDP.

TRHY

CZK a dluhopisy
Na české koruně převládá nezajímavé obchodování bez zásadnějších domácích zpráv. Měnový pár se ale posunul zpět nad 25,30 EUR/CZK a zdá se, že samo o sobě uklidňování situace na globálních trzích (postupný pokles indexu VIX) koruně ke štěstí nestačí. V nejbližších dnech bude vyhlížet, zda před blížícím se zasedáním ČNB nepromluví někdo z centrálních bankéřů v ČNB.

Zahraniční forex
Britská libra se vůči dolaru podívala nejníže za poslední čtyři dny. Propad, kterému předcházela neuspokojivá data o březnové inflaci, ale dokázala ukočírovat. Meziroční růst spotřebitelských cen byl na ostrovech v březnu nejpomalejší za posledních 12 měsíců, což vyvolalo obavy, že britská centrální banka po očekávaném zvýšení sazeb příští měsíc k podobnému kroku jen tak nepřikročí.

Vcelku nudný týden na hlavních trzích pokračuje s tím, že odpoledne může být zajímavý index podnikatelské nálady na východním pobřeží USA od Philly Fedu.

Ropa
Růst cen ropy téměř o 3 % až do blízkosti 74 USD/barel přineslo včerejší obchodování a lehké zisky si zatím Brent připisuje i dnes. Silný růstový impuls přišel ze dvou stran. Za prvé se do popředí opět dostávají tržní fundamenty, respektive stav zásob, které zaznamenaly překvapivý pokles. Dle EIA klesaly jak zásoby surové ropy (-1 mil. barelů), tak benzínu (-2,5 mil. barelů) a destilátů (-0,9 mil. barelů).

Druhý impuls pak přišel ze Saúdské Arábie, která v krátkém období opět signalizuje, že by ráda viděla ceny ropy výše. Tentokrát se však choutky šejků nezastavily na 80 USD/barel, ale jdou až k hodnotě 100 USD/barel, kvůli níž budou Saúdové ochotni nadále napínat ropný trh produkčními škrty. Zda k tomuto kroku budou svolí i ostatní členové kartelu - zvláště Írán a přidružené Rusko - zůstává otázkou. Zdá se však, že Saúdové vcelku rychle zapomněli na memento z počátku tohoto desetiletí, kdy právě vysoké ceny ropy pomohly nastartovat břidlicový boom ve Spojených státech, z něhož se ceny ropy stále nevzpamatovaly…

Akcie
Index Dow Jones Industrial Average držela na uzdě společnost IBM. DJ přes všechnu snahu nedokázal odvrátit červenou barvu a končil na 24.748 bodech (-0,2 %). Větší diverzifikace pomohla širšímu S&P 500 k natažení růstové šňůry na 3 po sobě jdoucí dny. S&P 500 se udržel nad hranicí 100denního klouzavého průměru, když zavíral na 2.708 bodech (+0,1 %). Technologický Nasdaq Composite rostl o 2 desetiny procenta na 7.295 bodů.


Čtěte více:

Project Syndicate: Paradox odporu proti globalizaci
19.04.2018 6:45
Většina ekonomů květnatě řeční o přínosech „reálné“ globální integrace...
AT&T – atraktivní hodnotová investice, či past?
18.04.2018 18:15
Pokud pohlédneme na akcie s nejvyšším dividendovým výnosem z indexu S&...
USA už přímo jednají z Kimovým režimem. Dolar blízko březnových minim
18.04.2018 17:10
Eurodolar se po počátečním váhání dnes vydal nahoru, což vracelo ameri...
Summary: IBM půdu pod nohama nenašla, zklamal především hardware
18.04.2018 17:41
IBM Někdejší pionýr ve výrobě osobních počítačů pořád nemůže najít pe...
Moody's: Ruská ekonomika americké sankce zvládne
19.04.2018 8:29
Ruská ekonomika je dost silná na to, aby zvládla nové sankce, které pr...

Váš názor
  •  
    19.04.2018 18:38

    Bylo by vhodné nesrovnávat jablka s hruškami. Pokud uvedete celkové zadlužení Číny, pak ho srovnejte s celkovým zadlužením Japonska, USA nebo států EU. Pro vaši informaci pakliže veřejný dluh USA /HDP je ve výši 108%, ( jak jste uvedli) pak u Číny je veřejný dluh pouze 45%. Je spravedlivé srovnávat srovnatelné se srovnatelným. Ne u jednoho celkové zadlužení a u druhého jen veřejný dluh.
    samuraj
Aktuální komentáře
29.04.2024
17:07Tesla a pár dalších vystupují z řady, akciové indexy však velký růst nepředvádějí  
16:38Švýcarský návrat ke starému normálu, eurozóna a USA jemu vzdálené?
15:37NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění výroční zprávy společnosti za rok 2023
15:21Primoco UAV SE: Konsolidovaná výroční finanční zpráva za rok 2023
15:01Musk v Číně odblokoval samořízení Tesly, akcie v reakci posilují
14:48Míra inflace v Německu v dubnu setrvala na březnových 2,2 procenta
14:30ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva za rok 2023
14:14Týdenní výhled: Od Fedu nečekáme akci ani velké rétorické změny, velký tech prozatím rally zachránil. ČNB znovu -50 bps, ale zpomalení se blíží  
13:57UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
13:56EU by k zastavení přílivu elektromobilů z Číny potřebovala vysoká cla
13:51Gevorkyan převzal polskou továrnu konkurenta a výrobu převedl na Slovensko. Získal také dodávky pro SKF
13:26Než otevře Wall Street: Tesla, Apple, Paramount Global  
13:00ČSOB Hypoteční banka, a.s.: Výroční zpráva 2023
13:00Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 31. 5. 2024
12:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zveřejnění Výroční finanční zprávy za 2023
12:01Nabitý týden startuje růstově pro akcie i dluhopisy  
12:00Philips se dohodl na urovnání žalob v USA, jeho akcie prudce posílily
11:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2023
11:07Primoco UAV zveřejnilo výroční zprávu za rok 2023. Výrobce bezpilotních letounů v něm dosáhl růstu tržeb na šestinásobek, svolává valnou hromadu
10:43FT: Velké evropské banky loni zaplatily v Rusku na daních 800 milionů eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y