Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Monetární stimulaci odzvonilo. Přichází opět čas pro vládní zásahy?

Monetární stimulaci odzvonilo. Přichází opět čas pro vládní zásahy?

08.07.2011 18:24

Kvantitativní i tradiční uvolňování měnové politiky skončilo a řady kritiků dalšího využívaní této stimulace ekonomiky se rozšiřují. Globální ekonomika přesto možná bude potřebovat další berličku pro postrčení na cestě k oživení. Dokazuje to i dnešní překvapivě špatný měsíční report z trhu práce největší ekonomiky světa. Podle ekonomů se totiž nelepšící nezaměstnanost ve Spojených státech promítá do zdrženlivosti spotřebitelů, kteří generují dvě třetiny amerického hrubého domácího produktu. Prezident Barack Obama však dnes naznačil, že ekonomiku na holičkách nenechá.

Prezident Obama přiznal, že dnes představená červnová zpráva z amerického trhu práce ukazuje, že země má před sebou "ještě dalekou cestu". Základním milníkem na této cestě je podle Obamy schválení navýšení stropu pro zadlužení země, které je nutné do 2. srpna, jinak americké vládě dojdou peníze.

"Světové kapitálové trhy by se potenciálně mohly rozhodnout, že plná víra ve Spojené státy a jejich kredit nic neznamenají. Mohlo by tak být sníženo hodnocení naší schopnosti splácet úvěry, úrokové sazby by mohly drasticky vzrůst, což by mohlo vytvořit spirálu vedoucí do druhé recese nebo něčeho horšího," varoval před následky možného "ne" Obama v polovině tohoto týdne.

Limit pro zadlužení brzdí podnikové investice, vysvětlil prezident současné zhoršení obrazu největší ekonomiky světa při dnešním projevu v Bílém domě. Obama přitom naznačil i možné východisko ze současné situace. Kongres podle něho může velmi rychle vytvořit nová pracovní míst, pokud prodlouží daňové úlevy na mzdách a podpoří stavebnictví najmutím dělníků na stavbu nových projektů v rámci infrastruktury země.

Barack Obama tak dnes jasně naznačil, jak by mohla v budoucnu vypadat podpora ekonomického růstu, který se v současnosti celosvětově zpomaluje spolu s tím, jak docházejí peníze napumpované do ekonomiky v rámci vládních stimulů v krizových letech 2008 a 2009, a centrální banky pomalu ukončují kvantitativní i tradiční uvolňování měnové politiky.

Pro tuto cestu hovořil již před dnešním odpoledním projevem prezidenta USA například ekonom Joseph Brusuelas. „Prezident pravděpodobně využije dnešní příležitosti k oslovení veřejnosti i Kongresu ohledně nutnosti zvážit další kroky pro podporu ekonomické aktivity skrze fiskální kanál.“

Vlády tak možná již brzy převezmou opratě stimulace ekonomiky z rukou centrálních bank. Ekonomové totiž při analýze dopadů druhé vlny kvantitativního uvolňování měnové politiky americkou centrální bankou za 600 miliard dolarů často docházejí k závěru, že tyto peníze (daňových poplatníků) nedospěly tam, kam měly.

Soudí to například Izuru Kato, ekonom japonské investiční společnosti Totan Research, který se pro agenturu Bloomberg nechal slyšet, že nákupy dluhopisů v rámci QE2 sice posílily americké akcie, ale ekonomickému oživení země příliš nepomohly. Banky totiž ani po zahájení této netradiční monetární stimulace nepustily více úvěrové kohouty podporující ekonomickou aktivitu, ale volné prostředky (nad povinné rezervy) dále ukládaly u centrální banky s vidinou 0,25% zhodnocení. „Skoro všechna hotovost, kterou Fed napumpoval do ekonomiky, u něj opět skončila v podobě zvláštních rezerv,“ shrnuje svou kritiku Kato.

Také jeden z nejvlivnějších miliardářů světa Warren Buffett se dnes nechal slyšet, že podle něho třetí kolo kvantitativního uvolňování měnové politiky již „nedává smysl“.

(Zdroj: AP, Bloomberg, čtk, New York, Times, WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data