Průmyslová výroba v Česku v lednu zpomalila svůj meziroční pokles na 0,6 procenta z prosincových revidovaných 2,7 procenta. Výsledek ovlivnil především autoprůmysl. Meziměsíčně byla průmyslová produkce v lednu nižší o 0,3 procenta. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
"Lednový výsledek průmyslové produkce byl jen mírně pod úrovní předchozího měsíce i loňského ledna. Největší vliv měla výroba motorových vozidel, kde pokračoval pokles v segmentu výroby dílů a příslušenství pro motorová vozidla," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Na pokles ve výrobě ostatních dopravních prostředků, zejména kolejových vozidel, měla v lednu vliv rozpracovanost dlouhodobých zakázek. Nárůst naopak zaznamenala produkce počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, kde ale výsledek zčásti ovlivnila nižší srovnávací základna z loňského ledna.
Hodnota nových zakázek v českém průmyslu v lednu meziročně klesla o jedno procento. Objednávky ze zahraničí se snížily o 1,3 procenta, tuzemské zakázky klesly o 0,4 procenta. Ve srovnání s prosincem byla hodnota nových zakázek nižší o 2,3 procenta.
"Pokles hodnoty nově uzavřených průmyslových zakázek ovlivnila zejména výroba motorových vozidel. K poklesu zakázek přispěl i chemický průmysl nebo výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v lednu meziročně snížil o 2,1 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda stoupla o necelých šest procent.