Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Liberální totalitarismus

Liberální totalitarismus

12.05.2018 18:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Základním předpokladem liberalismu bylo, že svoboda znamenala nezcizitelné sebevlastnictví. To znamená, že jsme byli naším vlastním majetkem. Mohli jsme se také na určitou dobu pronajímat našemu zaměstnavateli za vzájemně smluvenou cenu, ale naše vlastnická práva k nám samotným nemohla být koupena či prodána. Tato perspektiva liberálního individualismu legitimizovala během posledních dvou století kapitalismus jako systém svobodných aktérů.

Nejdůležitějším prvkem liberální myšlenky svobodných aktérů a jejich vztahu k veřejné sféře byla schopnost vyhraničit část svého života a v rámci těchto hranic zůstat vlastním, suverénním pánem. Aby mohli být jednotlivci svobodní, potřebovali útočiště, v němž se mohli vyvinout ve skutečné osobnosti, ještě než začali vytvářet vztahy a transakce s ostatními. Poté, co se naše osobnost vyvinula, byla podpořena obchodem a průmyslem (sítěmi spolupráce napříč naším osobním útočištěm) vytvořeným a upravovaným tak, aby uspokojil naše materiální i duchovní potřeby.

Jenže dělicí čáru mezi osobností a vnějším světem, na kterém stojí koncept autonomie, sebevlastnictví a svobody, se nepodařilo udržet. Vypadá to, že první narušení se objevilo, když průmyslové výrobky začaly být pasé a nahradily je značky, které přitahují pozornost, obdiv a touhu veřejnosti. Značky se už před dlouhou dobou zvrhly a objektům vtiskly „osobnost“.

Jakmile značky dostaly osobnost (obrovsky navýšily loajalitu spotřebitelů a současně s tím i zisky), byli i jednotlivci nuceni k tomu, aby se na sebe dívali také jako na značky. Naši kolegové, zaměstnavatelé, klienti, kritici i „přátelé“ dnes sledují náš online život. My tak jsme pod neustálým tlakem zapojit se do řady aktivit, plánů a fotografií, které přidávají na naší atraktivitě a prodatelnosti naší značky. Osobní prostor, základ pro autonomní vývoj našeho autentického já (podmínka, která umožňuje nezcizitelné sebevlastnictví), je téměř pryč. Přirozené prostředí liberalismu mizí.

Kromě toho, že toto prostředí jasně oddělovalo soukromé od veřejného, oddělovalo také volný čas a práci. Vezměte si dnešní mládež. Většina, co nemá svěřenecký fond anebo nejmenovaný příjem, skončí v jedné ze dvou skupin. První z nich nezbývá než se spokojit s prací na dohodu a za tak nízkou mzdu, že musí pracovat co nejvíce hodin to jde, aby se vůbec uživila. O osobním čase, prostoru a volnu nemůže být ani řeč.

Zbytku je řečeno, že aby se vyhnuli tomuto „prekariátu“, musí investovat do vlastní značky každou hodinu svého dne. Je to jako v panoptiku – nemohou se ukrýt před pozorností těch, jejichž náklonost by mohli získat (anebo těch, kteří znají někoho, kdo by mohl). Předtím, než vloží nějaký příspěvek, podívají se na film, sdílí fotografii nebo napíšou zprávu, musí si být neustále vědomi sítí, které se snaží potěšit nebo spřátelit.

Pokud mají dostatečně velké štěstí, aby byli pozváni k přijímacímu pohovoru a získali zaměstnání, zmíní zaměstnavatel jejich nahraditelnost. Dozví se tak, že „chceme, abyste byli sami sebou, šli si za svými sny, a to i kdybychom vás měli propustit“. Takže svoje úsilí ještě zdvojnásobí, aby našli své „sny“, což by jejich budoucí zaměstnavatelé měli ocenit, a aby našli to bájné „pravé“ já, o němž lidé na vrcholu žebříčku říkají, že je někde uvnitř.

Toto hledání nezná hranic a neuznává limity. John Maynard Keynes, aby vysvětlil, že nelze poznat „pravou“ hodnotu akcií, jednou použil slavné přirovnání k soutěži krásy. Účastníky na akciovém trhu nezajímá hodnocení toho, která uchazečka je nejkrásnější. Místo toho je zajímá predikce toho, kdo je podle průměrného názoru nejhezčí a průměrný názor toho, co je průměrný názor. Takže skončí jako psi honící se za vlastním ocasem.

Soutěž krásy v Keynesově podání osvětluje tragédii dnešních mladých lidí. Ti se snaží přijít na to, jaký je průměrný názor těch, co tvoří průměrné názory, o tom, co je na jejich vlastním potenciálním „skutečným“ já to nejatraktivnější, a zároveň se snaží toto „pravé“ já vyrobit online i offline, v práci i doma, naprosto vždy a všude. Celý průmysl poradců, koučů a osobního rozvoje se je snaží v tomto pátrání navést.

Ironií je, že jak se zdá, byl liberální individualismus poražen totalitarismem, který není ani fašistický, ani komunistický, ale který vyrostl z vlastního úspěchu, legitimizace značek a komodizace vlastního osobního prostoru. K jeho překonání, tj. záchraně liberální myšlenky svobody jako sebevlastnictví, bude nejspíš potřeba komplexní rekonfigurace majetkových práv skrze čím dál více digitalizované nástroje výroby, distribuce, spolupráce a komunikace.

