Budou USA stále demokracií po druhém Trumpově mandátu?
Položme si proto otázku: budou USA stále demokracií po druhém Trumpově mandátu? Predikční trhy (Manifold) dávají této možnosti 60% šanci. To ale znamená 40% pravděpodobnost, že USA přestanou být demokracií. A to není jen akademická otázka – jde o reálné systémové riziko s masivními dopady na Evropu i Česko. Můžeme se spoléhat na systém brzd a protivah, na institucionální odolnost USA. Ale ty dostávají zabrat a jsou Trumpem testovány. Proto ignorovat nebo zlehčovat takto vysoké riziko by bylo nezodpovědné. I kdyby šance byla jen 10– 20 %, stále bychom měli být připraveni.
Co dělat? 1) Mít plán B – Scénářové plánování je nezbytné. Spoléhat se na status quo je nebezpečné. Co když USA upadnou do politického chaosu? Co když se jejich zahraniční politika otočí k izolacionismu? Mít plán B neznamená, že se nebudeme snažit dohodnout s Trumpem na udržení plánu A, tedy na udržení transatlantické spolupráci, NATO a bezpečnostních zárukách. 2) Posílit odolnost Evropy vůči tomuto riziku: Obrana: posílit evropské vojenské kapacity, včetně jaderného odstrašení. Obchod: diverzifikace vztahů mimo USA. Posílit aliance a navázat nové. Technologie: budování vlastních strategických kapacit (AI, čipy, energetika). Informační prostor: ochrana proti dezinformacím. Ekonomická připravenost: odolnost vůči finančním a ekonomickým šokům. Toto není planý alarmismus, ale strategická úvaha o realistickém riziku.

David Navrátil
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění 25 5556 (vzor číslo 2)
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Akcie USA - americké akcie
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Jednání o druhém balíčku v USA stále bezvýsledná. Dohoda je na hony vzdálená - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Čína: Na Trumpovi jsou vidět rizika, krize a limity západní demokracie
- USA stále bez prezidentského vítěze: stále blíže je Biden, Trump si stěžuje na zkorumpovanou mašinérii
- Trumpova podpora v 6 klíčových státech USA mírně vzrostla, stále ale pokulhává za Bidenem
Prezentace
17.03.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.