Otřesy globálního obchodního systému, které provedl Donald Trump, poškozují americká aktiva více než aktiva v mnoha velkých ekonomikách, na které právě uvalil další cla. Futures na americké akciové indexy se propadly o více než 4 % poté, co americký prezident po středečním uzavření trhu oznámil rozsáhlou sérii cel, a dolarový index se propadl.
Dopad v jiných oblastech však nebyl tak extrémní. Široký ukazatel asijských akcií byl nejníže o 1,7 %. Evropské futures klesly o 2,4 %, než část svých ztrát snížily. Po otevření trhů pak panevropský index Stoxx 600 ztrácel 1,6 %.
Rozsáhlý výprodej na globálních trzích jasně ukazuje, že investoři neočekávají žádné vítěze od poslední - a zdaleka největší - salvy v rostoucí obchodní válce. Zároveň však naznačují, že jednou z největších obětí Trumpovy protekcionistické politiky mohou být samotné Spojené státy.
„Narativ se přesouvá od výjimečnosti USA k odcizení USA,“ řekl Kok Hoong Wong , vedoucí oddělení prodeje institucionálních akcií v Maybank Securities v Singapuru.

Dolar zamířil k jednomu ze svých nejhorších dnů v roce, protože obchodníci se připravovali na ekonomické dopady. Japonský jen si vůči zeleným bankovkám připsal 1,5 %, zatímco euro vzrostlo o více než 1 %. Výnosy desetiletých státních dluhopisů se dostaly na nejnižší úroveň od října, což dále zatížilo dolar.
„Prohloubení obav z růstu v USA v důsledku zpráv o clech a s tím související další pokles amerických akcií znamenal, že dolar se netěší své tradiční podpoře v podobě bezpečného přístavu a statusu rezervní měny,“ uvedl Ray Attrill, vedoucí oddělení devizových strategií v National Australia Bank Ltd.
Oznámení o clech zvýšilo tlak na americký akciový trh, který se letos již potácel, protože investoři se připravovali na to, že Trumpova politika vyvolá inflaci a zvýší pravděpodobnost recese v největší světové ekonomice. Index S&P 500 se před oznámením cel letos propadl o 3,6 %, zatímco Nasdaq 100 ztratil 7 %. Oslabovaly také akcie skupiny Magnificent 7. Dopolední futures ukazují pokles indexu Dow Jones o 2,5 %, S&P 500 oslabuje o 3,2 % a technologický Nasdaq se pohybuje v záporu o 3,7 %.
Oznámená cla zvyšují riziko „poškození spotřebitelské a podnikatelské důvěry“, které by mohlo přetrvat i v případě, že budou odvody nakonec zrušeny, uvedl ve své poznámce Scott Chronert, vedoucí americké akciové strategie . Investiční banka podle něj očekává, že sníží svůj výhled pro americké akcie.
Zdroj: Bloomberg