Nebyl by to úžasný paradox, kdybychom se 200 let po narození Karla Marxe, rozhodli, že abychom zachránili liberalismus, se musíme vrátit k myšlence, že svoboda vyžaduje konec neomezené komodizace a socializace majetkových práv nad kapitálovými statky?

Autor: Yanis Varoufakis je řecký ekonom, vědec a politik. Do července roku 2015, kdy odstoupil, zastával funkci řeckého ministra financí. V rámci své vědecké kariéry publikoval řadu vědeckých statí o ekonomii a teorii her, včetně knihy The Global Minotaur. Věnoval se mimo jiné i virtuální ekonomii.

Zdroj: Project Syndicate

 

Čtěte více:

Project Syndicate: Vězni amerického snu
24.02.2018 18:20
Vzhledem ke zhoršující se ekonomické nerovnosti ve Spojených státech b...
Project Syndicate: Nesprávná diagnóza Kim Čong-una
23.03.2018 6:04
Ti, co sledují politiku v průběhu celých dějin zjišťují, že lídři, kte...
Project Syndicate: Paradox odporu proti globalizaci
19.04.2018 6:45
Většina ekonomů květnatě řeční o přínosech „reálné“ globální integrace...

Váš názor
  • Blábol
    14.05.2018 8:28

    Je to blábol a Varoufakis je rétor, který nikdy nepoznal, co je to tržní ekonomika. Samozřejmě že už nežijeme ve světě tradičních Smithových pekařů a řezníků, ale podstata lidského chování zůstala stejná, stejně jako nefektivnost stádnosti, veřejných zásahů nebo oligopolu. Keynesovo přirovnání je jistě trefné. Musíme si ale uvědomit, že podnikat, riskovat a podnikatelsky se rozzodovat dokáže vždy jen menšina lidí (asi 10%). Ti nebudou an soutěži krásy zkoumat průměrné názory statních, ale budou mít svůj vlastní názor. Bez existence takových to kreativních podnikatelů by nikdy nenastal pokrok tak rychle.
  •  
    14.05.2018 7:49

    Země na západě nemají demokracii a nejsou liberální. je jedno koho zvolíte, dostanete vždy stejnou politiku. A proti disidentům je tu silný útlak a cenzura. http://www.epshark.cz/clanek/435/eu-peklo-dluhy-a-cenzura_20
    Martin Rubáš
    • Totum pro pars
      14.05.2018 8:31

      Demokracie není dokonalá ani na Západě. To je pravda. Francouzská byrokracie je strašná. němci jsou pokrytečtí vůči vlastní tureské menšině, častěji vítězí taktika a marketing než idea. Ale to nezamená, že tam neexistuje demokracie, každopádně je zdravější než v Rusku nebo u nás. Liberální tábor bude vždy vmenšině, protože většinu vždy zajímá více materiální prospěch než nějaká konkurence a svoboda. Ale tato menšinová myšlenka je přesto zásadní.
Aktuální komentáře
07.05.2024
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta
9:23SAB Finance a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva skupiny SAB Finance a Individuální účetní závěrka společnosti SAB Finance a.s. za rok 2023
9:07Rozbřesk: Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu?
8:58UBS je poprvé od převzetí Credit Suisse v zisku. Výsledky podpořila investiční banka i správa majetku
8:51Evropa zamíří v úvodu výše, futures pro USA jsou váhavější. Tabák poslední den s dividendou  
6:48FX Strategie: Trh větří další důležité americké inflační číslo za duben. Jestřábí překvapení v podání ČNB poslalo korunu k 25,00 EURCZK  
06.05.2024
17:56Zisky jako vedoucí indikátor cen akcií – historie a současná situace
16:59Data upevnila očekávání o sazbách. Co na to bankéři z Fedu?  
16:17Fidelity International: Jak správně investovat do dividendových akcií
15:10Křetínský s investičním fondem Attestor chtějí ovládnout Atos. Nejsilnější akcionář chce firmu udržet ve francouzských rukou
14:10Goldman Sachs právě aktualizovala svůj seznam globálních akciových investičních tipů. Jeden z nich má 67pct potenciál
12:34Slok letos nečeká pokles sazeb, Damodaran vidí květen jako klíčový měsíc pro celý rok
11:58Poslední místa - setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci dnes od 16:00

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Arista Networks Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Electronic Arts Inc (03/24 Q4, Aft-mkt)
Ferrari NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
Fresenius Medical Care AG (03/24 Q1)
Leonardo SpA (03/24 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
Reddit Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rivian Automotive Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rockwell Automation Inc (03/24 Q2, Bef-mkt)
Snap One Holdings Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
UniCredit SpA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Upstart Holdings Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Walt Disney Co/The (03/24 Q2, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (03/24 Q1, Aft-mkt)
Zalando SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
6:45UBS Group AG (03/24 Q1)
7:00Siemens Healthineers AG (03/24 Q2)
7:30Infineon Technologies AG (03/24 Q2)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00BP PLC (03/24 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/24 Q1)
14:00WK Kellogg Co (03/24 Q1)
22:00Luminar Technologies Inc (03/24 Q1)