Export (export.cz)
Export  |  08.04.2025 09:27:00

Maříkův institut informatiky, umělé inteligence, robotiky a kybernetiky (MICARC) v Indii nabídne laboratoře se špičkovým vybavením

V areálu indické Univerzity NIMS byl na začátku dubna slavnostně otevřen Maříkův institut informatiky, umělé inteligence, robotiky a kybernetiky (MICARC), který nese jméno předního českého vědce v těchto oborech profesora Vladimíra Maříka. Od příštího semestru MICARC přivítá ročně přes tisíc studentů, kterým nabídne špičkové vybavení v celkem patnácti výzkumných laboratořích s více než pěti sty výkonnými počítači.

Maříkův institut informatiky, umělé inteligence, robotiky a kybernetiky. Foto: NIMS University

Tematicky zaměřené laboratoře se zaměří na výzkum v oblasti čipů, robotiky, automatizace, dronů, biomedicíny, kognitivní vědy a virtuální reality, digitální transformace, strojového vidění, lékařské diagnostiky a kvantových výpočtů. MICARC vznikal v úzké spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) pražské technické univerzity ČVUT. CIIRC se na vzniku Maříkova institutu podílel metodickou podporou a externími konzultacemi.

Díky vazbám na český CIIRC bude MICARC hostit centra excelence zahraničních firem Siemens Healthineers, Dell, Microsoft, SAP, HP, Intel a Amazon. Laboratoře budou také využívat technologické podpory společností N-Video, Kuka a Captics.

ŠANCE NALÁKAT ODBORNÍKY DO ČESKA

Spolupráce mezi CIIRC a Univerzitou NIMS v indickém Džajpuru je vzorovým příkladem česko-indické vědecké spolupráce, která otevírá českým partnerům nepřeberné příležitosti v oblasti studentské a pedagogické mobility, společných výzkumných a vědeckých projektů a sdílení technologického know-how.

Úzké vazby mezi českými a indickými výzkumnými centry mohou do budoucna Česku přinést řešení narůstajícího problému nedostatku absolventů v technologických odvětvích, včetně umělé inteligence, robotiky a kybernetiky. Podle indexu umělé inteligence americké Stanfordovy univerzity se počet českých absolventů bakalářských oborů v oblasti informačních technologií propadl v období od roku 2012 do roku 2022 o celých 20 %. Jednalo se o největší propad mezi sledovanými zeměmi, mezi nimiž jsou například Norsko, Turecko nebo Švýcarsko.

Technologicky vyspělé Česko bude moci díky úzké spolupráci s indickými partnery vytvářet atraktivní prostředí pro vlastní vědecké a výzkumné pracovníky a zvát ke spolupráci indické absolventy technologických oborů do českých laboratoří a firem.

 

FOTOGALERIE

Slavnostního otevření institutu se zúčastnili profesor Vladimír Mařík i velvyslankyně Eliška Žigová. Foto: NIMS University, Velvyslanectví ČR v Dillí

INDIE MASIVNĚ INVESTUJE DO ROZVOJE AI

Indie definovala své globální ambice v oblasti umělé inteligence (AI) v rámci národní strategie Viksit Bharat, která má pomoci Indii stát se do roku 2047 rozvinutou ekonomikou. Letos v březnu indické ministerstvo elektroniky a informatiky zveřejnilo akční plán pro umělou inteligenci v rámci této vládní iniciativy, který obsahuje celkem 7 strategických oblastí. Tematicky se akční plán zaměří na oblasti využití umělé inteligence v infrastruktuře pro počítače a polovodiče, pokročilého využití AI v oblasti otevřených dat a zakládání Center excelence, vytvoření vlastních indických modelů umělé inteligence a podpory jazykových technologií, integrace umělé inteligence s digitální veřejnou infrastrukturou, rozvoje talentu a pracovní síly, adaptace umělé inteligence v průmyslu a jeho růstu a regulace umělé inteligence.

Vysoké cíle Indie stát se globální mocností v oblasti umělé inteligence jsou zohledněny ve státním rozpočtu na rok 2025-26, který počítá s masivními investicemi ve výši 11,5 miliardy . Rozpočet se zaměří na čtyři hlavní programy: mise IndiaAI (5,3 mld. ), Centra excelence v oblasti umělé inteligence (530 mil. ), výzkum a vývoj v IT a elektronice, počítačová kognitivně-behaviorální terapie (3,3 mld. Kč) a Národní mise pro interdisciplinární kyber-fyzikální systémy (2,3 mld. Kč).

Investice do rozvoje umělé inteligence jsou v letošním rozpočtu výrazně vyšší než v minulém rozpočtovém období. Indické ministerstvo financí alokovalo například do programu IndiaAI v letošním roce celkem 5,3 mld. Kč, což je nárůst o neuvěřitelných 1056 % oproti minulému finančnímu roku. Cílem Programu IndiaAI, který byl spuštěn v dubnu 2024 indickým Ministerstvem elektroniky a informačních technologií, je implementace umělé inteligence do klíčových sektorů ekonomiky jako zemědělství a zdravotnictví.

VÝZNAMNÝ MEZNÍK V ČESKO-INDICKÝCH VZTAZÍCH

Vznik Maříkova Institutu excelence je významným milníkem v česko-indických vztazích v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Slavnostního otevření institutu se kromě profesora Vladimíra Maříka zúčastnili významní představitelé indické a zahraniční akademické a vědecké komunity, včetně dvanácti předních českých vědců, i velvyslankyně ČR v Indii Eliška Žigová.

Projekt MICARC byl zahájen v březnu 2023, kdy byl za přítomnosti velvyslankyně Žigové položen základní kámen nové vědecké instituce. O rok později v lednu 2024 navštívil Univerzitu NIMS předseda vlády Petr Fiala při své třídenní oficiální návštěvě Indie. Česko-indická vědecká spolupráce v Džajpuru zapadá do širšího rámce Strategického partnerství mezi ČR a Indií v oblasti inovací vyhlášeného na Vibrant Gujarat Global Summit v roce 2024.

Adam Podhola, diplomat, Velvyslanectví ČR v Dillí

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář




Otázka pro bezdětné muže na rodinu
Chlapi, proč nemáte nebo jste neměli děti?
Nechci mít děti
6%
Nemůžu mít děti, jsem neplodný
4%
Radši dělám svou práci
0%
Nemám vhodnou partnerku
43%
Jsem ještě moc mladý
3%
Mám málo prostředků na dítě
8%
Mám radši koníčky, volný čas
2%
Děti jsou moc drahé
2%
Riziko rozvodu - stejně bych byl bez dětí
2%
Necítím se na to být otcem
4%
Do tohoto světa a nejistoty nechci děti
22%
Mám špatné zkušenosti z rodiny
2%
Jiný důvod (napište prosím do diskuze)
1%
Zatím hlasů:200



?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688