mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  30.01.2025 17:11:00

Prezident ČR Petr Pavel a předsedkyně Předsednictva Bosny a Hercegoviny Željka Cvijanović zahájili Česko

30.01.2025 / 16:58 | Aktualizováno: 30.01.2025 / 17:11

Ve dnech 22.-24. ledna 2025 navštívil prezident ČR Petr Pavel Bosnu a Hercegovinu, kdy cílem cesty bylo nejen posílení vztahů mezi Českem a Bosnou a Hercegovinou, ale také hledání nových cest pro hospodářskou spolupráci. Prezidenta ČR na cestě doprovázela podnikatelská delegace, kterou vedla viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR paní Kateřina Kupková, která přivezla do Sarajeva vizi propojení inovací, technologií a obchodu. Ve čtvrtek dne 23. ledna 2025 se pak konalo Česko-bosenskohercegovinské podnikatelské fórum. Cílem bylo posílit obchodní vztahy a prohloubit spolupráci v klíčových sektorech jako jsou doprava, energetika, důlní a těžební průmysl a obranný a bezpečnostní průmysl.

Program podnikatelské delegace odstartovalo Česko-bosenskohercegovinské podnikatelské fórum v prostorách Zahraničně obchodní komory Bosny a Hercegoviny. Fórum zahájili prezidenti obou zemí. Prezident ČR Petr Pavel zdůraznil význam stability a prosperity Západního Balkánu pro Českou republiku a vyjádřil přesvědčení, že posilování obchodních vztahů může k tomuto cíli významně přispět. Přítomnost českých firem pak znamená podporování mezinárodní obchodní spolupráce a budování vztahů mezi firmami, institucemi a lidmi v balkánském regionu. „Bosna a Hercegovina je země s obrovským potenciálem. Naše firmy mohou pomoci s modernizací průmyslu a přinést know-how, které podpoří další rozvoj této země,“ řekl prezident na setkání s podnikateli.

Podnikatelské fórum bylo pro české a bosenskohercegovinské společnosti příležitost domluvit partnerství a představit své zboží a služby. Česká podnikatelská delegace byla představena Svazem průmyslu a dopravy ČR a dále následovala B2B a B2G jednání. Akce se zúčastnilo více než 40 zástupců bosenskohercegovinských subjektů, kteří diskutovali o možnostech spolupráce v oblasti obchodu. Bosna a Hercegovina je stále více důležitější obchodní partner pro ČR, zejména pokud jde o obchodní spolupráci se zeměmi mimo EU.

V rámci mise se uskutečnilo jednání Ministerstva dopravy ČR na Ministerstvu dopravy Bosny a Hercegoviny, ve kterém se diskutovaly možnosti posílení spolupráce v oblasti železniční dopravy, dopravního spojení či sdílení zkušeností ve výuce autoškol.

Podnikatelský doprovod prezidenta tvořilo 21 společností, profesních asociací a státních institucí sektorově zaměřených především na důlní, obranný, dopravní a energetický sektor. Za české stranu byly přítomny tyto společnosti a asociace: Sdružení pro dobývací techniku, Česká zbrojovka a.s., ENELEX spol. s r.o., ERA a.s, Excalibur Army spol. s r. o., Forecasts.Cloud, Institute of Microelectronic Applications (IMA), Matrix99 a.s., MDP GEO, s.r.o., SLÍVKA Architects, s.r.o., Storsendigital s.r.o., ŠKODA TRANSPORTATION a.s., TATRA EXPORT s.r.o., VODNÍ ZDROJE, a.s., VUHU a.s., WOODBURN INVEST a.s., ZVVZ Engineering, a.s..

Podnikatelé dále navštívili firmu MDG d.o.o., kde diskutovali možnosti spolupráce a prohlédli si výrobní prostory. Druhá skupina české delegace uskutečnila návštěvu společnosti Alternativa d.o.o., jedné z největších společností v Bosně a Hercegovině, která se specializuje na výrobu plechů a izolací.

Podnikatelská mise do Bosny a Hercegoviny představovala významný krok v posilování ekonomických vazeb mezi oběma zeměmi a otevřela nové možnosti pro české firmy na balkánském trhu. Dle údajů bosenskohercegovinské strany do Bosny a Hercegoviny vyváží z ČR více jak 900 českých subjektů a okolo 200 bosenskohercegovinských firem má obchodní partnery v ČR. V českém exportu do Bosny a Hercegoviny dominovaly v roce 2024 tyto komodity: silniční vozidla, kovové výrobky, uhlí, koks a brikety, neželezné kovy a výrobky z nekovových nerostů. V importu do ČR dominuje dovoz strojů a zařízení užívaných v průmyslu, výrobky anorganické chemie, obuv či kovové výrobky.

Aleš Ottmár, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bosně a Hercegovině


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář




Zvýšení mzdy či platu v roce 2025
Jak vám letos zaměstnavatel zvýšil mzdu nebo plat?
O více jak 5 000Kč/měsíc
5%
O více jak 3 000Kč/měsíc
4%
O více jak 2 000Kč/měsíc
7%
O více jak 1 000Kč/měsíc
18%
Mám tak stejně, jako loni
45%
Mám méně o víc jak 1 000Kč/měsíc
9%
Přišel(přišla) jsem o zaměstníní
5%
Nemám mzdu ani plat
8%
Zatím hlasů:2241


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688