Čína by již neměla být považována za rychle rostoucí rozvíjející se ekonomiku a odhady jejího růstu by se měly snížit. Nyní se růst pohybuje kolem 9 %, ale klesne na úroveň 7 %. Pro CNBC to uvedl Michael Yoshikami, který stojí v čele YCMNET Advisors. V neprospěch rychlého růstu čínské ekonomiky podle něho hovoří fakt, že na jednu stranu musí klesat význam exportů, které by měla nahradit domácí spotřeba. Čínská populace ale stárne, což je zejména důsledkem politiky jednoho dítěte. Toto stárnutí pak brzdí růst spotřeby.
Yoshikami tak tvrdí, že Čína je pomalu rostoucí rozvíjející se ekonomikou. To neznamená, že by ji investoři měly ignorovat, musí ale snížit růstová očekávání a vybírat si své nákupy. „Čína není USA, Německo nebo Austrálie a jistě bude dosahovat vyššího růstu než tyto země. Pokud ovšem chceme vysoký růst, neměli bychom plošně investovat do čínské ekonomiky. Je třeba se dívat na jiné ekonomiky v Asii, velkou příležitost představuje Indonésie nebo Thajsko,“ dodal investor.
Stephen Green, který stojí v čele výzkumu ve Standard Chartered Bank, v rozhovoru pro CNBC poukázal na skutečnost, že Čína je schopná řešit jeden ze svých aktuálních problémů, zadlužení místních vlád, zvýšeným výběrem daní. Přesto ale bude třeba vytvořit mechanismus, v jehož rámci přejdou špatné úvěry poskytnuté místním vládám na nějakou centrální instituci. Následně by měly opadnout obavy týkající se solvence komerčních bank. Problematický dluh místních vlád přitom podle Greena dosahuje hodnoty 1,5 – 2,1 bilionů dolarů. „Pokud budou schopni vybírat daně a ekonomika poroste v nominálním vyjádření o 15 % ročně, dluh se výrazně sníží,“ řekl ekonom.
V následujících letech by podle Greena mohlo dojít k tomu, že v Číně zbankrotují některé menší banky. Zmínil to v souvislosti se současnou diskuzí o ceně špatných úvěrů, které by se měly převést z bank na stát. Na vyšší pravděpodobnost pádu bank podle něho také poukazuje fakt, že bankovní regulátor vytváří pravidla bankrotu bank. K podobné události - pádu banky - přitom podle něho nedošlo za posledních třicet let ani jednou.
Green také uvedl, že v Číně dochází ke zmenšování růstu pracovní síly. V následujících deseti letech by podle jeho odhadů měla ročně vzrůst o 2 – 3 miliony pracovníků. V předchozím desetiletí to ale bylo 5 – 10 milionů. Po roce 2020 pak přijde pokles. Ekonomika tak bude muset ohledně růstu spoléhat na zvyšování produktivity, tedy na výzkum a vývoj, vzdělání a na inovace. Růst ekonomiky by podle Greena měl kolem roku 2020 dosahovat stále asi 7 %, což by mělo být „dost na to, aby se vypořádala se svými problémy“.
(Zdroj: CNBC)