Modlitba pasivního investora a jak podle expertů (ne)investovat v celní bouři
Ve středu 9. dubna mají začít platit takzvaná reciproční cla na dovozy do USA, tedy tarify nad rámec základní 10% sazby, již USA uvalily na veškerý import z většiny zemí světa. Ve stejný den by měli o reakci Evropské unie na toto opatření hlasovat představitelé zemí sedmadvacítky a o den později vstupují v platnost odvetná cla na americký dovoz ze strany Číny.
Světové burzy na konci minulého týdne zažily jedny z nejprudších výprodejů za mnoho let, které pokračovaly i po víkendu. Americký akciový trh nicméně v pondělí předvedl jeden z nejvýraznějších intradenních obratů ve své historii a jeho hlavní indexy uzavřely pouze s mírnými ztrátami, Nasdaq dokonce lehce nad nulou. A tendence minimálně lehce napravit předchozí zemětřesení byla patrná i v noci na úterý v Asii, kde například japonský index Nikkei 225 přidával kolem 5 % a hongkongský Hang Seng po pondělním sešupu o 13 % (nejhorší den od roku 1997) rostl o více než procento.
Co k situaci tento týden uvedli finanční experti? A protože jde nakonec jenom o peníze, nechte se na závěr i trochu pobavit.
Martin Luňáček (Portu)
Pokud plánujete investovat pravidelně, ignorujte chování trhu a jeho krátkodobé výkyvy a neplánujte výběr většiny investovaných peněz po dobu několika let. Odolejte pokušení prodávat, když v panice prodávají všichni okolo. Emoce brání racionálnímu uvažování a snižují konečný výnos.
Světové akciové trhy dlouhodobě výrazně rostou. To je fakt, na jehož základě je vystaveno dlouhodobé pravidelné investování. Pokud máte investiční horizont dostatečně dlouhý (alespoň 5 let), v podstatě vás nemusí zajímat, co se bude dít v průběhu několika prvních let investování. Podstatné je pouze to, jakou hodnotu bude mít investice v době, kdy ji budete prodávat.
Mike Piper (Oblivious Investor)
Současný rychlý pokles na trzích je reakcí na Trumpova cla a opatření ostatních zemí. Pozor, akciový trh nedbá na to, co si o situaci myslíte, reaguje pouze na dostupné informace. Pokud vás pokles hlavních indexů o 15-20 % budí ze spaní, máte pravděpodobně příliš rizikové portfolio. Historie ukazuje, že akciové trhy mohou klesat i výrazněji. Pokud máte investiční plán, který zahrnuje rebalancování (udržování podílů jednotlivých složek portfolia – akcií, dluhopisů, nemovitostí, komodit, alternativ), může na to již být vhodná doba (a znamená to již opatrně dokupovat akcie).
A v neposlední řadě je vhodné si najít čas a zamyslet se nad svými finančními plány. Máte pod kontrolou své výdaje? A jsou realistická například vaše očekávání ohledně odchodu do důchodu? Portfolio byste měli mít nastavené tak, aby vás ani výrazná korekce na akciovém trhu příliš nezaskočila.
Celý článek najdete na https://www.investicniweb.cz/investice/strategie-analyzy-tipy/modlitba-pasivniho-investora-jak-podle-expertu-neinvestovat-v
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Vyhledání plátců DPH podle jejich identifikačního čísla (IČO)
- Vyhledávání podle IČO - hledat IČO
- Nabídky práce podle cz regionů
- Investoři se ptají: Už je to ta slibovaná korekce nebo ještě ne? / BIG EXPERT - zahraniční trhy: týden od 22. 2. 2010
- Jak chtějí letos investovat finanční poradci a co si z toho (ne)vzít
- Jak (ne)investovat na akciových trzích?
- Investorský magazín: Jak (ne)investovat na historických maximech
- Býk vs. medvěd: Jak (ne)investovat, když z trhu chodí (téměř) samé špatné zprávy?
- Jak investují ženy a muži v Česku? Rozdíly vás (ne)překvapí
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…