Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Cestování  |  17.12.2024 15:04:36

Turistický ruch zpět na předcovidových číslech, trh s ubytováním v soukromí na 60 % objemů

turismus, cestování ilustrační

Příjezdový cestovní ruch se v České republice vrátil na předcovidová čísla. Počet ubytovaných turistů byl loni dle dat Eurostatu o 2 desetiny procenta vyšší než v roce 2019konkrétně se zde ubytovalo 22 milionů turistů, z čehož necelých 7,5 milionů v Praze. Letos čísla dále rostou, meziročně o nízké desítky procent. Trh s krátkodobými pronájmy je ale stále zamrzlý – nyní zhruba na třech pětinách objemů předcovidových let. V Praze je zhruba 7 500 aktivních nabídek sdíleného ubytování. I s ohledem na plánované zavedení online informačního systému eTurista se nečeká, že by došlo k většímu oživení.

 

Prostřednictvím rezervačních portálů Airbnb, Booking, Expedia Group nebo Tripadvisor bylo v loňském roce realizováno celkem 8,9 mil. přenocování z celkového počtu necelých 56 mil přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních. Téměř tři čtvrtiny jich připadlo na turisty ze zahraničí, zbylých 28 % tvořilo ubytování rezidentů.

 

Praha díky turistickým poplatkům vybrala 800 milionů

V Praze loni proběhlo skrze ubytovací platformy 4,7 milionu nocí, které využilo téměř 1,5 milionu turistů. Ubytování v soukromí se tak podílelo na téměř 22 % z celkového počtu přenocování v hlavním městě.

 

Na dřívější úroveň se dostává i počet nocí, které zde turisté v průměru tráví. V případě hromadných ubytovacích zařízení šlo loni o 2,3 noci, kdežto u ubytovacích platforem o 3,2.

„Pobyt v soukromí je v průměru o celý jeden den delší než pobyt v hotelu, a tedy reprezentuje žádoucí formu turistiky,” shrnuje Matěj Koutný, předsena České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS).

Spolu s oživením turistického ruchu se daří přinášet více financí do městských pokladen. Zatímco v roce 2020, kdy pandemie ochromila cestovní ruch, se v Praze vybralo pouhých 67 milionů korun, loňská částka překonala i předcovidové hodnoty z roku 2019, kdy se z poplatků vybralo necelých 345 milionů korun.

V hlavním městě se v loňském roce vybralo na poplatcích z pobytu téměř 801 milionů korun, tedy o necelých 44 % více než v roce 2022, což překročilo očekávání magistrátu i městských částí. Například mezi turisty nejoblíbenější Praha 1 předpokládala, že v loňském roce vybere na poplatcích z pobytu 26 milionů, v reálu šlo o více než 71 milionů. „Delší pobyty jsou z tohoto pohledu pro hlavní město výhodnější. Pokud by se navíc turistický poplatek zvýšil, mohlo by to Česku přinést miliardy navíc,” podotýká Matěj Koutný s tím, že v Česku zákonem stanovený poplatek ve výši 50 korun patří spíše k těm nejnižším v Evropě.

 

Realita sdíleného ubytování v Praze

Od dob covidu došlo k výraznému pročištění trhu poskytovatelů ubytování v soukromí. Oproti předcovidovým 13 tisícům nabídek je v hlavním městě dle datové platformy Golemio zhruba 7 500 aktivních nabídek sdíleného ubytování, přičemž větší polovina z nich připadá na pravidelně sdílené celé byty či domy. Nejvíce aktivních nabídek je z Prahy 1, necelé tři tisíce. Dále mezi nejoblíbenější lokality patří Praha 2 se zhruba 1 500 nabídkami, Praha 3 s 900 a Praha 5 s více než 700 nabídkami.

„Trh se za poslední roky profesionalizoval, ubylo poskytovatelů z šedé zóny, a zároveň stabilizoval – počty aktivních nabídek jsou nyní vyrovnané, obdobně jako počty nově vzniklých a ukončených nabídek,” potvrzuje Matěj Koutný a dodává, že došlo i proměně skladby hostů. „Typickým hostem ubytování v soukromí jsou dnes mladé rodiny, kterým jednoduše příliš nevyhovují nabídky tradičních hotelů. Velké skupiny netvoří víc než 15% všech pobytů.”

E-Turista přinese větší tlak na poskytovatele ubytování

K ještě větší profesionalizaci a transparentnosti trhu přispěje plánované spuštění online informačního systému eTurista, který připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj v reakci na evropské nařízení k regulaci ubytování v soukromí. Jeho zavedení by mělo sjednotit ubytovací služby, kdy pro všechny ubytovatele budou platit shodné povinnosti – odvod daní a poplatků, oznamování ubytovaných cizinců nebo evidence hostů.

 

„Sjednocení trhu dle evropské legislativy vítáme, nastavuje spravedlivé podnikatelské prostředí, možnost trh lépe zmapovat a vybrat více prostředků na turistických poplatcích. V rámci českého návrhu zákona se ale bohužel objevují i návrhy, které jdou naopak proti principu rovných podmínek. Řeč je o zvažované pravomoci obcí regulovat krátkodobé ubytování. Tento krok je dle nás zcela nelogický, z pohledu velikosti trhu zbytečný, a domníváme se, že jde i za hranu ústavnosti," uzavírá předseda ČAPUSu.

 

 

O České asociaci pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí

ČAPUS sdružuje odpovědné pronajímatele s cílem pomoci úřadům nastavit férová a jasně aplikovatelná pravidla pro krátkodobé pronájmy a ubytování. Prioritami asociace je ukázat benefity krátkodobých pronájmů pro společnost a profesionální správou bytů zlepšovat vzájemné soužití. Asociace si zároveň klade za cíl pomáhat svým členům ve správném dodržování právních předpisů. Její členové zastupují cca 1000 bytů.  

 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy k cestování





Investice v roce 2025
Do čeho se chystáte v roce 2025 investovat nejvíce?
Akcie ve světě (Německo, USA, ...)
14%
Akcie v ČR (Česká burza)
1%
Komodity, drahé kovy, energie
6%
Investiční fondy, kolektivní investování
4%
Bitcoin, Krypto
8%
Nemovitosti, byty, domy, půda
6%
Vlastní podnikání, podnikání rodiny, přátel
4%
Cizí měny, dolar, euro, ..
1%
Dluhopisy
2%
Umění, sběratelství, alternativní investice
0%
Do zdraví, odpočinku, rodiny, koníčků
34%
Do něčeho jiného (napište prosím do diskuze)
3%
Nebudu investovat
15%
Zatím hlasů:93




?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688