TNBiz (TN.cz)
Makroekonomika  |  03.07.2011 03:23:59

Ekonomický týden ve světě: Makrodata, rozhodování o sazbách, americká nezaměstnanost

Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Nový ekonomický týden ve světě bude bohatý na makrodata v Evropě, USA oznámí data o červnové nezaměstnanosti. Evropská centrální banka a Bank of England budou rozhodovat o úrokových sazbách.

Evropský statistický úřad Eurostat v úterý zveřejní údaje o vývoji maloobchodních tržeb v květnu letošního roku v eurozóně i v celé Evropské unii (EU). V dubnu objem maloobchodních tržeb v eurozóně meziměsíčně stoupl o 0,9 procenta. V celé evropské sedmadvacítce se tento ukazatel zvýšil o 1,1 procenta. V meziročním srovnání si maloobchod polepšil o 1,1 procenta v členských zemích eurozóny, a o 1,9 procenta v celé evropské sedmadvacítce.

Ve středu Eurostat oznámí revidované údaje o hrubém domácím produktu (HDP) eurozóny i EU v prvním čtvrtletí letošního roku. Podle údajů ze začátku června hospodářství evropské sedmadvacítky i eurozóny vzrostlo meziročně o 2,5 procenta. V mezičtvrtletním srovnání si ekonomika eurozóny i celé Evropské unie (EU) polepšila o 0,8 procenta.

Evropská centrální banka (ECB) bude ve čtvrtek rozhodovat o nastavení měnové politiky. "ECB pravděpodobně zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů. Její základní sazba by se tak měla posunout na 1,5 procenta," odhadl pro agenturu Mediafax hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Zvýšení sazeb několikrát naznačil prezident ECB Jean-Claude Trichet použitím termínu "strong vigilance", což zpravidla předchází zpřísnění měnové politiky. "Současná měnová politika je podpůrná a my jsme ve stavu vysoké bdělosti. Nadále budeme oddělovat standardní a nestandardní opatření," uvedl ve čtvrtek Trichet v Evropském parlamentu před členy z výboru pro hospodářské a měnové záležitosti.

Inflace v eurozóně stoupla na 2,7 procenta podle posledních údajů a převyšuje inflační cíl ECB. "Centrální banka cítí potřebu upevnit zakotvení inflačních očekávání na nízké úrovni i přes dočasné zvýšení inflace," vysvětlil Marek.

Klíčová úroková sazba v eurozóně je v současnosti na úrovni 1,25 procenta, a to už od dubna. Předtím se hlavní sazba držela beze změn na historickém minimu jednoho procenta. Na minimu se úroky ocitly hlavně kvůli světové finanční krizi, kdy se banka snažila ekonomiku co nejvíce podpořit.

Britská centrální banka (BoE) by na svém čtvrtečním měnovém zasedání měla hlavní úrokovou sazbu pro změnu ponechat na historickém minimu 0,5 procenta. Většina ekonomů se domnívá, že banka se zvýšením hlavní úrokové sazby počká až na čtvrté čtvrtletí letošního roku. "Na rozdíl od Evropské centrální banky nebude patrně Bank of England měnit parametry své politiky," řekl pro agenturu Mediafax Marek.

Hlavní sazba by tak měla nadále činit 0,5 procenta a objem kvantitativního uvolňování, tedy nákupu dluhopisů, by podle Marka měl zůstat na 200 miliardách liber. "Vzhledem k ekonomické situaci Velké Británie začne centrální banka se zvyšováním úrokových sazeb patrně až ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku," odhadl Marek. BoE drží hlavní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni již od března roku 2009.

Spojené státy americké v pátek zveřejní data o vývoji nezaměstnanosti v červnu letošního roku. V květnu míra nezaměstnanosti vzrostla na 9,1 procenta. "Zaměstnanost v USA se v červnu nejspíše mírně zvýšila, a to o zhruba 50 tisíc až 100 tisíc osob, a míra nezaměstnanosti stagnovala na 9,1 procenta. Zlepšení zaměstnanosti zůstává příliš slabé a současnou situaci americké ekonomiky lze označit jako jobless recovery," odhadl pro agenturu Mediafax Marek.

Růst amerického hrubého domácího produktu (HDP) se podle Marka nadále nemůže opřít o domácí spotřebitelskou poptávku. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku podle poslední revize vzrostla o 1,9 procenta. Americký Fed před nedávnem snížil svou projekci růstu HDP pro tento rok z původního rozpětí 3,1až 3,3 procenta na 2,7 až 2,9 procenta.

V pátek pak také největší ekonomika eurozóny, Německo, zveřejní údaje o vývoji zahraničního obchodu za květen. Dubnový přebytek bilance zahraničního obchodu se snížil na 12 miliard eur (zhruba 292,2 miliardy korun) z 15,1 miliardy eur v březnu. Mohl za to především vývoz z Německa, který v dubnu klesl nejvyšším tempem od ledna 2009. Nižší byl ale i dovoz, a to poprvé v letošním roce. Dubnové výsledky tak byly horší než odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali přebytek 13,8 miliardy eur.

Tomáš Králíček, kralicek@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 14:44  Nezaměstnanost v Americe stoupla (3.5.2024) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá 13:57  Euro area bank interest rate statistics: March 2024 ECB (ecb.europa.eu)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688