Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Perverzní fiskální pohádky, inflace až příliš pod kontrolou

Krugman: Perverzní fiskální pohádky, inflace až příliš pod kontrolou

19.07.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Paul Krugman se na svém blogu věnuje tomu, že inflace se nachází až příliš pod kontrolou, perverzním pohádkám o fiskálních úsporách a možnosti snižování dluhu dalším dluhem.


Inflace až příliš pod kontrolou

Ideálu jádrové inflace se z obvyklých měřítek nejvíce blíží index neflexibilních cen Fedu z Atlanty. Právě byla zveřejněna jeho červnová hodnota, graf ukazuje anualizovanou měsíční změnu tohoto indexu od počátku roku 2007:

krugman1


Na počátku tohoto roku došlo ke zvýšení růstu, pravděpodobně kvůli tomu, že se tou dobou vyšší ceny ropy projevily i v neflexibilních cenách. Tomu je ale konec a jádrová inflace je pod kontrolou. Dokonce příliš pod kontrolou.

Perverzní pohádky

Stále více studií poukazuje na to, že růst podporující fiskální úspory je pouze pohádkou o tom, jak důvěra zvýší ekonomický růst. Jak ale poukazuje Brad DeLong, tato perverzní teorie není tím, na co bychom se měli hlavně zaměřovat. Za současných podmínek se totiž může zhoršit i dlouhodobý deficit. Lze se setkat s následujícími argumenty:

Fiskální utahování snižuje produkci v krátkém období. To znamená, že počáteční snížení deficitu je vyváženo snížením rozpočtových příjmů a vyššími výdaji na sociální zabezpečení. Tyto efekty jsou významné zejména v situaci, kdy ekonomika čelí pasti likvidity a monetární politika nemůže bojovat se zpomalením vyvolaným fiskální kontrakcí.

Krátkodobé snížení produkce a zaměstnanosti si vyberou daň na dlouhodobém růstu - investice jsou nižší, zaměstnanci ztrácejí své dovednosti, atd.. To ještě více snižuje rozpočtové příjmy. Náklady půjček ale leží velmi nízko, reálné sazby u pětiletých dluhopisů jsou dokonce negativní.

Neexistuje tedy žádný smysluplný argument na podporu teorie, že fiskální utahování zvýší produkt, na druhou stranu tu jsou velmi pravděpodobné argumenty ukazující opak, uzavírá Krugman toto téma.

Neřešme banky, ale zadlužené domácnosti

Atif Mian a Amir Sufi ze San Francisco Fed testovali efekt zadlužení domácností na jejich chování, za nejzajímavější považuje Krugman následující graf prodejů automobilů v zemích s vysokým a nízkým zadlužením domácností:


krugman2


Poptávka po automobilech v krizových letech klesla v obou skupinách, v zemích s nízkým dluhem se ale poté plně zotavila. Data tedy ukazují, že i přes odeznění finanční krize drží ekonomiku u dna příliš velký dluh domácností. To ovšem neznamená, že by s tím nešlo nic dělat. Naopak. Fiskální politika může táhnout poptávku do doby, než domácnosti své dluhy splatí. Problém tedy není u bank, kterým věnujeme až příliš pozornosti, ale u zadlužených domácností.

Krugman touto poznámkou navazuje na svou práci z roku 2010. V ní poukazoval na to, že pokud se u části domácností v ekonomice hromadí dluh a přijde „Minského moment“, který znemožní jejich další zadlužování, dlužníci jsou nuceni splácet své dluhy. Jejich poptávku ale v případě velkého šoku nenahradí jiní a šok oddlužení může ekonomiku posunout do pasti likvidity. Pokud pak proces oddlužení vede ke klesajícím cenám a dluhy jsou stanoveny na nominální základě, roste reálná dluhová zátěž. Vzniká Fisherova dluhová deflace, při níž klesající ceny snižují poptávku po zboží a službách.

Krugman ve své studii také rozporoval argument, že vyšší vládní dluh není lékem na vysoké zadlužení domácností. Ten implicitně předpokládá, že na tom, kdo dluží, nezáleží. Pak by ale dluh nepředstavoval vůbec žádný problém, protože ho dlužíme sami sobě (pokud ignorujeme zahraniční komponent, nebo ho bereme celosvětově). Jeho význam spočívá právě v tom, kdo ho dluží. Vládní výdaje financované deficitem tak mohou vyvážit nižší poptávku vysoce zadlužených domácností, které mezitím svůj dluh sníží a poté umožní snížení dluhu vládě.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana, VOX)


Váš názor
  • konečně správný pohled
    19.07.2011 11:30

    tak mne potěšil a popsal pravdu,oddlužit domácnosti a je po problémech?ale jak to provést?rychle
    prorok
Aktuální komentáře
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data