Zimní pneumatiky: Bezpečnost, zákon i pojištění
Od 1. listopadu by měli zbystřit všichni řidiči, kteří stále jezdí na letních pneumatikách. Podzim přináší nejen husté mlhy, ale i první mrazíky, které mohou zásadně zvýšit riziko smyku nebo nedobrzdění. Proč se tedy vyplatí vozidlo přezout? Jaká pravidla platí u nás a co vás čeká v zahraničí? A co víc, jak se na absenci zimních pneumatik dívají pojišťovny?
Povinnost zimních pneumatik: Na čem záleží?
Podle zákona je povinnost mít zimní pneumatiky platná od 1. listopadu do 31. března, pokud na silnici leží souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, případně pokud lze takové podmínky předpokládat. „Tato povinnost tedy neznamená, že každý řidič musí nutně přezout k prvnímu listopadu. V našich klimatických podmínkách je ale vhodné přezout ještě před příchodem prvních mrazíků, aby se předešlo případným sankcím nebo komplikacím při vyřizování pojistné události,“ doporučuje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.
Jak je to v zahraničí?
Evropa je co do pravidel pro zimní pneumatiky různorodá. Například v Rakousku jsou zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu do 15. dubna za zhoršených podmínek. V Německu jsou povinné v zimních podmínkách, což znamená, že mohou být vyžadovány kdykoliv, kdy se na silnicích objeví sníh, led nebo námraza. Naopak v Itálii nebo Švýcarsku záleží na konkrétních regionech a lokálních nařízeních. Řidiči by se tedy měli s aktuálními pravidly seznámit ještě předtím, než se vydají na cestu do zahraničí.
Jak se dívají na zimní pneumatiky pojišťovny?
Zatímco policie kontroluje povinnost zimních pneumatik na základě zákona, pojišťovny k ní přistupují z pohledu nároku na pojistné plnění. „Pokud dojde k nehodě za zimních podmínek a vozidlo není vybaveno zimními pneumatikami, může pojišťovna vyhodnotit, že nevhodné obutí přispělo k nehodě, a rozhodnout se pro krácení plnění, v krajních případech jej i zcela odmítnout,“ vysvětluje Jiří Váchal ze společnosti Broker Consulting. Přístupy pojišťoven se mohou lišit, obecně však platí, že zimní pneumatiky výrazně zvyšují přilnavost k vozovce, čímž mohou předejít nejen materiálním škodám, ale i ohrožení zdraví a života
Co z toho plyne?
Přezout pneumatiky na zimní není jen „papírová“ povinnost. Správné obutí výrazně zvyšuje bezpečnost jízdy a v případě nehody může chránit nejen zdraví, ale také majetek. Ať už jezdíte v České republice, nebo vyrážíte do zahraničí, vždy se vyplatí ověřit si podmínky a být připraven. „Pro lepší orientaci v pravidlech i pojistném plnění je navíc užitečné spolupracovat s finančním konzultantem, který má v této oblasti zkušenosti a odborné znalosti a může vás upozornit na detaily, které byste sami mohli přehlédnout,“ uzavírá Jiří Váchal ze společnosti Broker Consulting.
Poslední zprávy z rubriky Auto Moto:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zákon stavební zákon č. 283/2021 Sb.
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Zdravotní pojištění pro nezbytnou zdravotní péči - Kdo ho platí a kolik stojí
- Sociální pojištění pro zaměstnance i OSVČ v roce 2020
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Ostatní příjmy, § 10 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Provoz silnice 1 třídy v úplném znění zákonů
- Nový stavební zákon
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Pojištění - hodnoty. Pojištění - sociální pojištění, zdravotní pojištění, nemocenské pojištění, důchodové pojištění
- Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o distribuci pojištění a zajištění č. 171/2018 Sb.