Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká finanční reforma: Zpoždění a mnoho nepřátel

Americká finanční reforma: Zpoždění a mnoho nepřátel

20.07.2011 13:42
Autor: ČTK

Přelomová reforma regulace finančního sektoru ve Spojených státech, kterou před rokem podepsal Barack Obama, vstupuje do praxe jen s obtížemi. Na papíře ještě stále není většina pravidel, která by měla zabránit opakování hlubokých finančních otřesů, které v roce 2008 zasáhly celý svět. Zároveň neutuchá úsilí odpůrců reformy, podle nichž zákon vnáší na finanční trhy nejistotu a zbytečná omezení, výrazně ji v Kongresu oslabit.

Tento týden tak například sice začíná fungovat nový úřad na ochranu spotřebitelů před nekalými praktikami finančních institucí, zatím se ale musí obejít bez vedení. Obama do jeho čela v pondělí jmenoval Richarda Cordraye z Ohia. Zda a kdy ale bývalého státního žalobce schválí Senát, ale není jasné.

Nebyl by zdaleka prvním navrženým vysokým úředníkem, jehož kandidaturu republikáni odmítají posoudit. Cordray přitom představuje kompromis. Šéf Bílého domu mu dal přednost před Elizabeth Warrenovou, která stála za myšlenkou na vznik agentury. Profesorka práva na Harvardově univerzitě a odbornice na bankroty je ale pro republikány nepřijatelná. A nelíbí se jim ani pravomoci a záběr úřadu, který vymyslela.

Nová instituce zdaleka není jediným trnem, jejž finanční reforma vetkla do oka republikánů. Deník The New York Times tento týden napsal, že v Kongresu jsou více než dvě desítky návrhů, které se snaží oslabit různé části reformy. Lobbisté finančního sektoru zároveň podle americké vlády jen letos utratili 50 milionů dolarů ve snaze změnit zákon, který podle firem přináší příliš mnoho pravidel, jež by mohla zadusit podnikání.

Obama proto tento týden při jmenování Cordraye zdůraznil, že za reformu hodlá dále bojovat. "Finanční krize a recese nebyly výsledkem běžných ekonomických cyklů či série nešťastných náhod. Staly se nekalé praktiky a chyběla chytrá pravidla. Nehodláme tak pokrčit rameny a doufat, že se to nebude opakovat," řekl prezident.

Reformu ale zdaleka neohrožují jen její protivníci. Brzdí ji i pomalá práce regulačních úřadů, které mají na starost tvorbu definitivní verze 387 souborů pravidel předepsaných reformou. Rok po přijetí zákona jich stále chybí více než polovina.

Bez definice je například klíčové nařízení pojmenované po bývalém šéfu americké centrální banky Paulu Volckerovi, které zakazuje bankám obchodovat na vlastní účet. Regulaci také stále nepodléhá ani trh s deriváty, které podle převažujícího názoru mohly za to, že poslední krize byla tak rozsáhlá. Teprve tento týden pak nová rada pro sledování systémových rizik ohrožujících celou ekonomiku rozhodla, jaké burzy a zúčtovací banky jsou systémově důležité a budou podléhat přísnější regulaci.

Dosavadní dění kolem reformy tak nahrává skeptikům, kteří již po jejím přijetí tvrdili, že je příliš kompromisní a že navíc bude snadnou obětí lobbistů. Její pomalé uvádění do praxe ale kritizují i firmy, jejichž chování chce zákon regulovat. Žijí prý v nejistotě, protože nevědí, jakou podobu pravidla nakonec budou mít. Deník The Wall Street Journal ale nedávno připomněl, že například právě v případě derivátů samotné firmy tvorbu pravidel zpomalují svými připomínkami.

Obama reformu podepsal loni 21. července. Zákon je reakcí na finanční krizi a představuje největší změnu dohledu nad odvětvím od 30. let minulého století. Rozsáhlá norma má kolem 2300 stránek. Jejími autory jsou senátor Christopher Dodd a člen Sněmovny reprezentantů Barney Frank, oba demokraté.

Reforma se například snaží řešit problém finančních institucí, které jsou tak veliké, že jejich pád může ohrozit celý systém. Zpřísňuje kapitálové požadavky pro velké banky a dohled nad nimi. Týká se například i odměn manažerů. Přináší také nová pravidla pro ratingové agentury, které čelí kritice, že před finanční krizí neupozornily na rizika spojená s některými finančními nástroji. Zákon chce také zvýšit ochranu drobných investorů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data