Export (export.cz)
Export  |  08.04.2025 09:42:00

Mongolsko hledá know-how pro modernizaci těžby i v Česku

Mongolský těžební a energetický sektor se stále dynamicky rozvíjí a představuje pro české exportéry a dodavatele technologií trh s výrazným růstovým potenciálem. Ukázala to i nedávná incomingová mise představitelů tohoto průmyslového odvětví do Česka.

Ilustrační foto: Shutterstock

Mongolsko se nachází v klíčové fázi svého hospodářského rozvoje. Samotný těžební sektor tvoří přibližně 30 % HDP, 72 % průmyslové produkce, 79 % přímých zahraničních investic či 94 % exportu a přispívá zhruba třetinou do státního rozpočtu, což podtrhuje jeho zásadní význam pro ekonomickou strukturu země. Mongolsko je dvanáctým největším producentem uhlí na světě a patří mezi přední exportéry měděných a zlatých koncentrátů. Přesto zůstává jeho potenciál z velké části nevyužitý, zejména v oblasti technologické modernizace a rozvoje navazujících zpracovatelských kapacit. Strategické dokumenty mongolské vlády vytyčují ambiciózní cíle: dosažení energetické soběstačnosti do roku 2030, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na 30 % instalované kapacity, modernizaci stávajících tepelných elektráren a zásadní modernizaci přenosové soustavy. Mezi klíčové plánované projekty patří například uhelná elektrárna Tavan Tolgoi o výkonu 450 MW, jejímž cílem je snížit závislost na dovozu elektřiny, nová kogenerační elektrárna číslo 5 (300 MW) v Ulánbátaru a výrazné rozšíření obnovitelných zdrojů prostřednictvím konkurenčních aukcí a partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Spotřeba energie v zemi roste

S ohledem na očekávaný růst spotřeby energie a nezbytnou modernizaci zastaralé infrastruktury představují české firmy perspektivní partnery, kteří mohou zásadně přispět k posílení energetické bezpečnosti Mongolska a k udržitelnému rozvoji jeho těžebního průmyslu. Potvrdila to i nedávná incomingová mise vysoce postavených zástupců mongolských těžebních a energetických společností do Česka, která se uskutečnila v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) a probíhala souběžně se státní návštěvou prezidenta Mongolska.

Program návštěvy byl zaměřen na provozní a technické ukázky českých těžebních a energetických technologií přímo v praxi – v aktivních dolech, úpravnách uhlí a energetických provozech. Česká technologická řešení prezentovaná během mise, zejména systém řízení kvality uhlí (CQMS) společnosti Enelex a technologie pro odlučování prachu od ZVVZ, silně rezonovala s aktuálními potřebami mongolských partnerů. Ti ocenili možnost vidět technologie přímo v reálném provozu, konkrétně v elektrárně Tušimice, v dole Nástup a v závodě na úpravu uhlí Stonávka u Ostravy. Misi významně podpořilo také zapojení České asociace důlních technologií (CDT).

Mongolská mise si přímo v terénu prohlédla českou techniku na dole Tušimice. Foto: Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru

Česká řešení se osvědčují

Česká řešení – od pokročilých systémů řízení kvality uhlí až po zařízení na kontrolu emisí a znečištění ovzduší – prokázala vysokou míru souladu s prioritami Mongolska v oblasti energetické bezpečnosti a ochrany životního prostředí. Mongolsko se v současnosti nachází v kritickém bodě transformace svého hospodářství a energetiky. Energetický systém země zůstává silně závislý na stárnoucích uhelných elektrárnách, které tvoří přibližně 80–85 % z celkového instalovaného výkonu 1,6 GW. Obnovitelné zdroje energie, navzdory značnému potenciálu větrné a solární energie, pokrývají pouze 15–20 % kapacity. Častý nedostatek výkonu, zejména v zimních měsících, podtrhuje naléhavou potřebu modernizace a rozšíření kapacit.

Pro české společnosti z toho vyplývají konkrétní tržní příležitosti zejména v následujících oblastech:

  • Modernizace stávajících uhelných provozů, se zaměřením na automatizaci a pokročilé monitorovací systémy.
  • Environmentální technologie, včetně systémů pro potlačování prašnosti, úpravu odpadních vod a snižování emisí.
  • Dodávky náhradních dílů, technologického vybavení a poskytování inženýrských služeb pro elektrárny.
  • Technická školení a rozvoj kapacit zaměřený na mongolské inženýry a provozní personál elektráren.
  • Poradenské služby v oblasti uzavírání dolů a rekultivace krajiny po ukončení těžby.

Mongolští partneři zároveň rozšířili své pozvání českým firmám k reciproční návštěvě Mongolska s cílem dále prohloubit technická jednání a blíže se seznámit s potřebami konkrétních lokalit. Díky zavedené pověsti Česka jako spolehlivého dodavatele odolných a kvalitních průmyslových technologií se otevírá zřetelný potenciál pro to, aby se české společnosti staly preferovanými partnery v procesu energetické transformace Mongolska. Snaha o diverzifikaci mezinárodních partnerství navíc posiluje vyhlídky na zapojení Česka v rámci politiky „třetího souseda“.

Václav Jílek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Export:

11.04.2025  Běžný účet platební bilance vzrostl ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
11.04.2025  Čína uvaluje další cla na americké zboží X-Trade Brokers (XTB)
11.04.2025  Gruzie schválila program na podporu startupů Export (export.cz)
11.04.2025  Trumpův odklad cel toho příliš nemění. Trhy znovu krvácejí ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)



Akcie HPH
Co zamýšlíte s akciemi HPH?
V nejbližších měsících neplánuji prodej
37%
Rád bych nějaké nyní přikoupil
11%
Využiji připravované nabídky odkupu za 20 Kč
15%
Čekám na příp. vyšší nabídku, prodám až za min. 30 Kč
4%
Čekám na příp. vyšší nabídku, prodám až za min. 40 Kč
22%
Čekám na vyřešení všech právních sporů firmy
9%
Něco jiného (napište prosím do diskuze)
2%
Zatím hlasů:95



?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688